• bir 10 kasim gunu saat 09:05'de hikmetinden sual olunmayan winamp shuffle'i tarafindan secilen $arkidir. hani roger daltrey nere, mustafa kemal nere ama... sana agittan sayilir mi bilinmez, sen nurlar icinde yat ata'm.
  • ilk defa 1971'de "who's next" albümünde yer almış the who şarkısı

no one knows what it's like
    to be the bad man
    to be the sad man
    behind blue eyes

to be hated
    to be fated
    to telling only lies

but my dreams
    they aren't as empty
    as my conscience seems to be

i have hours, only lonely
    my love is vengeance
    that's never free

to feel these feelings
    like i do
    and i blame you

no one bites back as hard
    on their anger
    none of my pain and woe
    can show through

but my dreams
    they aren't as empty
    as my conscience seems to be

i have hours, only lonely
    my love is vengeance
    that's never free

when my fist clenches, crack it open
    before i use it and lose my cool
    when i smile, tell me some bad news
    before i laugh and act like a fool

if i swallow anything evil
    put your finger down my throat
    if i shiver, please give me a blanket
    keep me warm, let me wear your coat

to be the bad man
    to be the sad man
    behind blue eyes
  • the who'nun oldugunu bilmeyenlerin limp bizkit'e mal ettikleri, oysaki fred ve yandaslarinin sittin sene boyle bir sarki yazamayacaklarini bilemeyip yanilgiya dustukleri sarki. "en iy rock grubu benim" edalari ile gezinen ego sahibi fred kardesimizin guzel yorumladigi, klibini de kotardigi sarkidir vesselam.
  • buffy the vampire slayerın dördüncü sezonundaki bir bölümünde giles karakterinin pek bir güzel yorumladığı parça.
  • görüyorum ki daha önce güzel bir çevirisi yapılmış ancak bu beni kendi çevirimi yazmaktan alı koyamayacak. seviyorum bu şarkıyı, özellikle en suçlu hissettiğim zamanlarda. ve gülerken, suçlu hissediyorum en çok.

kimse bilmez nasıldır
    kötü adam olmak,
    üzgün adam olmak
    mavi gözlerin ardında

nasıldır bilmez kimse
    nefret edilen kişi olmak
    alnına yazılması
    sadece yalanlar söyleyen kişi olmak

ama hayallerim
    boş değil
    vicdanımın gözüktüğü kadar

saatler, tamamen yapayalnız
    aşkım bir intikamdır,
    asla serbest kalmayacak

kimse bilmez nasıldır
    bu hisleri duymak
    benim duyduğum gibi
    ve sen suçlusun bundan

kimse geri ısıramaz sizi
    öfkenizin ısırdığı gibi
    acılarım ve yakarmalarım
    asla gösteremez

ama hayallerim
    boş değil
    vicdanımın gözüktüğü kadar

eğer sıkarsam yumruğumu, aç onu
    ben onu kullanmadan ve sakinliğimi kaybetmeden önce
    eğer gülümsersem, bana kötü haberler ver
    gülüp aptal gibi gözükmeden önce

eğer kötü şeyler yutkunursam inancıma
    koy boğazıma parmağını
    eğer ürperirsem, bir battaniye ver bana
    ısıt içimi, montunu giymeme müsade et

kimse bilmez nasıldır
    kötü adam olmak
    üzgün adam olmak
    mavi gözlerin ardında.
  • dünyanın, komşu galaksi ve muhtelif paralel evrenlerin, 18bin alemin gelmiş geçmiş en büyük solisti bruce dickinson tarafından şu şekil cover edilmişliği, çığrılmışlığı vardır bu muhteşem the who şarkısının.

https://www.youtube.com/watch?v=6jkf1nmwozw
  • kısa ve öz. naif ve öfkeli. durgun ve coşkun. ders gibi şarkı. roger daltrey'nin "put your finger down my throat" derkenki ses tonuna ayrıca hastayım belirteyim.

not: pisküvitli gibi bi grup da cover'lamış herhalde, zira the who'dan çok onların adı geçiyor, ilginç.
  • çoğu insanın hala ısrarla, cahilce ve sinir bozucu bir şekilde limp bizkit isimli dandik gruba mal ettiği eser. won't get fooled again ile birlikte 1971 çıkışlı who's next isimli şaheserin arka yüzünde yer alan son iki parçadan biri, bir pete townshend bestesi.

kanımca müzik tarihinin en önemli kilometre taşlarından biri olan ve bargain, going mobile, baba o'riley gibi muhteşem parçalar içeren who's next albümünün en vurucu eserlerinden biri. son derece basit fakat "hasktir" etkisi uyandırıyor bünyede.

ayrıca remastered albümde(tarihini anımsayamıyorum) unreleased bir versiyonu bulunmakta. muhtemelen new york'taki kayıt seanslarından birinde kaydedilip beğenilmeyen bir kayıt fakat özellikle daltrey'in performansı (ki i have hours, only lonely kısmını çok daha iyi söylemiş bence bu kayıtta) bence o kayıtta daha sağlam.
  • dinledikce insani gaza getirecek turden hafif depresif the who sarkisi, bana grubu sevdiren parca...
  • ünlü eski tenisci boris becker'in kizi anna ermakova tarafindan coverlanmis olan sarki. the who ve limp bizkit versiyonlarini seven bünyeye biraz hafif geldi bu cover.

ana ermakova - behind blue eyes resmi müzik videosu
hesabın var mı? giriş yap