• semazen olmak dururken, neden gazetecilik?

edit: öyle gerekti
  • değerli gazetecimiz ahmet bey, hoşgeldiniz.

2015 yılında nişantaşı vali konağı caddesindeki pandora kitabevinde karşılaşmıştık sizinle. kasadaki uzun kuyrukta hemen önümdeydiniz. elinizde muallim naci'nin kitabını görünce tarafsızlığı bozmamak adına recaizade mahmut ekrem'in 'zemzeme' adlı kitabını da almanızı önerdim, siz de bana hak verip sıradan çıkarak kitabı bulmaya gittiniz. ancak kuyruktakiler size yer tuttuğum için homurdanınca karşılık verdim ve tartışma çıktı. geri döndüğünüzde sıranızı savunduğumdan dolayı bana teşekkür ettikten sonra münakaşaya girmemem gerektiğini söylediniz. oradaki insanlara ise tepki göstermekte haklı olduklarını fakat bunu daha yumuşak ifade edebileceklerini anlattınız. "arka sıradaki herkesten izin istemem gerekirdi." diyerek özeleştiri yapmayı da ihmal etmediniz.
    sorum şu: o gün orada bulunan herkesi aynı anda hem eleştirip hem de haklı bulacak kadar sağduyulu davranmayı nasıl başardınız ahmet bey? gerçekten enteresan bir andı.

teşekkürler ve saygılar.
  • merhaba ahmet bey,

pelin batu ile beraberken akşam konuştuktan sonra önce sen kapat diyormuydu ?
  • merak ettiğim tek bir şey var;

geçen senelerin birinde sırf artistlik olsun diye 10 kasım'da 9'u 5 geçe ayağa kalkmamıştınız ve bunu bir marifet gibi köşenizden cümle aleme ilan etmiştiniz.

bir sonraki 10 kasım'da ise saat 9'u 5 ilk ayağa kalkan olmak için fırlayacağım demiştiniz.

sorum: fırladınız mı?

teşekkürler.
    • fırladım.

9'u 5 geçe ayağa kalkmamamın nedeni atatürk değildi. ayağa kalkma mecburiyeti idi.

bir sonraki 9'u 5 geçe'de ayağa kalktım. çünkü atatürk için ayağa kalkma mecburiyetine teslim olmanın vakti geldiğini fark ettim.

neden?

orta doğu, suriye, bataklık, türkiye'nin gitmesi gereken yer, yüz yıl önceden bütün bunları görebilme vs. vs.
  • daha önceleri ekranlarda sıklıkla görmeye alışkın olduğumuz ümit özdağ gibi bir ismi; epeydir, hem de iyi parti bu kadar siyasetin odağı haline gelmişken ne sebeple tartışma programlarına davet etmiyorsunuz? sürekli chp ve akp'lileri programa çıkartıp iyi parti'yi yorumlatmak abes olmuyor mu?

buna aleni bir iktidar ambargosu diyebilir miyiz?
    • diyemeyiz, ben kendi adıma ümit özdağ'ı tam da iyi parti'nin en popüler olduğu dönemde çıkardım ekrana. iyi parti'ye çok olumlu bakan yorumcular da bizim programlarımızda yer alıyorlar.
  • abi sen niye her kokteylde önüne gelen kadına yürüyosun ?
  • merhaba, ben ahmet hakan.

sorularınızı yanıtlıyorum...

kanıt

edit: yaptığım espriyi açıklamak zorunda kalmadığım, gönül rahatlığıyla gönderme yapabildiğim, acaba anlaşılır mıyım diye kaygı duymadığım bu ortamda bulunmaktan inanılmaz keyif aldım. soru soran herkese binlerce teşekkür.

sorularınıza verilmiş yanıtları görmek için şu bağlantıyı kullanabilirsiniz: (bkz: ben ahmet hakan sorularınızı yanıtlıyorum/@ahmet hakan)

not: soru cevap etkinliğini mobil ve web tarayıcınızdan takip edebilirsiniz.
  • merhaba, hoşgeldiniz lakin hoş bulmayacağınız konusunda ciddi endişelerim var.
    sayın ahmet hakan,
    yıllar yılı her iktidar döneminde ılımlı muhalif tavrıyla iktidar destekçiliği yaptınız, bir fiske vurduğunuz yeri akabinde üç kez okşadınız. hem muhalif kesimin ağzına bir parmak bal çaldınız, hem de iktidar yanlılarını memnun edecek tavırlar sergilediniz. cenap şehabettin'in bir sözü vardır: "sürüden ayrılanı sürü sevmez." siz hiçbir siyasi gruptan ol(a)madınız ahmet hakan, ayrıca olmamış gibi görünme çabasındaydınız da zannımca. zaman zaman denediniz, sonra çekinip vazgeçtiniz, yada vazgeçirildiniz, geri adım attınız. hal böyle olunca her iki kesimden de seveniniz olmadı haliyle. bu konuda en sonunda isyan da ettiniz hatırladığım kadarıyla. tabi iş işten geçeli çok olmuştu o zaman bile. oysa biliyorum ki planınız her iki kesimin de sevgisini kazanıp bilge bir kişi rolüyle partiler üstü seviyelere ulaşmaktı sizin. ama olmadı ahmet hakan, istediğinizi yapamadınız. sürüye bir dahil olup bir ayrılanı her iki siyasi düşünce grubu da sevmeyecekti elbette, sevemezdi.
    sorum şu, eğer geçmişe dönüp sıfırdan başlama şansınız olsaydı, yine bu herkesi memnun etmeye çalışıp kimseyi memnun edememe felsefenizi mi uygulardınız yoksa en baştan tarafınızı seçer o yönde mi hareket ederdiniz ?
  • çocukluğunuzdan bugüne herhangi bir konuda: "vursalar, silseler bile taviz vermem" deyip de harbiden taviz vermediğiniz, yani gerçek bir gazeteci gibi doğru olduğuna inanıp da statükoya kapılmadan hiç bir fikrinizi cesurca savunduğunuz oldu mu? oldu ise bu fikriniz ya da prensibiniz neydi? ve son olarak klasik müzik mi, ilahi mi? kilise orgu mu, klavsen mi, tef mi?
    • ben hiçbir zaman fikirlerimden taviz vermedim. statükoya da hiçbir zaman kapılmadım. kanıt: hiçbir zaman cumhurbaşkanının herhangi bir davetine davet edilmedim. not: demirel, sezer, gül ve erdoğan dahil.

klasik müzik, ilahi, org... hepsi.
  • merhabalar.

size tek bir mesele ile alakalı değil de hayatınızda yaşadığınız değişimlerle alakalı genel bir soru sormak istiyorum.

yaşım gereği son dönemlerini seyrettiğim iskele sancak programında hep şeriatçı olduğunuzu düşünürdüm.
    ilahiyatçı olmanızın da bunda payı vardı muhtemelen.

daha sonra muhafazakar çizgide yayın yapan bir kanala geçmeniz bu düşüncemi perçinledi.

bir zaman sonra sanki yavaş yavaş muhafazakarlığınız yerini daha bir zoraki entellektüel olma çabasına bıraktı.

bu dönemlerde bir de magazin programlarında anılmaya başlandınız.
    bayanlarla gecelerde tarzı iddialarla hemde.

son hatırladığım hdp ye karşı sempati beslediğiniz yüzünüzden okunuyordu.

hatta (bkz: emin çapa) ile birlikte seçim programı sunarken hdp’nin barajı geçtiğini gördüğünüzde ya siz yada emin bey

‘’bu tabloya göre biz kazanmış oluyoruz’’ dedi.

daha sonra malum olay meydana geldi ve bu olay neticesinde hdp ile alakalı, tabirimi mazur görün ama 180 dönüş yaptınız.

aslında sorum bunların hepsi. önce muhafazakar, sonra zoraki entellektüel, daha sonra kürt hareketine yakınlık duymuş ve en sonunda doğan medyaya geçerek doğan medya gibi ak parti bayrağı altına geçmeniz.

sürekli fikir mi değiştiriyorsunuz yoksa baskılar mı sizi bu tür seçimlere zorluyor.

saygılarımla
hesabın var mı? giriş yap