• barfi'yi anlamak için,

charlie chaplin ile amelie'yi toplayıp raj kapoor'un awara'sına bölmek lazım.

hiç bir şeye ve pek çok şeye benziyor.
  • 2,5 saat film mi olur lan! şeklinde uzun bulduğum hint yapımı muhteşem film.castingin de sonuna kadar seyrettiriyor o derece.

--- spoiler ---

en çok işeme sahnelerinde tarlada işçilerin birden belirmelerine sesli güldüm

--- spoiler ---
  • müthiş bir film olmuş. müzikleri tadından yenmiyor. şahsen amelie'nin yarısında sıkıntıdan uyuyan biri olarak bu film çok daha tadında olmuş diyebilirim, en azından sanat vesvesesi ile sıkıcı diyaloglara girilmemiş.

3. kere izledikten sonra gelen edit: hayatımda izlediğim en güzel film. film müziklerine ayrı bir parantez açmak lazım ne zaman dinlesem beni mutlu ediyorlar, yok böyle bir şey.
  • son zamanlarda keşfettiğimiz ve bu hint sinemasında ne cevherler varmış dedirten, içinde sıfır doz karamsarlık barındıran, sizi duygu selleri içersinde kahkalara boğacak bir film.

--- spoiler ---

ben güzel hanım kızımızla sağır-dilsiz şaklaban jönümüzün aşk hikayesi zannederken meğer jönümüz otizmli diğer hanım kızımıza gönlünü kaptırmış...

--- spoiler ---

izlemelisiniz demiyorum, izlemezseniz çok şey kaçırırsınız benden söylemesi diyorum...
  • oturup kız arkadaşınızla ya da eşinizle izleyebileceğiniz romantik filmlerden. baş tarafları biraz sıkıcı ama aradan sonra gayet güzel gidiyor. ağlayan ağlar gülmek isteyen ise gülebilir o derece.
    her an her şey olabiliyor. filmde bir çok zaman dilimi mevcut bazen insan karıştırabiliyor neyin nereye hangi zaman ait olduğunu. bu arada her iki aktriste müthiş derece de güzel aktör barfi ise bizim ruhi sarı'nın ta kendisi.
  • amelie'nin naifligine charlie chaplin sinemasından biraz ekleyin, harika müzikler ve oyunculuklarla süsleyin, bu kadar neşeli giden filmin sonunda boğazınızda bir şey düğümlensin; işte size barfi. ulan amerikan sineması siz anca hızlı ve öfkeli tarzı filmler yapın e mi!
  • sevdiğim ilk beş film arasına girmeyi başarmış olan filmdir. nerdeyse 1 hafta oldu izleyeli ama ben hala etkisindeyim. küçük ayrıntılarla doludur. çok uzundur. acıyla karışık gülümsemeler vardır. ama güzeldir. çok güzeldir.

özellikle o müzik..ve yağmur sahnesi.

bollywood'u seviyorum.
  • son dönemde hint filmlerinde ki başarının yansımalarından birisi ayrıca romantik komedi klişelerinin çok ötesinde olduğunu söyleyebilirim.

--- spoiler ---
    filmin sonunda en güzelin yalnız kalması hem üzmüş hemde sevindirmiştir.fedakarlığın zamanında yapılmadıktan sonra kıymeti olmadığını görmüş olduk bu sayede.
    filmde ki polis abi içinde ayrı bir komedi unsuru demek yerinde olur gerektiği yerde sevmediği bir adamı kurban etmek yerine özgür bırakmayı tercih ederek ve tarlaya dönük vaziyette işeyerek gönülleri fethetmiştir.
    filmin bir görsel olarak ta çok beğendim o kasvetli kalabalık hint sokaklarında kaçıp bizim doğu karadenizde çekilmiş gibiydi.bir hint filminde bu kadar yeşillik görmek şaşırttı doğrusu.belli sahneler resmen kartpostal gibiydi zaten.
    ulan barfi sataşmayayım dedim de sendeki götçülük nedir be abi fırsat buldukça her adamın götüne elledin ya.

--- spoiler ---
  • cok cok cok guzel bir film.

ask filmi, samimi bir film, ne desem eksik kalacak ama yine de yazmalıyım:

klasik bolivud filmlerinden ayrılıyor, ciro ciro müzikleri baskın degil. abartılı oyunculuk sekansları da yok, oyle goz suzmeler el kol hareketleri de bulunmuyor ama film ben holivud filmlerine benzemem diye bas bas bagırıyor.

konusu cok guzel, kurgusu saglam; surekli gecmise donmesi aslında burada da degildik asıl buradan anlatmalıyım deyip baska bir zaman dilimine gecisi vs.vs. acayip basarılı duruyor.

her sey bir yana film icinize isliyor. etkiliyor, zaman zaman insanın burnu sızlıyor, gozlerimizi kırpsak aglayacakmısız hissini veriyor. asıl asıl ayrıca,,

bu kadar muazzam bir oyunculuk takdire sayan bence.

--- spoiler ---

filmi sevgililer izlemeli bence, gercek ask, samimi ask nasıl olunur oyle guzel anlatıyor ki. en etkilendigim sahneleri;

barfi, rehabilitasyon merkezine gidiyor ve jimihill'i ayakkabısını fırlatarak arıyor ya, sonra jimmyhill cıkıyor pencereye ve barfi'ye avaz avaz bagırıyor ve diger abla barfi'ye soyluyor ya seni cagırıyor diye, iste ben orada bittim. kavustuklarından sonra jımmyhill'in barfi'nin onune gecip diger abladan onu korumasına bayıldım...

en en ayrıca, birlikte son nefeslerini verdikleri hastane yatagında kocamın elini bir kez daha sıktım sıkıca, bize de olmek boyle nasip olsun diye.

--- spoiler ---

deli miyim neyim cok etkileniyorum boyle samimi filmlerden,
    muhakkak izleyin izlettirin efenim.
  • en güzel hint filmlerinden biri. çok duygusal ama çokça da güldüren. film başladığında ağlamaya falan başlamıyorsunuz ama burnunuzun direği sızlayabilir tabii. insana çok farklı noktalardan dokunan bu filmi izlemediyseniz mutlaka izleyin diyorum.

--- spoiler ---

jhilmil'in kıskandığı sahneler nasıl dokunaklıydı öyle.
    barfi sen jhilmil'yi seçtin ya, ne diyeyim ben sana. o nasıl bir aşk. *

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap