• gmail'de bcc'lendiğiniz mailler için filtre yaratmak isterseniz arama metni olarak "bcc:me" kullanıyorsunuz. hiçbir yerde bu bilgiyi bulamayıp deneme yanılmayla keşfedince paylaşayım dedim.
  • personel tembeldir, ihmalkardir. kendisine sikayetinizi iletirken patronunun e-posta adresini bcc'ye koyup "mehmet bey, sizden fiyat teklifi isteyeli bir haftayi gecti hala bir yanit alamadim" yazarsiniz, isinden olur.

arkadasiniz capkindir, gozu disaridadir. ona "nooldu o sarisindan is cikarabildin mi" derken nisanlisini bcc'ye koyarsaniz, terk edilir.

yengenizin oglu digiturk'ü kirmistir, kendisine "ulan hayvan su cihazi bana da gondersene, biz de sebeplenelim, ha bu arada 05333333333 degil miydi senin numaran? ariyorum acilmiyo?" yazip info@digiturk.tv'yi bcc'ye koyarsiniz, hapse girer.

asker kacagi velede mail atip "olm bedelli cikacagi yok, pasa pasa yap su askerligi, kurtul" derken bcc'ye ne bileyim, asal.gov.tr uzantili bitakim adresler eklersiniz, ertesi hafta silah altina alinir.

goruluyor ki bcc'yi kesfeden microsoft muhbirlige egilimli insanlari teknolojik bir silahla donatmistir, gelin gorun ki bcc kallesliktir.
  • (bkz: ingilizce)de blind carbon copy'nin kisaltmasi. atilan emailin baska recipientlara birbirlerinden bihaber olarak gitmesini saglar. yani mail'i alan baska kimlere gonderildigini goremez eger bcc field'ina adi girilmi$se. (bkz: yani)
  • şirket içi yazışmalarda gizliden gizliye "şikayet", "ispiyon" amacı ile kullanılan opsiyon..."bcc" kısmı genelde amiriniz veya üstündeki kişilerdir ve içerik sizin yapmadığınız bir görev vs üzerinedir (bir de kibar bir dil kullanılır, maksat üsttekilere "ben nazik bir adamım" vs mesajı vermektir)...

ha bir de üstünüz olan kişinin (teknolojiden bihaber müdürler işte) size bu maili forward etme ihtimali vardır ki bu sayede sizi ispikleyeni görür, kendisi hakkında görüşleriniz 180 derece değişir, elinize bir ekmek bıçağı geçer ve olaylar gelişir...
  • bu turden maillerde, acaba benden ba$ka kim var bu bcc listesinde $eklinde bir paranoya insanin icini devamli kemirir.hele ki mail sevdiceginden geliyorsa insanin, "ulan bana bccyle yolladi ama o kamil gotude vardir $imdi bu listede" $eklindeki sorularin ise ardi arkasi kesilmez.takmamak lazim aslinda.
  • sadece ispiyon icin degil, mailboxa spam mailgelmesini engellemek için de kullanılan bir alandır. çok faydalıdır. diyelim bir şirkette çalışıyorsunuz, iş güç yok ona buna mail forwardlayıp duruyorsunuz. şirket içi neyse de, şirket dışına mail attığınızda, to alanına 10 mail adresi yazar iseniz, o söz konusu 10 kişi, dallana budaklana yüzlerce lişiye mali forwardar. sonuçta to alanında 1000 tane adres birikir. bu mail adreslerini toplayıp, şirketlere satan kişilerin eline geçmesi kaçınılmaz olan bu adresler, sonuçta spam bombardımanına uğrar.
  • en buyuk dezavantaji ise bcc yapilan yoneticinin, mudurun veya patronun, o mesajin kendisine to mu, cc mi yoksa bcc mi oldugunu dusunmeden direk reply all yaparak cevabını yapistirmasidir.
    (bkz: gelen e mail a mel mel bakmak)
  • eğer kullanımı hakkında herkes bilgi sahibi olur ve kullanmaya üşenmezse, bizi forward ve spam iletilerden kurtaracak yegane e-posta özelliğidir kendileri…*
  • cc kadar etkili oldugunu düşünmüyorum. sirketteki diger çalışanları ispiyonlamak icin kullanıldığında, biraz da kotu niyetli oluyor. koy patronu cc'ye, bak bakalim yapıyor mu yapmıyor mu?? onemli olan iş yapmak bence.
  • e-posta atarken gizli alicilar icin kullandigimiz blind carbon copy'nin kısaltılmısı.
hesabın var mı? giriş yap