• yerçekiminden kurtulup uzaya çıkan ve ay'ın yakınından geçen ilk yapay nesne luna 1 uydusudur. ay yüzeyine çarpan ilk insan yapısı nesne luna 2 uydusudur. normalde görünmeyen ay'ın öteki yüzünün ilk fotoğraflarını ise luna 3 uydusu çekmiştir. ay yüzeyine ilk yumuşak iniş yapabilen uzay aracı luna 9, ve ay yörüngesine giren ilk insansız uzay aracı da luna 10'dur bu uyduların hepsi sovyetler birliği tarafından uzaya fırlatılmıştır. diğeryandan abd'nin apollo programı ise birkaç başarı örneği dışında daha çok düzenbazlıkla anılıyor ve işin ironik yanı 'nasa' bile bu projeyi doğrudüzgün savunamıyor (neden acaba?)
  • ay nasıl kokar?

anlaşıldığı kadarıyla barut gibi.
    ay'da yalnızca 12 kişi yürüdü; bunların hepsi de amerikalıydı. astronotlar ay'daki toprağın kara benzediğini, barut gibi koktuğunu ve tadının çok kötü olmadığını söylediler. bu toprak büyük ölçüde ay'ın yüzeyine çarpan göstaşlarının yol açtığı silikon dioksitten meydana gelmektedir. bunun yanı sıra demir, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller içerir.

https://www.facebook.com/…ler/posts/859719284053309
  • gidilip gidilmediği tartışmalarını gereksiz bulduğum dünya'nın uydusu olan gök cismi. gidilmemiş olsa mevcut teknolojik imkanlar ile bunu ortaya çıkarmak çok kolay olur ve abd'nin imajını bir hayli sarsardı bu durum. ayrıca ay'a gitmek için de hala çaba sarfediyor olurdu özellikle abd.
  • abi koskocaman bir taş. hani gördüğümüz bütün dağlardan büyük bir taş. orada havada duruyor. ara sıra parlıyor. ulan kimse de demiyor ki

"aga bu nedir?"
  • tarkan'ın şarkısı olanında sonlara doğru bir kahkaha var ki, helena bonham carter'a ait olduğunu düşünürüm her dinlediğimde.
  • "ay geceni aydınlatır ama ayın ışığı yıldızları görmene engel olur.. yıldızları göremezsen yolunu bulamazsın, kaybedersin yolunu.."

böyle bir şeydi sanırım. bu burda dursun.
  • ohh iyi bari diğer 25 kişiyle beraberim. şebnem ferah'ın, vazgeçtim dünyadan şarkısı ile birlikte en sevdiğim şarkısıdır. 2015 yılının ilk iki gününde başka bir şarkı dinleyemedim, o derece bağladı, ha bir de solosunu çalışırken, yüzük parmağımı yedim, parmağın ucu an itibariyle acıyor hafif bastırınca.

depresif haliniz varsa dinlemeyin ama, daha beter olursunuz.
  • ahmet kaya'nın enfes parçalarından birinde adı geçen, hüzünlü bir gezegencik. şöyle ki; yakamoz
hesabın var mı? giriş yap