• oynadığım en zevkli oyunlardan biridir

--- spoiler ---

yalnız şu jokerin partisine giderken sağlı sollu dizilmiş 10-15 tane salak jokerin adamı vardı. boyle alkışlıyolar falan saçma sapan hareketler yapıyorlardı. o
    sahnenin güzelliğinden midir nedir o adamları pataklamadan girmiştim partiye acaip içimde kaldı orası

--- spoiler ---
  • oyunu bitirdim ve gördüm ki batman adına bundan güzel bir şey yapmak neredeyse imkansız hacılar.. 2. scarecrow bölümünden önce batman'in küçük bruce'a dönüştüğü ve annesiyle babasının ölümünü tekrar yaşadığı bir sahne vardı ki hadisenin güzelliğinden ağladım ulan, gözümün kenarından ince ince geldi yaşlar.. joker modellemesi eskiye dayalı olsa da muazzam, harley ve scarecrow tip yönünden inanılmaz başarılı.. poison ivy'yi gereksiz şuh ve taş yapmışlar ama yine de takdir ettim.. scarecrow'lu saklanmalı bölümleri çok sevmedim, arkham asylum'un modellemesine hayran oldum.. senaryo bir batman oyunu için anormal başarılı.. şunun aynısını spider-man'e de yapsalar oturur hüngür hüngür ağlarım yine, açık ve net..
  • açılışta dikkatli bakılınca
    lead animator : zafer coban
  • henüz oyuna dün başladım ama oldukça hoşuma gitti. grafikler zaten müthiş onu söylemeye gerek yok ama senaryo olarak da gayet başarılı gözüküyo şu an için. bakalım ilerledikçe neler olacak. sırf joker'in bomba replikleri için bile oynanır yaw!

hadi bik aç tane yazıveriim sizin için:

- don't worry boys, batman will never make it to the medical wing. and if he does, well look on the bright side, you're just seconds away from medical care!

- "he may look and sound like an idiot, but dont let him fool you; he is an idiot"

- "ding ding ding dong. arkham asylum is now under new management. here's a quick update on what's going on. some idiot is running around the asylum dressed like a bat! i know! craaazy."

- i hereby declare there is no true to the rumour that batman drinks human blood....at least that's what i think.
  • benzerlerinde olmayan yegane dövüş sistemine sahip oyun.

bugüne kadar yapılmış olan beat 'em up oyunlarda dövüş sistemi boks mantığına göre yapılmıştır. bir boks maçında önce sen ona vurursun sonra o sana vurur veya tam tersi, bir taraf diğerini alt edene kadar bu böylece sürüp gider. bu oyunda ise dövüş sistemi jiujutsu, aikido gibi saldırıyı karşılayıp ona göre bir çözüm geliştiren savaş sanatları mantığıyla yapılmıştır. bu özelliğe sadece batman değil diğer kötü adamlar da sahip. diyelim üç tanesi çevreni sardı ve sen allah ne verdiyse modunda tuşlara bastın, birisi sana elbet yapıştırıyor okkalı bir tokat. ama tam adam vuracağı sırada hamle yaparsan onun saldırısını bertaraf ediyorsun ve vurma hakkı sana geçiyor.

ilk vuran kazanır terimini tarihe gömen ve tamamen savaş sanatlarıyla uğraşan birilerine danışılmış, o yüzden de efsane bir oyun benim gözümde.
  • --- spoiler ---
    intensive treatment bölümündeki system crash sahnesi ile beynime kan sıçratmış, bir gözüm ekranda bir gözüm xboxın ışıklarında kafayı yedirtmiş oyundur.

heran kurbanlık koyun gibi 3k görmeyi beklerken bir anda alakasız bir bölüm başlar, roller değişir, scarecrow batmani değil elinizde gamepad sizi kabusa sokar, hiçbirşey anlamadan oynamaya devam edersiniz ve elinizden hiçbirşey gelmeyecek şekilde ölürsünüz. yönlendirdiği ekranda ise "use the middle stick to dodge joker 's bullet" yazar. o anda herşeyin kötü bir şakadan ibaret olduğunu anlarsınız. zira konsolunuzun gamepadinde middle stick diye birşey asla olmamıştır.

bahsettiğim bölüm için video

--- spoiler ---
  • ayrıntılara acayip önem vermişler bu oyunda. mesela, duvarlarda havalandırma borularına giriş kapakları var. normalde batman bunları açarken bağırıyo sonra da onları yere fırlatıyo falan. ama eğer farkedilmemesi gereken bi yerdeyse, kapakları son derece yavaş bi şekilde açıp kenara koyuyo falan. çok çok acayip olmuş yani. oynadığım en iyi oyunlardan birisi diyebilirim.
  • indirim nedeniyle saldırarak aldığım oyun. steam kırıldı bea!

batman'in cheesy aksyion karakterinden, ciddi, pesimist, obsesif, sosyopat bir karaktere dönüşmesi sanıldığının aksine nolan'ın ya da burton'ın filmleriyle değil 87 yılında frank miller'ın batman: year one adlı çizgiromanıyla başlar. bu oyunda gördüğümüz batman de tam olarak miller'ın kaleme ve fırçaya döktüğü şekilde oyun dünyasına aktarılmış.
  • --- spoiler ---

oyunun en son bölümüne girmek üzereyken düşmanlarımızın parti listesinde ismimizi aradığı kısım ve hallden geçerken batmani alkışlaması gözlerden yaş getirtene kadar güldürmüştür. tabi bu sahneyi görmeniz için adamlara vurmamanız gerekir.

--- spoiler ---
  • son zamanlarda oynadığım en güzel oyunlardan biridir. eski klasik pc oyunlarında oldugu gibi aynı şeyi size defalarca kez yaptırmasına rağmen sizi sıkmıyor. çünkü aksiyonda sizi belirlenmiş bir plana zorunlu tutmuyor. mekan temizlemelerde tüm kontrolü size veriyor istediğiniz gibi ortamdaki adamları temizleyebiliyorsunuz. tuzak mı kurarsınız toplu şekilde alla allah diye mi dalarmısınız o size kalmış. ortamı iyice anlayıp planınızı yapıp harekete gecebiliyorsunuz. ordan burdan fırlayan sizi korkutmak germek için eklenmiş şeyler minimumda olduğundan batman gibi cool bir havada ilerleyebiliyorsunuz. nerden ne çıkacağı gayet belli ve süprize pek yer verilmemiş. aslında bu açıklık sayesinde güzel bir bulmaca oyunuda olabiliyor bir anda. bir yere girdiniz gizlenebileceğiniz şu kadar yer var, temizlenmesi gereken şu kadar kişi hareketleri şu şekillerde diye belirli bir biçimde önünüzde ve siz bu bulmacayı en kısa/sessiz/hareketli* yoldan çözüyorsunuz. bu sayede çok kastırıcı aşamalarda bile az kafa yorup kısa bir işlemle tüm ekibi bitirebiliyorsunuz.

bir örnek vereyim:
    --- spoiler ---
    sonlara doğru east pump denen pompanın kapatılacağı yerde 7 tane silahlı adam var ve hepsinde suicide collar denen cihaz da takılı. sessizce birini öldürseniz hepsi alarma geçip 2 şerli ortamı taramaya başlıyorlar ki silahlı adamlara karşı birebir dövüşmek intihar bu oyunda. ne yaptık giriş kapısının üstünden pompa kontrol odasına bir sonic batrang attık. adamlar noluyor lan diye oraya kosup ortayı bosalttılar. giris kapısının karsısındaki merdivenlerden asagı indik tam karsımızda kalan duvara bir explosive jel sürdük ve hemen altımızdaki kanala girdik saklandık. millet bişey yok lan diyip ortama dönerken kanalın pompa kontrol odası tarafındaki ucundan yavasca cıkıp jel sıktıgımız duvarın arkasına bir sonic batrang daha attık ve hemen kanala geri girdik. millet burada ne var diye sonic batrang'e gelirken kanalı takip edip jel sıkılan tarafa gectik. millet tam duvarın arkadasında toplandığı anda jeli patlattık. tek hamlede 4 kişiden kurtulduk. kalanlar da alarma geçip sağda solda tek tek takılırlarken tek tek silent takedown ile temizledik.
    --- spoiler ---

eğer pc de oynayacaksanız ve physx destekli bir ekran kartınız varsa kesinlikle ama kesinlikle v1.1 yamasını çekip physx desteği acmanız önerilir ki fark hakikaten çok fazla (karşılaştırma bağbında http://www.youtube.com/watch?v=6gykcm-bpuw)
hesabın var mı? giriş yap