• 2004 senesinin yaz ayları, kırıkkale civarında radyodan ses kalitesi yüksek bir yayın başlıyor (hmm ulusal çapta yayın yapan biri olsa gerek)

- neyse efendim, bu arada bir bektaşi fıkrası anlatmak da faz oldu
    (buraya ne alaka ise sitcom böcükleri kahkaları ile konuk oluyor)

- efendim bir gün imam efendi camide namaz kılmak için gelen insanlarla konuşurken gözü bektaşi'ye ilişimiş. allah allah demiş, bunların burda işi olmaz ama hadi hayırlısı.. neyse, namaz kılınmış, imam efendi namazı kılınırken arada bir bakmış bektaşi orda, herkes gibi namazını kılıyor. şaşırmış, namazdan sonra bektaşi'nin yanına gidip:
    - hakkını helal et, demiş, bugüne kadar senin arkandan "bunlarınnamazı, niyazı olmaz" dedim, sen beni utandırdın, gelip her mümin gibi namazını kıldın. senden özür diliyorum. yerin cennet olsun senin.

demiş. bektaşi kıskıs gülmeye başlamış; imam efendi şaşkın şaşkın bakarken ağzından baklayı çıkarmış:
    - ah be imam efendi, namaza gelmiyorum diye bunları söyledin; bir de bu namazı abdestsiz kıldığımı söylesem neler diyeceksin.

burada sitcom böcüklerimiz yine kahkahalar ile ortalığı şenlendirken, sunucu kardeşimiz ağzından lafını çıkartıyor:

- aman efendim, bu sadece bir fıkra yoksa hiçbirimiz namazla dalga geçecek kadar bektaşi değiliz. şimdi kısa bir reklam arası, sonrasında buradayız efendim..

bu lafı söyledikten sonra reklam girdi, elimde direksiyon yola takıldım kaldım, bu nasıl bir zihniyettir derken "tgrt fm" lafını duyunca uyandım.. ne desem bilemedim ilk başta, sadece küfrettim, sonra aklıma akra, tgrt fm ve diğerleri geldi; sizlerin satır aralarınızı çok seviyorum dedim içimden.. satır aralarındaki yüzünüzü, yüzünüzden akanları görmeyi çok seviyorum, dedim, sonra sadece sustum..
  • hatasıyla sevabıyla osmanlı'nın derin devleti. devletin kuruluşunda osmanoğlu hanedanından çok daha büyük hizmeti geçmiş, yapılan hatalarda yine osmanoğullarından daha büyük payı olan kurum.

aslına bakarsanız türkiye, bir bektaşi projesidir. selçuklu sultanları için türkmenler başbelasından ibaretti. bu kitleyi rum'a` :anadolu` yönlendirenler ve bölgeyi kolonize edenlerse yesev-bektaşi dervişleriydi. bugün alevi ocakları denen yerler aslında yesevi-bektaşi halifelerinin organizasyon merkezleriydi. hatta zaman zaman bunlar arasıda nüfuz savaşları çıkardı. velayetname'den anlaşıldığı kadarıyla bizzat hacı bektaş veli bu nüfuz kavgasını sonlandırmak amacıyla bir tür yüksek komiser sıfatıyla anadolu'ya gönderilmişti.

intisap esnasında şeyh müride tarikat erkanını manzum biçimde aktardıktan sonra bu senin kulağına küpe olsun der ve bir küpe takardı. osmanlı klasik toplumunda etrafta kulak memesinde küpe takmak için delik bulunan birinin bektaşiliğe mensup olduğu ve yeniçerilerle ilişkisi olduğu sonucuna varılırdı ki bu o kişinin yakın civarda hatta imparatorlluğun çeşitli yerlerinde dönen dolaplar hakkında birinci elden bilgi sahibi olması demekti.` :onun kulağı deliktir`

yine tarikatten atılacak biri şeyhin karşısına getirilir ve şeyh suçlu kişinin kulağındaki küpeyi çekip yırtarak çıkarırdı. kulak memesindeki yırtık o kişinin bektaşilikten yani o zamanın derin devletinden atıldığı ve çok belalı biri olduğu anlamına geliyordu.` :eski kulağı kesiklerden`
  • çocuklar birbirine girmişler .oradan geçen bi bektaşi, neler oluyor çocuklar diye seslenmiş.çocuklarda cevizleri paylaşamadıklarını bu yüzden kavga çıktığını söylemişler.baba erenler bu işin kolayının olduğunu cevizleri
    kendisine verilerse sorunu çözeceğini söyler (vermişler)
    -hadi bakalım çocuklar söyleyin şimdi; allah işimi istersiniz kul işi mi?
    hepbir ağızdan-alaah işiş tabiiii(derler)
    erenler böylece çocuklara kimine 5 kimine 10 dağıtmaya başlar.birinede hiç vermez.
    tabi doğal bi şekilde bir isyan daha çıkar
    -nasıl olur amca biz allahhakkı allah işi istemiştik!
    -baba erenler cevap verir:şöyle bi bakın bakalım çocuklar dünyaya hiçbir eşitlik adalet varmı.allah kimine bir kimine bin vermiş.siz allah işi istediniz bende size adalet verdim.bundan böyle kul işinden eksik olmayın!!!!!!!!!
    zzzzzzzzzzzzttttttttt
  • bir bektaşi ile bir mevlevi karşılaşır. bektaşi sorar mevlevi’ye
    - ya erenler siz nasıl ayin yaparsınız?
    - biz “hak” der, döneriz ya hu “hak” der döneriz.
    - oldu mu şimdi böyle?
    - neden olmasın ki?
    - yahu biz “hak” dedik mi bir daha dönmeyiz.
  • bir softayla bir bektaşi yan yana dua ediyorlarmış:

softa-allahım, beni dinden imandan yoksun kılma!

bektaşi-allahım, beni rakısız bırakma!..

softa kızmış.. bre!.. bu ne biçim dua?..

bektaşi..kızma be imanım, herkes allah’tan kendinde olmayanı ister, sana iman lazım, bana da rakı!..

alıntı:ilhan selçuk
  • adamın biri olmaz bir iş için dilekte bulunmuş ve demiş ki; "yüce allahım. bu işim olursa galata kulesine eşek çıkartacağım.."
    işi olmuş, adak sözünü yerine getirmek lazım..

almış eşeği gelmiş galata kulesine..
    bir eşeğe bakmış, bir kuleye, ama gözü yememiş..

ilerde oturan bektaşi babasının yanına varmış;
    "baba erenler bana bir akıl ver" demiş ve anlatmış olayı.
    bektaşi babası sormaya baslamış:
    - içki içer misin?
    - haşa ömrümde ağzıma sürmedim..
    - tütün içer misin?
    - haşaaa...
    - kumar, zamparalık, hovardalık?..
    - asla!.. sonunda bektaşi babası
    "anlaşıldı evlat" demiş:
    - sen hiiiiç eşeği yorma, kendin çık, adak yerine gelir!
  • "kimseyi değiştirmeden, yalnızca mevcut ahenge uyup, mevcut olanın en uygun olduğuna inanıp olgun ve erdemli insan olmaktır. ''dört kapı, kırk makamdır''. hoşgörü ve enginliktir.

bektaşi;
    'her yaptığı işte bir mana taşıyan,
    haktan gelen nesibe razı olan, kimsenin malı ve servetinde gözü olmayan
    tanrı aşkından ayrı yaşamanın mümkün olmadığına inanan,
    cahillerle uğraşmayan, inandığı yolun sırrına ihanet etmeyen,
    kula kulluk etmeyen,
    karşılık beklemeden yardım eden,
    kişilerin kusurlarını gördüğünde düzelterek; örten,
    tanrının yarattığı insanları aynı gözle gören,
    insanları rengine,diline ve dinene göre ayırt etmeyen,
    tanrı adı ve aşkıyla kainatı bir gören'dir."

*alıntı: *,*
  • yıllardır toprağını ekmeyen bektaşi bigün eker
    1 gün yağmur yok 2 gün yağmur yok 1 hafta yağmur yok
    kafasını göğe kaldırarak
    -yarabbim şuraya 2 damla su
    gece deli gibi yağmur yağar her taraf göl olur
    tekrar başını göğe kaldırarak
    - sende değil kabahat sana yer gösterende
  • alevilere kıyasla daha kent kökenlidirler ayrıca alevilik aileden gelmek zorunda iken sonradan bektaşi olmak mümkündür.
  • hacı bektaş velî'nin tarikatından olan, dinin biçimsel kurallarına aykırı davranan, serbest düşünceli varsanılan rint kişi.
hesabın var mı? giriş yap