• --- spoiler ---
    sanırım filmin en acıtan yeri en küçük kardeşin* aşık olduğu kızın "mesleğini yapmaya başladığını" gördüğünde ağlaması. "çok acıyor bu" gibi bir söz vardır, çok güzeldir.
    --- spoiler ---

film de küçük, kendi halinde ve sevimli bir filmdir bence. sıcaktır, güzeldir.
  • ali özgentürk çektiği bu filmi için söyle demiştir : " benim kafamda 2 tane balalayka var biri kemal sunallı, diğeri seyircinin izlediği."
  • --- spoiler ---
    bir filmin olmazsa olmazi olanfilmin en etkili sahnesi (goreceli elbet) rus kizin sevgilisine sarilip "bana kal de gitmem..de,de,de " diye agladigi sahne bi tuhaf durgunlugu vardi..
    --- spoiler ---
  • mehmet ali erbil'i oynatmayı tercih etmedikleri için baştan kaybeden filmler kategorisine sokamayız balalayka'yı. sessiziğin her zaman asalete işaret ettiği vaki değildir ya, yine de uğur yücel'e sessizlik çok yakışmıştır. rahmetli kemal sunal'ın bu filmde oynamamış olması belki de isabetlidir. finansal açıdan çok da kolay* çekilmemiş bir film olduğu ortatadır, ne var ki kamera açılarında çeşitliliğe gitmek bile bu filmi olduğunun birkaç misli iyi yapabilirdi. sözlükçüler tarafından kaale alınmamış olması da dikkatimi cezbeden bir diğer özelliğidir filmin.
  • 29 aralik 2000 gunu sinemalarimizda gosterilmeye baslayan bu filmin aslinda basta ses getirmesinin sebebi, film ekibinin cekimler icin batum'a ucmaya hazirlandigi dakikalarda efsanevi basrol oyuncusu kemal sunal'i hic beklenmedik bir anda ucakta kaybetmesi olmustur. lakin bu olay bile filmin gi$ede bir husrana ugramasina engel olamadi. 1.5 milyon dolar maliyetli bu filmi 427,000 biletli kisi izledi ve 1996 yilinda cekilen istanbul kanatlarimin altinda filminin bile altinda kaldi. aslinda konu hayli ilginc, daha once pek el atilmamis bir mevzu.. bayanlar guzel, oyuncular populer kisiler (cem davran, ozan guven, ercan yazgan, ugur yucel, atilay uluisik) ama yine de olmadi. bir de gozlerden kacmis olabilir ama filmde asmali konak'in ve okul filminin onemli oyuncularindan burak altay da mini bir rol ustlenmis. filmde rus kadinlarina acimamak elde degil, cunku her biri son derece kulturlu ve meslegi olan kadinlar. kimisi tiyatrocu, kimi balerin, kimi operaci, kimisi ise doktor.. lakin ger gor ki, ekonomik bunalim mahvetmis hepsini.. hepsinin paraya ihtiyaci var ve para da aksaray'da, laleli'de maalesef.. sonuc olarak, cok daha guzel bir film yapilabilirmis bu konudan ama bu kadar cikmis.. uzun donemde bu filmden aklimda kalacak olan iki sey, yekaterina rednikova'nin duru guzelligi ile mukemmel muzigi..
  • o kadar acı şeyler anlattığı halde bunu öyle aydınlık bir şekilde yapıyor ki film bittiğinde insanın içine aradaki bu fark yüzünden birşey takılıyor kalıyor (bkz: la vita e bella). anlatılacak o kadar fazla sahnesi var ki insanın aklında tek birşey kalmıyor hiç. muhteşem müzikleri var bir de.
  • kemal sunal'ın gelen teklifi kabul etmeseydi diye lanet ettiren film
  • kemal sunal etkisi yüzünden hala izleyemedim bu filmi. sanırım değeri bilinmemiş filmler listesinde adı geçmekte.
  • kemal sunalın anısına ithaf edilmiş bir filmdir. uğur yücelin oynadığı rolün sahibi de kemal sunalmış aslında ama uğur yücel zor olmasına rağmen rolünün hakkını vermiş. tanya rolünde oynayan yekaterina rednikova ise herkesten daha iyi oynamıştır*. cem davran nedense aşırı tutuk kalmış filmin başında gösterdiği performans sonuna doğru sıfırlanıyor bunu hissedebiliyorsunuz. ozan guven ise her zamanki gibi 2000 yılında ne ise şu anda da öyle diye cevaplayabilirim. ercan yazgan oynadığı role* çok oturmuş fakat kötü adam olmak istemediğindenmidir bilinmez daha iyi olabilecekken çok silik kalmayı tercih etmiş. atilay uluışık ise muavini canladırırken çok daha iyi bir rol yapabilecekken çok geri planda kalmış figüran gibi durmuştur. filmin yarısından fazlasında rusça konuşuluyor ve altyazı hakim. sinemaj sağolsun altyazıyı direk borderless beyaz olarak verdiğinden çoğu yerde okunamıyor. ali özgentürk bu hikayeyi kaleme alan ve yöneten kişiymiş. ne yazık ki rusların tarafından bakıldığında nefret edilecek bir film gibi olmuş her ne kadar gerçekleri anlatsa da*.
  • actim propaganda izliyorum kemal sunal'in olumu hakkinda bi seyler yazmak isedim ama sonra buraya yazmanin daha mantikli olacagini dusundum. bu salak film icin kemal sunal'i oldurduler. ya adam ucaga binmek istemiyorum diyo arabayla gideyim diyo siz hala ne diye israr ediyosunuz zorla bindiriyosunuz amk? film de bi boka benzese bari.
hesabın var mı? giriş yap