• şekersizi yapılamaz mı acaba ya. dünyanın en güzel içkisi olacak şeker oranı yarıya inse. buradan baileys üreticilerine sesleniyorum dünyanın en güzel içkisi olma ihtimali olan içkiyi bu şöbiyet formatından kurtarın artık. ibrahim baileys duy sesimi
  • asıl adı baileys irish cream olan;
    dünya genelinde içkilerin ve kokteyllerin yanı sıra tatlıların ve kahvaltılıkların tariflerinde de kullanılabilen, barmenlerin favori olarak nitelendirdikleri içki.

her yerde satılır ve hem amerika'da hem de dünya genelinde sürekli olarak en çok satan içkilerden biridir.

kız içkisi diyenleri üzebilir, seksist bir yaklaşım olmasının yanı sıra içerdiği alkol neredeyse tüm şarap ve bira ürünlerinin içerdiğinden daha fazladır. yani tatlı olmasına kanmayın, adamı "çarpar".

kahve, crem caramel, badem gibi bir çok çeşidi vardır. yan çeşitlerini hiç denememiş olsam da bailey irish cream'den hatırı sayılır miktarda içtim. ve şu ana kadar sürekli içtiğim içkilerden insanı en sıkmayanı ve sürekli kendisini arzulatanı diyebilirim.

kişisel tavsiyem, kutlama veya yıl dönümü gibi güzel anlarda bir bardak içerisinde soğuk bir şekilde tüketilmesidir. zaten kendisi viski, çikolata, krema ve benzeri karışımları içerdiğinden herhangi bir şeyle karıştırmaya gerek olmadığını düşünüyorum.

şerefe / cheers / skål!

edit: birkaç soru geldi kolay bir kokteyl tarifi var mı diye. bu sıcak yaz günlerinde görsele de eklediğim gibi güzel bir filtre kahve + buz + baileys kokteyli çok iyi gider.

görsel
  • şöyle inanılmaz bir şey yapılabiliyor bu baileys ile.

blender a muzlu süt yapar gibi muz bal ve süt konuyor.
    sonra bir karıştırmadan sonra arzu edilen kadar baileys konuyor.
    sonra da olabiliyorsa parça buz ilave edilip karamel sosu dökülüyor.
    litre litre içmezsem dünyanın en alçak insanıyım.
    afiyet olsun.
  • gece vakti milletin canı bira çeker, rakı çeker bizim canımız evliyaların görse "helal bu" diyecek, bildiğimiz bozanın iskoç versiyonu olan bu içkiyi çekiyor. tek istediğim şey kızartılmış marshmallow eşliğinde bu arkadaştan yudumlamak, sonra da üstüne sade güzel bir kahve içmek.

saçma ve kalorili zevkleri olan bir adama dönüştük, hadi bakalım.

debe editi: bu kritik seçim günü bu kutlu entryi debeye sokan ekşi sözlük halkına selam ve hürmetlerimi sunarım. bakalım, seçimden sonra evliyaların içkisi baileys'i torbacıdan mı alacağız yoksa canımız istediğince içebilecek miyiz? bunun seçimini bugün siz yapacaksınız.
  • dünyanin en güzel içkisi.
    www.baileys.com da üyesi bulundugum 1970 çikisli irlandanin ekonomisin bir kismini sirtinda tasiyan içki.
  • 1 olcek scotch whisky + 3 olcek baileys + biraz nescafe parçaları = mixerde karıştırılır
    köpüklü içeceğin üzerine bol miktarda buz parçaları atılır ve afiyet olunur.
  • "alkollü zeki müren göbeği" olarak tanımlayabileceğimiz irlanda şurubu...
    işin içinde alkol olmasa kesin ülker içim taklidini yapar; adını da belly koyardı. herifler ucuz atlatmış.
  • nescafenin içine koyarsın. ohh. mis gibi içersin..
  • bir nevi yasama sebebim. yok lan abartmiyorum. dunyanin en guzel ickisi.

simdi hicbirimizin hayati peri masali degil tabi inisler cikislar iyi gunler kotu gunler var.

gunum kotu gecmis ise takiyorum bundan 3-4 bardak keyfim yerine geliyor. dinliyorum 10 numara muzigimi harika oluyorum sonra uyuyorum zaten yeni gun basliyor.

gunum iyi gecmis ise zaten raki uzerine cekilan cila gorevindeki bira gibi neseme nese katiyor daha da mutlu ediyor beni. yine muzik esliginde benimle olan birlikteligini onurlandiriyorum ve geceyi yavaaaaasca sonlandiriyorum.

mezarima bir sise baileys ile birlikte gomun lan beni.
  • "ancak bizimle nerede tanışırsanız bilin ki, irlanda kökenimize sadık kalıyoruz.
    her bir baileys original ırish cream şişesi irlanda'da üretiliyor. yani, başarı hikayemizin başladığı yerde..."

böyle yazıyor türkiye den girilemeyen sitesinde, yaşım 56 yazsan da, 80 yazsan da girilmiyor!
    bizi bütün kötülüklerin anası 'ndan ve wikipedia'dan koruyan hükümetimiz sağolsun...
    "maalesef, yaşınız veya konumunuz şu anda girmenize izin vermiyor."

dünya çapında 40 yılı aşkın bir süredir tanınıyor ve şu anda 150'den fazla ülkede satılıyor,

baileys'in başarı öyküsü 1974'te dublin'de başladı.
    bugün "baileys godfather" olarak bilinen david dand, yeni ve çok iyi bir şey yaratma vizyonuna sahipti. o zamanlar yeşil adada esen değişim rüzgarından esinlenen david'e aynı derecede yenilikçi ve lüks bir ruh içeceği için ilham geldi.

bu işin uzmanı 2018 yılında 93 yaşında ölen last drop distillers'ın kurucu ortağı tom jago, steve wilson,mac mcpherson ve adaşı david gluckman ile birlikte çalıştı sonunda irlanda'nın sunduğu en iyi malzemelerden ikisinin çok lezzetli bir bileşimi olan efsanevi baileys formülünü geliştirdi;
    yoğun taze krema ve en iyi viskinin harmanı; baileys
    ve bunu da basit bir mutfak mikseri ile yaptılar.

yıl 1973, diyalog şöyle:
    hugh bana neredeyse ciddi bir bakışla baktı.
    “irlanda viskisi ve kremasını karıştırırsak ne olur?” dedi. “bu ilginç olabilir.”
    geri oturdu ve cevap bekledi.
    ve “hadi deneyelim” diye cevapladı.
    1973 yılının çok güzel bir mayıs sabahıydı, alelacele küçük bir şişe jamesons irish whisky
    ile bir krema küveti aldık.

dükkana geri döndük, raflarda başka bir şeyler falan aradık, kurtuluşumuzu cadbury'nin toz içme çikolata'sında bulduk ve formülümüze ekledik,
    tüm süreç yaklaşık 45 dakika sürdü, hugh bana baktı, karışımımızı temizlenmiş vidalı schweppes'in tonik şişesine döktüğümüz anda ıdv'deki müşterimiz tom jago'yu aradım.
    25% alkollüydü ilk schweppes şişesindeki baileys.
    hikayenin tamamı
    bu da tom jago tarafından anlatılan hikayesi
    baileys cream (s virgül ile ayrılmaz) 0 ile 25 derece arasında saklanması gerekir

baileys, birbiri ile uyumlu birinci sınıf kremaların, 3 kez damıtılmış viski ile buluşmasından oluşur.
    her yıl irlanda’daki çiftçi aileler tarafından 38.000 inekten 220 milyon litre taze krema elde edilerek meydana getirilir.
    bu inekler irlanda’da baileys bayanları olarak bilinir.
    her yıl bu ineklerin irlanda’nın en güzel otlaklarında otlatılması için 300 gün harcanır.
    bu sırada irlandanın tertemiz havasını soluyan ineklere aynı zamanda en sevdikleri müzikler dinletilir.
    "inekler mutlu ise kremalar da lezziz olur" diyorlar.
    baileys’in bu kremalarını daha sonra irlanda çikolata aromaları ile buluşturuyorlar.
    baileys’in bu sürecini için dondurma yapımından esinlenilerek yaptıkları söylenir.

baileys’in içerisinde krema, işlemiş süt, doğal ve yapay aromalar ile irlanda viskisi bulunuyor. kokladığınızda birazdan içeceğiniz şeyin çikolatalı süt gibi bir şey olmasını bekliyorsanız yanılıyor olabilirsiniz.
    çünkü bu içecek oldukça da sert. hacmen 17% alkol var, öyle ki sütün ve kremanın özünden ödün verilmeden yapılmış bir sertlik söz konusu.
    baileys sıklıkla martini bardağında kırık buz ile birlikte servis edilir.
    youtube da kokteyl çeşitleri bolca.
    baileys çeşitleri ise şöyle;
    * iced coffee latte
    * pumpkin spıce
    * baileys chocolat luxe
    * baileys orıgınal irish cream
    * baileys coffee
    * baileys almande (yeni) tatlı badem yağı ve badem esansı (öğütülmüş bademden yapılan) şeker kamışı, saf su ve gerçek vanilya ile harmanlanmış baileys almande, vegan lar için olmalı, mandıra ürünü süt vb. içermiyor.
    * baileys vanilla cinnamon
    * baileys creme caramel liqueurs
    * çikolata & truffle vb. diğer ürünleri
hesabın var mı? giriş yap