• sair burda uzak mesafe iliskisine seslenmis.
  • şahane bir özdemir erdoğan şarkısı. ayrılık gibi bir olayı hiç arabeskleştirmeden, tersinden insanı neşelendiren bir şarkı. sen senetle borç al, tefeci bizim topuğumuza sıksın özdemir baba diyorum:
    https://www.youtube.com/watch?v=dnybiuihdq0
  • özdemir erdoğan'ın belki de en güzel şarkısıdır. her dinlediğimde içimi sevinçle karışık bir hüzün kaplıyor. geçenlerde bir de şenay lambaoğlu'ndan dinledim aynı şarkıyı ve bana daha farklı duygular hissettirmiş olsa da onun yorumunu da çok sevdim. dinleyiniz, dinletiniz.

bir sevgili arasan yıllarca bulamazsın...
  • özdemir erdoğan'a ait olanı baz alıyorum -ki kanımca ötesi yalandır- baya net bir argüman şarkısıdır. çok fazla çözüm önermez. önce seni tanımlar, ararsın ararsın bulamazsın, bi kere aşık oldun mı bön gibi kalırsın der. sana iki gülümsese biri aşık olursun der. etrafında yüz bin tane insan olsa da sen yine de aşık olmak istersin der. niye böyle yapıyorsun demez, allah belanı versin demez, değiş hadi demez, şöyle şöyle yapsan demez. böylesin adamım ve yapacak çok birşey yok der sadece. 'sevmek ne kadar hoşsa ayrılık o kadar zor' der. hakkaten en hoş olan, beraber olmaktan da öte sevmektir bazen.
    ve bir gün bütün bunların değişeceğine dair hiç bir şey söylemez, 'gerçekleri ara bul, söylenmemiş o sözlerde' dışında. ama onu yapacağına dair bile çok bir inancı yoktur sanki. sonra sakin gitar ritimleriyle sakinleştirir seni, 'sevmek ne kadar hoşsa...' diye diye uzaklaşır sesi.
    'herşey kendinden olur isteyip istemesen de'. bırak, sakinleş, uğraşma artık.
  • birbirinden değişik 6 milyar insanın şarkısı. halbuki amipler, terliksiler, tek hücreliler öyle mi? öyle galiba..
  • tarkanin aveayi da ihya ederek sanirim butun yaz dinlenecek olan parcasi. sarki baldan tatli olmakla birlikte tarkanin icinde dinleyiciyi yakalayan bir "ooooofff "" ya da "ooouuoo" kullanmadan sarki soylemeyi pek tercih etmedigini gosteriyor. hmm guzel marketing, hem de basit.

(bkz: dudu) ve daha niceleri.
  • tarkanın avea reklam müziği olarakta kullanılan güzel şarkısı.
  • eğer reklam müziği olarak değil de adam gibi bir albüm içerisinde çıksaydı bu şarkı eminim daha fazla popüler olurdu. tarkan sevmeyen biri olarak, tarkan'ın sevdiğim nadir parçalarından biridir.
  • özdemir erdoğan şarkısı. ağlatma konusunda en ısrarlı ve kararlı şarkı olabilir. tabi bunun için geçerli sebebiniz, yaşanmışlığınız* varsa. her satırında sevgi var. saf ve naif haliyle sevgi. ve sevilenin elllerin arasından kayıp gidişinin ve buna bir çözüm bulamayışın tarifsiz hüznü. veya o tarifsizliğin tarifi. ve bunu çabasız, naif kelimelerle ifade ediyor. uzun uzun cümlelerle çırpınıp yırtınmıyor. sözlerin minimalist görüntüsüne ilaveten arabesk bir hüzün sevicilikten uzak kalışı da ona ayrı bir değer katıyor. yani ileri düzeyde hüzünlü bir durumu anlatıyor ama yıkıldımcılık, mahvoldumculuk yapmıyor. benim yapacak bir şeyim yok teslimiyetçiliği içinde.

tabi sözleri kadar beste de o denli vurucu, daha girişiyle balyozu indiriyor, gardını düşürüyor. ve özdemir erdoğan'ın tarifsiz yorumu. tarifsiz kelimesini mecazi olsun diye kullanmıyorum. gerçekten tarif edilemeyecek bir yorum. böyle bir yaşanmışlığı olmadan bu şarkıyı o şekilde okumasına ihtimal vermiyorum ve ona bu şarkıyı yazdıran ilişkinin merakı içindeyim.

velhasıl, şarkı tüm unsurlarıyla bir destroyer. sözleri:

bir sevgili arasan yıllarca bulamazsın
    düşersen aşk ağına kaçsan kurtulamazsın
    sevmek ne kadar hoşsa
    ayrılık o kadar zor
    dünya seninle olsa
    sen yarsız olamazsın
    bir içten bakışa tüm sevgini versen de
    gerçekleri ara bul söylenmemiş o sözlerde
    sevmek ne kadar hoşsa
    ayrılık o kadar zor
    her şey kendinden olur
    isteyip istemesen de
  • tarkan'ın 2005 yazında çıkardığı hit parçası.

http://www.youtube.com/watch?v=rllzx1cson0
hesabın var mı? giriş yap