• ek$i sözlük'ün paralı olması halinde açılacak her ba$lık için alınacak ücret.*
  • biriktirilemeyen lanet şey.

bir radyo programına mahmut diye ağrılı bir inşaat işçisi telefonla bağlandı. gülüzar diye bir kızı sevmiş köyünde. kendi samanlıklarında görüşürlermiş. bir gün babası yakalamış ikisini ve demiş ki 10 bin lira getir öyle al kızı. mahmut istanbul'a başlık parası biriktirmeye gelmiş. tuzla'da bir inşaatta duvar ustası ve sıvacı olarak çalışmaya başlamış. bir baraka tutmuş patronları bunlara 40 kişi 20 ranzada kalıyorlarmış. istanbul çok pahalı olduğu için parayı biriktiremeyeceğini anlamış ve gülüzar'ı kaçırmak için dj'den olur istiyor. dj şaşkın, ben bir şey diyemem diyor. ama ağrı'yı görmek çok istiyorum diye bağlıyor konuyu. mahmut içten sesiyle, ağrı çok güzel ağabeyciğim, yemyeşil dağlar, nehir var bir de bizim orada, balık tutuyoruz geziyoruz, çok güzel bizim oralar, diyor. gülüzar'ı kaçırayım mı ağabey? diyor en son. 18 yaşını da doldurmuş sonuçta. kaçırma diyor dj, gülizar atlasın kendi gelsin diyor. mahmut'un son sözü, gülizar köyden dışarı çıkmamıştır. nasıl gelsin istanbula ağabey?, oluyor.

böyleyken böyle. kaç mahmut var bu istanbul'da ve ağrı'da onu bekleyen kaç gülizar?

(bkz: mahmut'lar gülizar'larına kavuşsun/@cikolatali catlak kurabiye)
  • şemal değiştirmiş halleriyle ülkenin her kesiminde uygulanır.
    bugün, kızlar evlenecekleri zaman hatta evlenmeden evvel, kendi ailelerinden -genellikle anne, anneanne, teyze, abla oluyor bu kişiler- devamlı 'aman kızım ağırdan sat kendini, karşı taraftan iste isteyebildiğini, alsınlar, alsınlar ki değerini bilsinler. biz bu kızı alırken şu kadar harcamıştık, bırakırsa vay halimize deyip üstüne titresinler.' ya da 'en az 8 bilezik iste, bir set mutlaka, takımını bol taşlı işçilikli iste, ev istiyorum de. de ki kıymetini bilsinler' gibi beyin yıkama seanlarına marus kalıyorlar. sonuçta da ortaya '...bana maddi sıkıntı yaşatmayacak biriyle evlenip mutlu olmak istiyorum çünkü bu güzelliğim boşa gitsin istemiyorum...' diyen moronlar çıkıyor.
    şimdi sorarım size; evlilik hayallerini, altın set alan kaynana, ev alan damat, bilezikler alan kayınpeder süsleyen genç kızların sebebi; annelerinin, teyzelerinin ya da bir başkalarının yaptığı başlık parasından farklı birşey mi?
  • bazı ailelerin vadesi gelen kızlarını nakite çevirmesidir.
  • fuhuş kadın kiralamak ise başlık parası kadın satın almaktır.
  • eger parayi verdiginde kizin ailesiyle gorusmeme hakki elde edilebiliyorsa, cok da pahali/mantiksiz olmayan paradir.
  • [düzeltme] kızını bir obje gibi benimsemiş, evliliğini bir ticaret unsuru olarak kullanma eğilimli aileler söz konusu olduğunda pezevenklikten farkını anlamakta zorluk çektiğim hadise... on kişi yerine tek bir kişiye satmak adamı daha az mı pezevenk yapar, sonuçta bir alış veriş söz konusu değil midir düşündürtür insana...
  • kiz anasi kiz babasi
    kalksin ba$lik parasi
    ekk
    kibar feyzo
  • "anadolu hakkaten mordor lan. millet kizini satiyo parayla."
    - solak
  • insanın algı sınırlarını zorlayan, kendi çizdiği sınırlar içersinde yaşarken gerçek dünyayı yüzüne bir tokat gibi vuran, gelenek bile denilemeyesi kavram..

söz konusu ticareti gerçekleştiren taraflar şöyle sıralanabilir ;

öncelikle satılan kişiyi göz önüne alalım..
    belli bir para karşılığında satın alınarak mülk haline getirilmekte, tüm kullanım hakları başkasına devredilmektedir. kullanım süresince ihtiyaçlarının* giderilmesi karşılığında hizmetçilik ve orospuluk yapmaktadır. söz hakkı zaten yoktur. o bir maldır. her ne kadar bu isimle anılmasa da bir köledir. asli görevleri gün boyunca kocasının beslenme ve benzeri ihtiyaçlarını gidermek, evi temiz tutmak, akşam olduğunda da yatağa uzanıp kocasının işini bitirmesini beklemektir. işini hakkıyla yerine getirememesi durumunda yanına asistanlar* alınması da olasıdır.

peki ya satan kişi..
    sanki sattığı, duyguları, "seçme ve seçilme hakkı" olan bir insan değil de yemini suyunu verip büyüttüğü bir büyükbaşmış gibi belli meblağ karşılığında hayvan pazarına çıkartmaktadır.. para karşılığında satmakta, ne kadar uygun bir sözdür tartışılır ama kendi kızının pezevenkliğini yapmaktadır.
    öyle ya .. artık o başını okşayıp uyuttuğu, hastalığında sabaha kadar başında beklediği küçük kız değildir o.

satın alan kişi(ler) de bir o kadar masumdur
    kız güzeldir. belli ki erkeğini memnun edebilecek, ona güzel çocuklar verebilecektir. bu durumda çok ta önemi yoktur sevginin. hem parasıyla değil mi? ücretini ödedikten sonra herşey satın alınabilir ne de olsa.. öküz de alınır, kız da..
hesabın var mı? giriş yap