• bir tutam feslegen,bir yemek kaşığı mayonez, mercimek kadar hardal ve yarım limon suyu ile birlikte robottan geçirdiğinizde nefis bir salata sosu elde edebileceğiniz sirke.
  • genellikle çok yavan bulunan ve diyet listelerinin vazgeçilmezi olan yağsız ve tuzsuz yeşil salatayı bile son derece lezzetli hale getirebilen, insanı neredeyse salata bağımlısı yapmayı başaran nefis sirke. neredeyse akşam eve gelip salata yapıp yemeyi iple çeker hale geldim sayesinde. keşke daha önce alsaydım da sağlıklı olsun diye salata yerken bu kadar eziyet çekmeseydim, salatadan da bu kadar soğumasaydım.
  • eğer ekşi seviyorsanız tavuk pişirirken üstüne bir çay bardağı kadar balzamik sirke döker ve buharlaşmasını beklerseniz, dışı pembe ama kesince beyaz olan bir etiniz olur ve bu et ortadan ikiye verev* kesildiğinde özene bezene hazırlanmış bol yeşillikli bir salataya çok yakışır.*
  • ayhan sicimoğlu sağolsun bunu da öğrendik orjinalinin 100 ml şişelerde satılması zorunlu imiş ve şişelerde d.o.p yazması aldığınız balzamik sirkenin orjinal olduğunun nişanesiymiş.üzümün 24 saat kaynaması akabinde(ki hacminin üçte birini kaybediyor) meşe,kiraz veya akasya fıçılarda birbirlerine aktarma yöntemi ile en az 12 yıl beklemesi icap etmekteymiş.d.o.p niteliğinde balzamik içinse tadım eksperlerinden geçmek şartı var.öyle bizdeki gibi ben yaptım vay efendim 5 yıllığı 15 yıllık diye kakalayalım kurnazlıkları sökmüyor.100 ml fiyatı ise yılına göre değişmekle birlikte yaklaşık 100 eur dan başlamakta.yanarım yanarım buna yanarım.memleketimizde iklim uygun üzüm var iyi şarap yapan az, sağlam bağ var katma değer yaratacak anlayış yok.gelişmişlik yalnızca üretmekle olmuyor elin italyanı katma değer yaratıyor, biz de seyrediyoruz.
  • vücuttaki yağ yakımını hızlandırır. çok sağlıklıdır. lakin çok tüketilirse mideyi deler geçer bu kıymetli. ton balıklı salatada güzel gider. rejimde olanlar için kullanılması gereken dadlandurucudur.
  • bazen -aniden gelen bir istekle- az bir miktar zeytin suyunun içine damlatarak -ve başka hiçbir şeye gerek duymadan.. tamam. belki biraz da kekik. evet. olur- ekmeğimi içinde gezdirip yediğim şey. yerini hiçbir şeyin tutmayacağı sirkedir ayrıca. ne diğer sirke türleri -ki yeşil elma da efsanedir- ne de nar ekşisi -ki aynı oranda severim gündüz gözüyle.

neyse, balzamik sevgilime dönelim... bütün bu ekmek, kekik, çok az işlem görmüş zeytinyağı falan gibi aparatları sırf o balzamikle oynaşabilmek için bir araya getirdiğimi söylemem gerek yok herhalde.. aynı şeyi nar ekşisine de yapıyorum. ama elma sirkesine yapmıyorum. anlatabiliyorum değil mi?

balzamik sirke insanın varoluş sorununu yatıştırabilecek türde bir şeydir. evet. arkasındayım bu söylediğimin. bu dediğimi ihtiyaç halinde bana da hatırlat sözlük. aferin.
  • bu da kurutulmuş domates ve kapari gibi son yıllarda aniden hızla popüler olup, köşedeki büfeye kadar her kafenin salatalarına girmiş bişeydir. kimi modellerinin suyla seyreltilerek kullanıldığına rastlanır. migroslarda bilumum italyan markanın içinde küçük şişeli ucuz olanları da vardır. yurdumuzun nar ekşisine bir pazarlama ibreti olması gerekir.
  • italya'nın emiglia romagna bölgesinin kırmızı spor arabalarıyla meşhur modena kentinin dünya gastronomisine hediyesi.

en iyi kalite üzümlerin çok çok kısık ateşte saatler boyunca, kopkoyu bir mayi haline gelene kadar tıkırdatılıp, meşe fıçılarda 12 yıllık bir uykuya yatırılmasıyla hazırlanan en kaliteli, ateş pahası ve burada bulması imkansız olan versiyonu "tradizionale", gerçek bir mutfak hazinesi. etiketlerinde "aceto balsamico di modena" yazan daha az yıllandırılmış olanların arasında kalite farkları olsa da, mutfakta muhakkak bulunmalı bunlardan bir şişesi. diğerleri ise imitasyon ve şeker küpüdür, almayın.
  • (bkz: aceto balsamico)
    en beğenilenleri modena bölgesinde yapılır. tadını ve kıvamını meşe fıçılarda yıllanmasına borçludur. usulüne uygun olarak yapılmış ve en az 15 yıllık olanların şişe fiyatı 50 dolar'dan başlar.(bu arada türk lirasına saygılarımı sunarım). piyasada satılan ticari modelleri japonlardan araklanan bir teknikle hızlı olgunlaştırılmışlardır.
  • fazladan paranız varsa italyadan, işi bilen birine sipariş edebilirsiniz. fakat buradaki lüks bir markete gidip sıradan bir italyan'a 4 katı para vermektense kühne marka tercih etmek daha iyidir. bu türkiye'de üretilmektedir ve gayet iyidir.
hesabın var mı? giriş yap