• alfred hitchcockun filmlerinde gözü açık halde ölü rolü yapan oyuncularının gözbebeklerinin, ışığa karşı duyarlılığı yüzünden büyüyüp küçülmesini önlemek için damlattığı sıvının yapılmasında kullanılan ot.
  • conium maculatum. türkçe'de ağuotu da denir.

1-2 metre boylarında, büyük yapraklı ve yayvan çiçekli zehirli bir bitkidir. hekimlikte, ağrı ve spazm giderici olarak kullanıldığı gibi, siyatik, tetanoz, epilepsi gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılır (coniine etken maddesiyle). alkoloid içeren bitkiler sınıfındandır (çay, kakao gibi)

ortaçağda; idam cezasını infaz etme yöntemlerinden de biriymiş, baldırandan yapılan zehri içirmek.

ayrıca abd'de, ötenaziyi savunanlar tarafından kurulan bir derneğe de baldıran derneği adı verilmiştir.
  • sokratesin içerek ölüme gittiği zehrin ana maddesi.
  • fazla yaygın olmasa da gövdesinden çok lezzetli turşu yapılır.
  • yıldırım beyazıt da zehiri ile intihar etmiştir.
  • baldıranın otunun içindeki öldürücü madde coniine'dir.

yüksek derecede toksik olup sindirimi halsizlik, bulantı, solunumda kesilme, felç ve ölümle sonuçlanır.

(bkz: coniine)
  • kimi doğu karadeniz köylerinde yemeği yapılır.
  • nemli yerlerde yetisen, 1-2 metre boyunda zehirli bir bitkidir. gövdesi kalindir. saplarinin alt kismi erguvani renktedir. yapraklari büyük, çiçekleri yayvan ve küçüktür. ev ilaçlarinda kullanilmaz.
  • star gazetesinden de link vermek istemezdim ama sene 2014, iki yavrucağın ilkokul bahçesinde yemeleri sonucu ölümlerine sebep veren ottur.

http://haber.stargazete.com/…diran-otu/haber-868327
  • rusya'da bunun yendigini gordum abi sen napiyorsun zehirli bu demeye kalmadi herif yedi bisey olmaz dedi, ama hakikaten de olmadi, serbetlimidir nedir bilmiyorum cunki herif hala sag!

sonra tip hekimlerinin oldugu bir grupta anlattim da bunu kimse inanmadi ya la, ama bu muhabbette bulunmayan baska bir doktor arkadas: yanlislikla cocuk felan yerse sute pembe bir renk verecek kadar potasyum permanganat katilip icirilirse antidot olarak ilk yardim amacli kullanilabilecegini soyledi. bu bilginin dogrulugunu onaylayacak bir tibbi kaynak bulamasam da wikipedia almanca sayfasinda soyle bir sey var! turkcesi asagi yukari soyle "zehirlenme durumlarinda bordo potasyum permanganat cozeltisi (yaklaşık% 0.1) mideyi yikamak icin kullanilir"
hesabın var mı? giriş yap