• şarkılara şöyle bir baktığımızda, türkçe'deki "yar" ile aynı anlama gelen sözcük.

sözgelişi, cat stevens'ın "oh, baby, baby, it's a wild world" şeklindeki kulaklara küpe olmuş dizesini, "dünya zalim olmuş yarim" şeklinde türkçe'ye çevirebiliriz.

birçok ingilizce şarkıda rastladığımız "come on baby" ise, "hadi yarim, hadi hadi yarim"in karşılığıdır.

"baby come to me" vardır bi de... bizde "beri gel yarim" olarak geçer.

mesela britney spears'ın "baby one more time" adlı unutulmaz nameleri, "ben yarime doyamadım" şeklinde algılanmalı ve algılatılmaladır.
  • bu kafayla universiteyi göremeden ölürler gibi durıyor.
  • gayet güzel ve sinir bozan dizi. bu neymiş diye bakim dedim başından kalkamadım. bir de olay gerçekmiş, insan yok yere nasıl kötü yola düşer izleyince anlıyorsumuz.

--- spoiler ---

özellikle zengin kızın boşluktan fahişe olması insanı dehşete düşürüyor. her mutsuz olduğunda hop birinin altına atlıyor. sinirlerim bozuldu valla.

--- spoiler ---
  • kanayan yarama derman olmuş dizidir. netflix gibi derya deniz bir platformda doğru dürüst italyanca içerik yoktu.
    içerik kalitesini göz önünde bulundurmaksızın italyanca pratik için kullanacağım kendisini.
  • dizide çok sevdiğim bir ayrıntı, karakterlerin takıntılı olmamasıydı. birbirlerine mesaj atıyorlar, karşı taraf yüz saat sonra cevap veriyor, ya da vermiyor ve kimse bunlara anlam yüklemiyor.
  • çok başarılı müzik seçimleri olan ve bana kalırsa güçlü bir senaryosu olan netflix dizisi. dizi izleyiciye sıkıcı geliyor çünkü gerçekler kadar ağır işliyor. amerikanvari sürprizleri yok. ara ara kopukluklar oluyor küçük olsa da ama benim izlediğim en iyi netflix dizilerinden biridir. şarkıları sahnelere cuk oturtmaları diziyi çok yükseltiyor ve yine söylüyorum sadece seçtikleri şarkılar için bile izlenir. umarım devam eder.
  • 'elite dizisinin italya versiyonu' yazanlarin yorumuna affedersiniz guzelce tukureyim. 2014 yilinda, roma'nin zengin parioli semtinde iki liseli kizin fuhus yaptiginin ortaya cikmasindan esinlenilerek kurgulanmis, ergen dizisi etiketi ile gecistirilmeyecek kadar basarili bir dram. chiara ve ludovica karakterlerinin fuhusa suruklenmesindeki farkliliklar da gercek olaya karisan kizlarin hikayesi ile benzerlik icerisinde. psikolojik rahatsizlik yasayan ve istismar edilen iki kizin hikayesi tamamen suc odakli bir hikaye seklinde anlatilabilirdi. dizi kizlarin fuhusa ilk karistigi zamandan basladigi icin, okul hayatlari ve gunluk hayatlariyla genclik dizisi havasinda olmus. bu sekilde anlatilmasini sevdim. yasitlari ergenlik bunalimlari ile ugrasirken, adim adim daha da batakliga saplanmalari asil suclunun kim olduguna genis acidan da bakmayi sagliyor. dizide calan essiz muziklerle, baby soundtrack isminde ayri bir listem oldu. sarkilar gercekten cok iyi.

fiore, damiano ve niccolò ilk basta efsane italyan erkegi izlenimi vermemelerine ragmen, izlerken meshur roma dondurmasi tadi da verdiler. giuseppe maggio, riccardo mandolini ve lorenzo zurzolo romantik bir komedi yapimi olsa da keske sizi izlesem, ozledim.

--- spoiler ---
    chiara'nin annesinin siyasetle ugrasirken kameralara 'en buyuk destekcim kizim' aciklamalarini yapmasinin samimiyetsizligi... her sey ortaya ciktigindaysa chiara'nin eve donmesini bekledigi an, bakismalarinda anne ve kiz birbirlerine gercekten destek olacaklarinin samimiyeti vardi. sahneyi cok sevdim. fuhusa itilmis ludo'cum tek basina mucadele ederken, sozde ailesi olanlar chiara'nin iyi olmadigini sonunda anladilar. simonetta'nin hak ettigi cezayi almasi ooh dedirtti.
    --- spoiler ---
  • rotten tomatoes'da diziyle ilgili yapılmış en isabetli yorumu okudum bugün:

"baby ne guilty pleasure sayılabilecek kadar beş para etmez bir dizi ne de kalitesiyle adından söz ettirecek kadar incelikli. sadece kendini izlettirecek kadar eglenceli. "

benim için yine de guilty pleasure. 2018'de yıllık entrika ihtiyacımı bu diziden karşılamıştım. insanın canı arada öyle seyler de izlemek istiyor yine de.
  • sarışının tam lise şaşkınlığında olması ve siyah saçlının özel bi ruh olması temalarını da içeren ilk-gençlik dizisi .
  • henüz 3. bölümünü yeni bitirdiğim dizi. şimdilik sardı güzel gidiyor. ludovica karakteri çok güzel belki biraz klişe artık ama yine de sevdim. chiara biraz dengesiz geldi. damiano’ ya gelirsek sen bir ergensin ve beni gıcık ediyorsun. cami seni de sevmiyorum. dizinin en güzel olayı giuseppe maggio gibi birinden haberdar olmamı sağlamasıydı kesin kötü karakter ama yakışıyorda bir yandan.
hesabın var mı? giriş yap