• kafamdaki başı ağrıyan türk kadını imgesi. ille dolayacak kafasının çevresini bi yazmayla öyle çıkacak televizyona. ille.
  • 1980'lerde evimize giren ilk teyp için alınan iki kaset, belkıs akkale'ninki (adını hatırlayamadığım) ve izzet altınmeşe'nin olmaz olmaz'ı idi. annem ikisini de çok severdi, dağlar seni delik delik delerim'i ne güzel söylerdi. şimdi ne zaman kulağıma akkale ve altınmeşe çalınsa burnumun direkleri sızlıyor, durup dinliyorum. belkıs akkale türkü söylerken, sanki anonim zamanlardan birinde o türküyü yakanın bizzat kendisi dillendiriyormuş gibi geliyor bana, "-mış gibi" değil hiç. dinleyenlerinin gözünde erişeceği en yüksek paye budur galiba.
  • (bkz: ilvanlım)
  • şöhret para başarı için kendisinden ve değerlerinden ödün vermemiş türk halk müziğinin emektar sanatçısı. kendisine has, çok da güzel bir ses rengine sahiptir.

ayrıca çok güzel örgü örer, yükseklik ve asansör korkusu vardır.
  • galiba 90lara dek tv'nin açık olduğu her sabah "gel gelll gara gözzz, bu bağrımdaağğ yare gözz, derdimeeeğğ sen çare gözz, beri gelll garaaağ gözz" diye türkü söyledi.

çizgi film beklerken hep tv'de olan gitmek bilmez teyze.

anasınıfı günlerinin fonunda "bahçalarrrda barım varrr! bir heyvaağ bir narımmm vaaarr" çalmasının yegane nedeni.
  • son derece kibar bir insan. yıldız tilbenin halk müziği dalında ödül almış olmasına** tepki göstermiş olan ve kategorizasyonda hata yapılmış olduğunu iddia eden halk müziği sanatçısıdır*. şikayetini ve itirazını uygun bir şekil ve tarzda, saygısızlık yapmadan dile getirebilen, kendini türkülere adamış, hayat tarzını da buna göre yönlendirmiş kişi.

edit: söz konusu altın kelebeködülleriymiş. kendisi bugüne kadar 12 tane altın kelebek ödülü almış.
  • an itibarı ile atv'de yayınlanan türkünü söyle programında, en nefret ettiği şeyin feminizm olduğunu söyledi. eşitlikten yanaymış.
  • çocukluğumda izzet altınmeşe ile bunları, karı - koca sanardım ben bunları. halbuki ne bileydim, karı koca filan olsalar ne tehlikeli bi ikili olabileceklerini, gelecekte dünyanın başına gelebilecekleri.

(bkz: ilvanlım)
    (bkz: ayşe fatma hayriye)
  • belkıs ablama sorarlar u2 nun türkiye ye gelmesiyle birlikte u2 solisti bononun belkıs ablanın sesini beğenmesini ve seksi bulmasını övgüyle ve iltifatla anması hakkında ne düşündüğünü ve ne hissettiğini belkız ablanın yüzünde bir mahçubiyet, bir utanma, ben ne anlarım bu seksilik olaylarından şeklinde yüz ifadesini görünce daha bir kanım ısındı, daha bir içten sevdim kendisini. ablam ya sen ne şekersin öyle
  • "halkın bu kadar çok sorunları varken, televizyonlar kapanırken, halkın haber alma özgürlüğüne sansür konulurken ben saraya gidemem, gidersem lanet olsun bana! bu kadar söylüyorum." demiştir.
hesabın var mı? giriş yap