• 60lı yıllarda genç kızların denizciler için kullandığı sıfat. beyaz üniformanın karizması böyle ifade edilmiş.
  • şekerlikte son kalanının içinde her zaman acı bir badem olan şeker türü. ben daha tatlı olanını görmedim. sona kaldı diye bozuluyor mu nedir anlamadım ama çok pis gıcık oluyorum kendisine.
  • en güzeli elazığ'da yapılır. bunun nedeni zannedersem yalnızca elazığ'da yetişen özel bir badem türüdür. bu bademin en önemli özelliği küçük olması ve diğerlerinden farklı bir aromaya sahip olmasıdır.

edit: tavsiye ettiğim şudur:
  • fox'un yeni dizisiymiş, şimdi denk geldim. köy kızını bir giydirmişler sanırsın paris'in köyü, yozgat lan ora, sikiverirler anında.
  • dizi deyip durursunuz film bu.okuma alışkanlığı olmayan kişileri doldurmuşlar yazar diye.şükredin yönetimdekilere ben olsaydım şutlanmıştınız çaylaklığa.
  • mardin yoresinde uretilen ve tuketilen(?), bir cesidi olan tarcinli ve zencefillisini gecenlerde yeme firsati buldum. eski bayramlarda uzatilan badem sekerleri, tirt bir sekerle kapli olacagina bunun gibi olsaydi, cocuklugumu hatirlatan bayramlar, cikolata yerine badem sekeri temali olurdu.
  • en guzeli mardin'de "hayalet" adiyla ve meyan koku boyasiyla yapilan sekerleme.
  • bu kız aynı zamanda doktorun kucağında yolculuk ederek köyün ortasına geliyor. oldu o zaman.
  • içinde bir adet hodor barındıran.
  • badem şekerleri düğünlerde bulunur sonrasında katılanlara dağıtılırlar. genelde bu şekerlerin o güzelim kutularından dantel keselerinden çıkarılıp yenmesine izin verilmez. kimse anlamaz canım tadına bakıcam dersin cinayet işleyecekmişsin gibi bakarlar (bkz: jelatinde çikolata)
hesabın var mı? giriş yap