• kendiliğinden belli olan, apaçık gerçek, kanıtlanması gerekmeyen anlamında, "aksiyom" kelimesinin öztürkçesidir; cümle içinde kullanırsak: "güneş doğudan doğar" cümlesi ispata gerekli olmayan bir doğruluktur, bir belittir. ayrıca barbar conan'ın sevgilisi, kara kıyıları kraliçesi mitolojik kahraman kadındır bêlit.
  • aksiyomun oz turkcesi..
  • conan'in en buyuk aski. kara kiyilarin kralicesi kendileri. howard'in agzindan:

"bêlit sprang before the blacks, beating down their spears. she turned toward conan, her bosom heaving, her eyes flashing. fierce fingers of wonder caught at his heart. she was slender, yet formed like a goddess: at once lithe and voluptuous. her only garment was a broad silken girdle. her white ivory limbs and ivory globes of her breasts drove a beat of fierce passion through the cimmerian's pulse, even in the panting fury of battle. her rich black hair, black as a stygian night, fell in rippling burnished clusters down her supple back. her dark eyes burned on the cimmerian. she was untamed as a desert wind, supple and dangerous as a she-panther."
    ~"queen of the black coast" by robert e howard, 1934
  • conan hafiza kaybina ugradigindan belit'i aldatmadigini iddia etmistir. oysa gercekte iskender vadisi hikayesinde, ki bu hikaye daha iliskilerinin ilk zamanlarina (bkz: cicim aylari) denk gelir, belit'i de sarisin bir hatunla* boynuzlamaktan geri durmamistir.
  • gecenin bir yarısı korsan cd ile ilgili bir entrysini görüp merak ettiğim yazar. tam 12 senedir entry girmemiş yazacaktım ki baktım zaten neredeyse çetele tutulmuş.

garip kim bilir nerede, belki de bambaşka bir hayatta.
  • ilk gençliğinden itibaren birçok kadınla kısa süreli ilişkiler yaşamış conan'ın ilk gerçek aşkı olan korsan kraliçe. belit öldükten sonraki maceraların birinde, büyücünün biri o sırada yerde baygın yatan red sonja'nın yaşamına karşılık belit'i diriltmeyi vaat eder. conan da '' belit bu şekilde onursuzca yaşamaktansa ölü kalmayı tercih ederdi.'' der ve o büyücüyü hemen öldürür.
  • az önce özel mesaj göndermeye yeltendiğimde 2002’den beri entry girmediğini gördüğüm ve akıbetini merak ettiğim yazar.
  • en son iki yıl önce entry girmiş suser.
  • #943356 entarisi ile beni yerden yere vurmuş, beni benden almış, bir garip eylemiş üçüncü nesil yazar. ancak şaşırtıcı olan şu ki, son entarisini 3 yıl önce girmiş. keşke devam etseydi de bizi yine yarsaydı diye düşünüyorum.
    (bkz: sözlükten bıkmak)
  • açıklanmasına gerek olmayan, apaçık anlamına da gelen kelime.
    aynı zamanda unisex bir isim.
hesabın var mı? giriş yap