• pandemi döneminde yayınlansa şöyle sahneler görebilirdik diye düşündüğüm dizi.

burhan: lan satanist? gitmiyorsun di mi barlara filan? yasakladı ya olum hökümet. oralarda korona olup bize de buluştıracaksın.
    tanrıverdi: ne barı ya? kapalı her yer.
    burhan: kapalı olmasa gideceksin yani. hiç düşünmüyorsun buradaki insanları. satanist. kedinin yanında yarasa da kesip yiyorsunuzdur siz. siz mi çıkardınız lan bu virüsü yoksa?
    fatoş: rahat bıraksınıza çocuğu burhan bey. korona var diye biz bile buluşamıyoruz doğru dürüst.
    burhan: ben sizi de düşünüyorum fatoş hanım. sizin daha çok dikkat etmeniz lazım.
    fatoş: o niye ayol?
    burhan: (bıyık altından gülerek) yaş ilerledikçe hastalığın etkisi artıyor diyorlar.
    (aslı ve yaprak güldükleri belli olmasın diye kafalarını çevirir.)
    fatoş: aaaa.

iffet: maskeni çıkarsana burhan, evde de mi maske takıyorsun?
    burhan: evet ifot, dışarda iki kat, evde tek kat. bence siz de takın, şu an huzursuz hissediyorum kendimi.
    (tahsin'e döner) kendine çok dikkat et ehtiyar. zaten pek evden çıkmıyorsun ama sen yine de dikkat et. bi bulaştı mı hık diye gidersin valla.
    tahsin: hasbinallah. bak yine başladı tık tık.
    iffet: aaaa burhan. o ne biçim söz ayol.
    burhan: ben gerçeği söylüyorum ifot. ne demiş atalarımız dost acı söyler.
    iffet: kolonya alır mısın burhan?
    b: yok ifot. ben bu evde bir daha kolonya alır mıyım? (meşhur çantasını açar) kolonyam, dezenfektanım, ıslak mendilim, maskem her şey var burda.
    (makbule gelir burhanın yanına oturur)
    makbııle. hemen geldin dibime oturdun, sosyal mesafe diye bir şey var ya. git şu karşıya otur, maskeni de tak. litfen ama.

(aslı eve gelir)
    burhan: aslı yeağvrum, niye çıkardın maskeni?
    aslı: e eve geldim burhan bey.
    burhan: bağa enişte de ama. evi dışarısı mı var yahu bunun, virüs olmuyor mu evde?
    aslı: ben evde maske takmıyorum burhan bey. beğenmiyorsanız gidebilirsiniz.
    burhan: (bağırarak) sen kimi evden kovuyorsun terbiyesiz. ben bu evin eniştesiyim, ailenin büyüğüyüm. kusura bakma da bunlara hiç büyüğe saygıyı öğretememişsiniz tahsin bey amca.
    tahsin: olur mu öyle şey burhan? biz çocuklarımızı örf ve geleneneklerimizi bilecek şekilde yetiştirdik çok şükür.
    burhan: o zaman niye takmıyor ya bu maskesini? (sesi çatallaşır) niye takmıyor tahsin bey amca?
    aslı: bağırmayın burhan bey. takmayacağım.
    iffet: ay kızım takıver maskeni, bak biz de taktık. makbule'yi de sandalyede oturtuyor sosyal mesafeye uysun diye.
    aslı: öfff tamam ya. evde de huzur yok. koronadan betersiniz burhan bey, o öldürüyor siz öldürmeyip süründürüyorsunuz.
    burhan: dil de pabuç gibi, o pabuç gibi dille bana laf söyleyeceğine osman'a güzel sözler söyleseydin de kaçırmasaydın zengin kocayı. yine kaldın cim devesine.
    aslı: ay size ne benim ilişkilerimden?
    tahsin: ne demek zengin koca? biz fakir miyiz? ben tek başıma nişantaşı'nın ortasına apartman dikmiş adamım efendi.
    burhan: beni yanlış anlama tahsin bey amca. sen de zenginsin, hatta nasılsa zenginsin korona da varken şu bizim kiraya bu yıl zam yapmasak nasıl olur ha? ne dersin bu işe?

(volkan ile sertaç dükkanda oturuyordur)
    volkan: lan işler iyice kötüleşti sertaç. uyanık tacettin hemen fırına çevirdi baklavacıyı. işi götürüyor.
    sertaç: ben sana dedim abi.
    volkan: dedin de babama dinletemedik ki sertaç. ne fırını dedi. soyadımız bile sütçüoğlu, nesillerdir tatlıcıyız biz dedi. zaten azıcık döner takıyoruz, bi tencere pilav yapıp, beş tane muhallebi yapıyoruz. onu da iki kişi anca sipariş veriyor, kalanını sen yiyorsun.
    sertaç: (yemeğini bitirmiş, tatlısını yiyorken) ziyan mı olsun abi? yazık.
    volkan: lan koronaya karşı tuzlu su iyi geliyo dediler, kelle paça iyi geliyo dediler, bir kişi de çıkıp muhallebi iyi geliyo demedi arkadaş. en azından millet işe yaramadığını anlayana kadar biraz satış yapardık.

(volkan burhan da varken eve gelir.)
    iffet: oğlum hiç çıkarma maskeni, burhan var.
    volkan: banane ya burhan varsa? ben dükkanda bile takmıyorum bi tek sertaçla mahmut var diye.
    tahsin: tak oğlum sen yine de maskeni.
    volkan: allah allah ya.
    iffet: aç mısın oğlum?
    volkan: yok anne dükkanda yedim. zaten bu korona yüzünden iyice kilo aldım.
    burhan: bilen bilmeyen de koronadan önce dalyan gibiydi sanar ha. keh keh keh. koronadan önce dışardaki masada oturuyordun, şimdi içerdeki masada oturuyorsun.
    volkan: ne diyosun lan sen kakalak? gitsene sen evine, korona var diyorsun bizim evden çıkmıyorsun. gelip burda bizi darlıyosun.
    burhan: bunlar da abi kardeş bana taktı ha. ben bu evin eniştesiyim, nişanlımın yanına geldim.
    volkan: ne eniştesi lan? kakalaktan enişte mi olur?

(başka bir gün eve bülent gelir. burhan yine evdedir.)
    makbule: aa bülent amca gelmiş. sen niye geldin amca? senin yaşındakilere yasak değil mi çıkmak?
    bülent: o yasak beni kapsamıyor canım. kırk yılda bir dünürlerimi ziyarete gelemeyecek miyim? (tahsin'e döner) haksız mıyım azizim?
    makbule: ben senin için diyorum amca. hastalanırsan karın da yok bakacak. gelin desen o da bizim aslı yani. uğruna karını terkettiğin o 25'likler bakacak sanıyorsan çok beklersin, ben söyleyeyim.
    bülent: bütün havamı kaçırdın yine embesil.
    burhan: geri meri ama bu sefer haklı.
    bülent: sen ne arıyorsun yahu burada?
    burhan: aileden biriyim ben, bu ailenin bir üyesim. neyse monşer hazır seni görmüşken bir şey sorayım, senin yurtdışı bağlantıların vardır. el altından aşı getirtsen de biz de aşı olsak diyorum. ha hacı? bonsuğa, mon ami, eksköze, paris sen cermen.
    bülent: hacı mı? ne diyor ya bu? hangi dilde konuşuyor anlayan var mı?

edit : bülent yerine burhan yazmışım bir yerde. o düzeltildi.
  • burhan altıntop'un fight club' a yaptığı göndermelerle yarmış, olayı bitirmiş dizi.

--- spoiler ---

burhan altıntop: naber concon? nassın gülüm? nooldu beni bulamadın mı? nhahhah ha! ara tara tırım tırıs yok nhahhhaah...
    karşı balkondaki komşu: nerde oturuyosun lan sen? ismin ne senin?
    ba: beni bulamazsın gulüm, ben aslında yoğum.
    kbk: ne diyosun sen ya?
    ba: ben aslında yaşamıyorum, ben senin süper egonum. anladın mı? egoist.
    kbk: hasta mısın sen ya?
    ba: ben aslında yoğum. bence sen ruh hastasısın, şizofrensin. kendi hayalindeki yarattığın bir kahramanla kavga ediyosun. bimediğin tanımadığın bir adamla, hayalindeki adamla muabbet ediyosun. ben aslında yooğğum. yooğğuum.

--- spoiler ---

yıllar sonra gelen edit: izlemek için
  • türkiye’nin görüp göreceği en iyi komedi dizilerinden biridir. ama asıl üzücü olan farkında olmadan eski türkiye’nin son anlarını yaşadıklarımızdan, türkiye’nin biraz da olsa yaşanılabilir olduğu zamanlardan olması. dizinin karakterleri ve hikayeleri de hep bu yönde gelişmiştir o yüzden.

mesela tahsin bey son derece ataerkil, taşralı bir zengindir. kızının akşam çıkmalarına, oğlunun/yeğeninin içip eve gelmelerine karşı çıkar. ramazan’da oruç tutar. ama milli bayram kutlamalarında şampanya içer. bu arada doğum günü 29 ekim’dir.

bülent onaran ortalama bir türk profiline göre oldukça aykırı, elitist, avrupai, zamanın şartlarına göre fazla özgürlükçü bir karakterdir. ama fransa’nın ermeni soykırımını tanıdığı zaman “fransızlara kızıyorum azizim” diyerek tepkisini göstermiştir. çakma solcu değil gerçek bir aydındır.

burhan dizinin en sahtekar, çıkarcı, paragöz, güvenilmez karakteridir. izzet’in makbule’yi dövdüğü sahneden sonra makbule “dağlısın sen, o beğenmediğin burhan bey saçımın teline bile dokunmaz” der. sonrasında evdekilere morarmış suratıyla yakalanmamak için burhan’ın evine gider. hatta burhan ortalık karışmasın diye makbule’yi dövdüğünü iddia edip sacit’ten dayak yemeyi göze alır.

sacit demişken, kumarbazın tekidir. sertaç ve tacettin ile arkadaş olduğu sahnede sokaktan geçen iki adam fatoş’a açık giyindiği için laf eder, onlara size ne oluyor deyip kavga ederler.

kubilay dünyadaki gelişmelerden son derece uzak, aileden varlıklı bir iş adamıdır. apolitiktir. o bile sacit ve osman’ın kara çarşaflı kadın kılığına girip sokak röportajı yaptıkları sahnede fatoş bir kadın olarak buna karşı çıktığını söylerken, kubilay, yuh artık, pes dedirten yakışıklılık, “belki o da kendini öyle rahat hissediyor, niye karışıyoruz ki” der.

avrupa yakası’nda ramazanda eğlenceler düzenlenir, bayram ziyaretleri son derece önemlidir ama bir yandan yılbaşılarında dansöz çıkartılır, 29 ekim kutlanır. bizim çocukluğumuzdan beri gördüğümüz türk kültürünün televizyondaki son örneklerindendir. kapıcı ailesinden sütçüoğlu rezidansına, taşralı burhan’dan iş adamı kubilay’ına kadar bugün tamamen kutuplaştırılmış laik-müslüman kültürünü bir potada eritmiştir.

oyuncuların performansı, senaryonun mükemmelliği bir yana, şu an içinde bulunulan toplum şartlarından dolayı bir benzerinin gelmesi imkansızdır. bugün “bizimkiler” den nasıl bahsediliyorsa bir 20 sene sonra da ondan benzer şekilde bahsedilecektir.
  • madalyonun öteki yüzünde ne gibi çirkin oyunların döndüğünü bir türlü anlayamadığım, anlamak da istemediğim dizi.

*ata demirer, neredeyse bütün oyuncuların aldığı paranın toplamı kadar bir ücret alarak diziye başlar.
    *ata demirer, yeni evinin dekorasyonunu hümeyra'nın (ifo) kızına yaptırmak ister.
    *ata demirer, yeni evinin dekorasyonunu beğenmez ve hümeyra ile arası açılır (neden açılıyorsa artık. paramı geri ver falan mı dedi, anlamış değilim)
    *ata demirer, basit bir nedenden dolayı ciddi bir şekilde hümeyra ile kavga eder ve "ben artık bu kadınla aynı sahnede rol almam" der. dizideki oyuncular arasında kamplaşmalar başlar.
    *dizi çok zor bir şekilde 1 sezon daha böyle devam eder. ata demirer diziden ayrılır.
    * ata demirer'in yakın arkadaşı şesu(bulent polat) da diziden ayrılır.
    * selin(evrim akın) de akabinde diziden ayrılır. hiçbir mantıklı neden göstermez.
    * dizideki oyuncular arasında, ata demirer'in başlattığı kavga yüzünden ortaya çıkan kamplaşmalar son bulur.
    * 2 sezon sonra bülent polat, yakın arkadaşı ata demirer yüzünden büyük beğeni topladığı halde diziden ayrılmıştır ve televizyonlardan tamamiyle silinmştir. onun yerine gelen sarp apak ise hem reklam yıldızı olmuştur hem de büyük bir şöhrete kavuşmuştur.
    * ata demirer, diziden sonra el attığı hiçbir projede başarılı olamaz. bu projeler ; büyük umutlar bağlanan "hacıyatmaz" ve çok önem verdiği halde başlamadan biten "yaz turnesi" dir. hatta ata demirer hacıyatmaz projesi için "felaket" demiştir. maddi sıkıntılar yaşamaya başlar ve diziye tekrar dönmek istediği söylentileri ortalıkta dolaşır.
    * ata demirer tekrar diziye döner.
    * hümeyra, rutin işlemler için yapım şirketine gittiğinde "sizinle yeni sezonda çalışmayı düşünmüyoruz" cevabını alır. neden? nedeni yok. yani resmen kovulmuştur.
    * bu olayı haber alan tolga çevik (sacit) bu adaletsizliğe büyük tepki göstererek diziden ayrılır. bu olay medyaya, "tolga çevik yeni sezonda dizide yer almayacak" olarak yansıtılır. (bkz: vay anasını)
    * vural çelik (kubi) de büyük bir insanlık örneği göstererek diziden ayrılır. o da aynı şekilde, "vural çelik yeni sezonda dizide yer almayacak" olarak yansıtılır.
    * rutkay aziz (cem'in babası) de diziden ayrılır.
    *plato film bu olaylar üzerine, büyük prestij kaybı yaşamamak için kendilerinin bu olayda mağdur olduğunu iddia eder doğal olarak ve asılsız iddialar sunar basına.

ısrarlar üzerine gelen edit : bu yazılanlar başka birinden ya da başka kaynaktan alınan bilgiler değildir.

edit 2 : salih kalyon olayında, salih kalyon komedi dükkanı'ndan gönderilmemiştir. plato film çok ağır şartlar koymuştur hem tolga çevik'in hem de salih kalyon'un önüne, salih kalyon kabul etmemiştir. haksızlık burada. yani aynı haksızlık tolga çevik'e de yapıldı fakat tolga çevik kabul etti. komedi dükkanı'nın bütün hakları plato film'e ait olduğu için kabul etmek zorunda kaldı.

edit 3: olay medyaya iki şekilde sızmıştır.

olayın doğru versiyonu :
    http://www.medyafaresi.com/?hid=16314&cid=8

gülse birsel'in basına sızdırdığı, şirinlik muskası kıvamındaki versiyonu :
    http://haber.gazetevatan.com/…d=196732&categoryid=8

gülse birsel ve saz arkadaşlarına ismail yk'dan allah belanı versin şarkısını armağan etmek istiyorum huzurlarınızda. bir insanı harcamak bu kadar kolay mı? bu haksızlığa, adaletsizliğe nasıl göz yumar diğer oyuncular? dünyanın çivisi çıkmış arkadaş. yalnız plato filmin, oyunculara attığı ilk kazık değil bu. daha önce de, komedi dukkanı trt1'e transfer olduğunda benzer bir kazık da salih kalyon'a atılmıştı.

(bkz: yazıklar olsun)
  • * dizi için düşünülen ilk volkan, özkan uğur idi. sonra ata demirer'e dönüldü. ata demirer önce kabul etmedi fakat bir süre sonra kabul etti.

* hümeyra, tiyatro oyunu provaları nedeniyle karakteri reddetti. çekim, daha ileri bir tarihe atılınca, hümeyra diziye dahil oldu.

* ata demirer ve hümeyra, 3.sezonu çekerken uzun süren bir kavga yaşadılar. bu kavgadan sonra ata demirer ile hümeyra asla aynı planda çekilmedi. karakterler ata'nın olması gereken boş koltuğa konuştular. ata'nın sahneleri de daha sonra tek çekildi.

* selin yerebakan karakterini, vildan atasever oynayacaktı fakat kendisi kadın isterse dizisine gidince son anda evrim akın dahil oldu.

* kubilay peynircioğlu karakteri tek bölümlük bir karakter olacakken, vural çelik performansı ile karakter dizide kalıcı oldu. vural çelik de ata demirer önerisi ile diziye dahil olan bir oyuncu. vural çelik'in sette söylediği şarkılar yüzünden de gülenay peynircioğlu karakteri yaratıldı.

* izzet karakteri de tek bölümlük bir karakterdi ama karakter tutulunca o da devam etti.

* dizinin fenomen karakterlerinden, dizinin akışını kıvamlı komediden alıp, biraz sulu komedi haline çeviren gaffur aksoy da ailesi ile tek bölümlük bir karakter idi. performans beklenenin üzerinde olunca yeni sezonun önemli karakteri oldu.

* binnur kaya ve tolga çevik'in rolleri kendileri düşünülerek yazıldı. binnur kaya oynamayı kabul ettiğinde karakteri ortada yoktu.

* makbule kral karakteri için oynayacak isim asuman dabak idi. asuman dabak sete gelip, sahnelerini bile çekmeye başlamıştı fakat meşhur 4.sezon başı olayları ve karakterin değişimini beğenmemesi yüzünden kendisi diziyi bıraktı.

* hakan yılmaz'ın karakteri olan osman koçarslanlı, birkaç bölümlük bir karakter olacakken, yine bu karakter de demirbaş haline geldi.

* 4.sezonun başlamasından hemen önce bülent polat ve evrim akın diziden ayrıldı. şehsuvar karakterinin diziden ayrılması planlarda yoktu. o kadar ki, 3 bölüm senaryosu bile yazılmış, kendisine yeni bir aşk hikayesi bile oluşturulmuştu. bu yüzden apar topar tanrıverdi karakteri yaratıldı. bu karakter için düşünülen isim öner erkan idi. fakat başka projede yer aldığından sarp apak oynadı.

* hale caneroğlu, levent üzümcü, şenay gürler ve gülse birsel bütün bölümlerde oynadı. (ek: şenay gürler sadece 1 bölümde oynamamış)

* harper's bazaar dergisinde gülse birsel'in çalıştığı zamanlarda çalışan fotoğrafçının adı cem, moda editörünün adı yaprak idi.

* dizide kamera arkası sahneleri yayınlanmaya başlandığından sonuna kadar sadece 2 bölüm yayınlanmadı. bu bölümlerde de gazanfer özcan rahatsızlığı sebebiyle ölüm döşeğindeydi.

* dizide her bölümde görülen boom mikrofonu, dizinin daha ilk sahnesinde görülmeye başlanmıştı.

190 bölümlük efsane dizi, birçok efsane karakter, sahne, espri yarattı. unutulmaz olarak kaldı. kalıyor. kalmaya da devam edecek.

edit: engin günaydın'ın resmen hayat verdiği, gerçek dünyamızda bir insan gibi ortaya çıkarttığı burhan altıntop karakteri için de birkaç satır yazayım. engin günaydın, ortaokulun sonuna kadar tokat'ya yaşamış, tokat/erbaa'lı birisi. binnur kaya ile karşılıklı sahnelerde daha iyi iş çıkarttığını düşünüyor. ata demirer sonrasında diziyi sırtında taşıyan, daha ileriye götüren bir isimdi. dediği gibi de "bir burhan altıntop kolay yetişmiyor"
  • sayisiz unlulerin yanisira acun ilicali ve cagla sikel‘in dahil konuk oldugu, bitiminden 15 yil gecse de cerezlik diye izlenen efsane dizi. hatta cagla sikel baya yarim sezon cem*‘in sevgilisi olarak konuk oldu.

onun disinda bir yazar ilerleyen bolum boyunca selin, cem, yaprak karakterlerindeki degisikliklere deginmis. arttiriyorum ve diyorum, engin gunaydin burhan altintop olarak diziye ilk girdiginde anadolu agziyla konusan, kadinlari taciz eden, insanlara bicak cekecek kadar agresif ve dengesiz bir karakterken, ertesi sezon sesi ve hareketleri efeminelesmis, uc kagitci, firsatci, paragoz, ve kurnaz bir karakter gormustuk. bir tek iticilik ayni kalmisti.

ayrica dizide 1 sezon oynamis kapici ailesi uyesi gaffur bir onceki sezon ailesiyle birlikte (zeynep’in olmadigi ve hediye’nin farkli bir kadin tarafindan oynandigi) piknikte burhan, sesu, yaprak, ve fatos’un karsisina cikmisti. orada gaffur karakteri maganda ve siddet arayan ama gayet akli dengesi yerinde hatta babasi sabit efendi neden hala kavgaya girmedin diye sorunca stratejik cevaplar veren bir hanzo karakterken avrupa yakasina full time katilinca cocukken menenjit gecirmis, psikopat dusuncelere sahip ama gariban ve zeka geriligi olan bir karakter olarak karsimiza cikmisti.

tabi bu dizi bolumleri ilerledikce karakterlerdeki degisim diger entrylerde de deginildigi uzere aslinda gunluk hayatimizin absurtlugu ve sacmaligi komedisi ile baslayan dizinin (ofis hayati, muhafazakar aile yapisi, gorucu usul evlilik, kisa yoldan zengin olma istegi, gerceklestirilemeyecek hayaller vs.) karikaturize bir hale gelmesine yol acmistir. buradan sonra da izzet, sahika, cesur, osman, dursun, gibi tamamen karikatur karakterler girmis hatta bazi oyuncularin birden fazla karakteri canlandirmasiyla (binnur kaya-ata demirer) artik izlenmez hale gelip final yapmistir. tabi gazanfer ozcan’in vefati sonrasi dizi gulerek degil bogazda dugumlenerek izlenmistir.

gulse birsel ise sonraki dizilerinde (yalan dunya, jet sosyete vs.) nedense karikatur karakter fikri kafasina yatmis olacak, yigit ozgur’den, umut sarikaya’dan firlama karakterler yaratmis ama sonuc husran olmustu.

tabi avrupa yakasinin 15-16 yil onceki bolumlerini izledikce sansurun nasil ilerledigi toplumumuza etki ettigini goruyoruz. eski bolumlerde icki, alkol, sarap, raki muhabbetleri serbestken - volkan-sertac-tacettin ilk sezon neredeyse her bolum elinde raki sigara ile gezerken - bugun dizilerde alkol bile diyemiyorsun.

son olarak burhan altintop’un apartman yoneticiligine adayligini koydugu bolumde binaya reklam almak icin once chp uyelerini, sonra akp, uyelerini cagirip sirayla deniz baykal ve recep tayyip erdogan’i ovmesi, bugun boyle birsey yayinlayamazsin. iste o hale geldik.
  • ******isimlendirilmiş ve/veya konularına göre etiketlenmiş bölümler listesi *******
    (açıklamalar sondadır - ekleme isteklerinizi iletebilirsiniz)

11 şubat 2004 çarşamba akşamı efsane başlar...

1.sezon:

1.bölüm: sütçüoğulları ile ilk kahvaltı / kız isteme vol.1: ahh kumburgaz'ı'!
    2.bölüm: boşluk / foto ismet / ece&cem onaran / playboy kubilay&selin
    3.bölüm: imdat amca evimizde / selin yerebakan yürekyakan / vildan ve iceberg karı aslı
    4.bölüm: ailenizin şarkıcısı: acılı ayhan ve küçük adnan/ rockçı fatoş / maçosever yaprak
    5.bölüm: jerry seanfield'e sevgilerle* / korsan film projesi / oryantal dersleri / (konuk: nuri alço, hakan gerçek, cenk durmazel)
    6.bölüm: buğdaycı yalısı'nda parti / moda yazarı şesu / volkan'ın kabusları vol.1: hayatın güzel anlarına sansür / selin ve sütçüoğulları tanışıyor
    7.bölüm: yıllar bizi yormasın biz yılları yoralım / psikolog saadet pt.1 / anti-aging (konuk: şebnem sönmez, suzan aksoy, erkan sever)
    8.bölüm: psikolog saadet pt.2 / cem&su / çaycı selin pt.1 (konuk: şebnem sönmez, suzan aksoy)
    9.bölüm: volki tolki / prodüktör celal abi / çaycı selin pt.2 / taze aşıklar: ifo&tahsin / cem'in gülleri (konuk: umut demirdelen, bülent çarıkçı)
    10.bölüm: yönetmen sıtkı'nın çilesi vol.1 çukuturko / sosisli pizza / yatıya misafir var: selin ve tacettin / tacettin ve cem tanışıyor / aslı cem'e açılıyor (konuk: özden özgürdal)
    11.bölüm: kız isteme vol.2: tacettin'in aşkı pt.1 / tiki volkan
    12.bölüm: kız isteme vol.2: tacettin'in aşkı pt.2 / fatoş'un sevgi bahçesi / jön tacettin / şesu&aslı'nın aşk oyunu
    13.bölüm: iki hafta önce ne oldu? / trendy mekan sütçüoğlu / tacettin'in arkadaşı / kubilay sahnede! (konuk: teoman)
    14.bölüm: uzun mustafa efendi / new york'tan telefon / ruh çağırma seansı / imdat amca kaçar ( konuk: emin gümüşkaya)
    15.bölüm: evlat olimpiyatları / foto model şesu / bir günde elli lira kazanmak / yeni komşumuz selin
    16.bölüm: victoria yenge / selin'in intiharı / vokan diyette (konuk: dana flynn/ didem erol)
    17.bölüm: ifo'nun tarif defteri / senaryolarım var benim / yeşilçam / aslı'nın arkadaş seti (konuk: sinan çetin, dana flynn/ didem erol)
    18.bölüm: aikido / feminist ve türk erkeği ali / kubilay'ın intikamı
    19.bölüm: dergide ilk gün / sütçüoğlu apartmanı 9 numaradan ayvalık'taki yazlığa (konuk: dana flynn/ didem erol)

2.sezon:

20.bölüm: butik düğün
    21.bölüm: yaz diyeti imparatorluğunda aşk ve gururun karagöz oyunları (bkz: yaz diyeti imp. aşk ve gururun karagöz oyunları)
    22.bölüm: falcı lerzan hanım vol.1 kargalar cem bey!
    23.bölüm: falcı lerzan hanım vol.2 kro cem / yaprak vs selin vol.1 eski dosttan düşman olur
    24.bölüm: yaprak vs selin vol.2 gelinlerin şafağı / falcı lerzan'dan intikam / cem'le rakı sofrası
    25.bölüm: fatoş'un kırkıncı yaş günü / volkan'ın eski aşkları / "evlatlarımız alkolün pençesinde"
    26.bölüm: volkan'ın kabusları vol.2 arebesk/ cem ve aslı'nın ilk buluşma felaketi
    27.bölüm: aşk notu / sigarası olan var mııığ? / şesu ve meral / muhallebici selin ve şantör volkan
    28.bölüm: sabaha karşı ramazan pidesi
    29.bölüm: yönetmen sıtkı'nın çilesi vol.2 sütçüoğlu agency
    30.bölüm: yönetmen sıtkı'nın çilesi vol.3 sitcom / evde roller değişiyor / adab-ı muaşeret
    31.bölüm: ayvalık fırtınası vol.1 babamız evde yok! / pamuk volkan / yalnız ifo / cem'e sürpriz doğumgünü
    32.bölüm: ayvalık fırtınası vol.2 iffet abla / paparazi volkan/ editör aslı
    33.bölüm: ifo'nun pastaları / ifo'nun yamakları: selin ve yaprak / sertaç'ın yeni uğraşı
    34.bölüm: internet virüsü / şeşu'nun rüyaları / cem&fatoş&sertaç üçgeni
    35.bölüm: zıpkın / hırsız kim? / aktivist volkan!
    36.bölüm: 2005 yılbaşı özel: sansür (konuklar: tanyeli, deniz seki, zihni göktay)
    37.bölüm: volkan'ın kabusları vol.3 avrupa birliği / süper entelektüel selin / genel müdür şesu
    38.bölüm: damatlarla mülakat / aslı'ya talep yüksek!/ kubilaylay aramızda!
    39.bölüm: yapışık kardeşler aslı ve volkan / civciv saliha'nın acı dolu kısa hayat öyküsü
    40.bölüm: erkekler için empati kursu (büyük iddia) (konuk: hıncal uluç)
    41.bölüm: maymun teri ve yalnızlar partisi / 30'dan önce son sevgililer günü / ölümcül hasta aslı / taze aşıklar ifo ve tahsin (konuk: şenay akay)
    42.bölüm: sosyete hareketi vs elitler hareketi / türkiye'nin geleceği: selin (komünizm yıkıldı mı?)
    43.bölüm: çığlıklar senfonisi ve pepe cortez (konuk: gürgen öz, ali fuat çimen, aysan sümercan, turan özdemir, aslızen)
    44.bölüm: mürüvvet ve sıcak bedenler (konuk: yonca cevher yenel)
    45.bölüm: gülbahar / evlilik kararları / maydanozları üstüme ört!
    46.bölüm: volkan'ın kabusları vol.4 nikah/ muhasebe müdürü zuhal
    47.bölüm: aslı'nın hayat hikayesi ve küçük ifo selin
    48.bölüm: sunucu selin ve kapkaççı kumpası
    49.bölüm: yüzük krizi ve büyük beden model volkan
    50.bölüm: süheyla teyze / asistan koordinatör volkan / yedi kocalı fatoş (konuk: huysuz virjin-seyfi dursunoğlu)
    51.bölüm: kamp macerası (konuk: hüseyin avni dede)
    52.bölüm: yüksek yüksek kulelere kız vermesinler! (selin'ın kına gecesi)
    53.bölüm: yaprak&kubilaylay ve tango (konuk: tan sağtürk)
    54.bölüm: cem junior ve nişantaşı vadisi (victoria geri dönüyor)
    55.bölüm: arap zengin işgali
    56.bölüm: volkan'ın kabusları vol.5 iv. murat
    57.bölüm: uçak macerası ve telekonferans
    58.bölüm: ya hiç tanışmasaydık? (selin&volkan - yarım kalan düğün)

3.sezon:

59.bölüm: işte karşınızda burhan altıntop!
    60.bölüm: onaran ailesi/ "biz gençken parklarda sevişirdik azizim! "
    61.bölüm: hıçkırık, boyun ağrısı ve uykusuzluk / çapkın tahsin
    62.bölüm: ayrılık rüzgarları: volkan&sertaç - cem'in asistanı / seni seviyoruz kubilaylay!
    63.bölüm: eski sevgiliden dost olmaz! / dedikodu timi burhiş ve ifo / falcı lerzan'ın dönüşü/ yasak aşk: yaprak&volkan
    64.bölüm: nişantaşı vampiri / dj cell in / clubber burhan / volkan'a sıkıyönetim
    65.bölüm: flört mülakatları / ceyar volkan / tahsin'e sürpriz doğumgünü (konuk: emre altuğ )
    66.bölüm: bayram ruhu/ bayırgülü yaşar / düşman aileler pt. 1
    67.bölüm: düşman aileler pt. 2 / gerçek acının kaynağı
    68.bölüm: imdat amca'nın töreleri/ burhan'a karşı kardeşler ittifakı / aşk üçgeni pt.1: kubi&selin&yaprak
    69.bölüm: créme de la créme vs tatlı dünyası / kara gün dostu volkan / aşk üçgeni pt.2: gülenay sahnede
    70.bölüm: yalancılara yer yok! / ölüm korkusu / sütçüoğulları batarsa / tacettin ve sinerji
    71.bölüm: light bonbon şekeriz şeker'le yılın en şeker çifti / ofisteki hayalet (konuk: vatan şaşmaz)
    72.bölüm: bebek volkan / şesu'nun aksanı / ilgili ana baba
    73.bölüm: 2006 yılbaşı özel: bir rüya gibi / tecavüze mi uğradım yoksa ben?(konuk: sezen aksu, şehrazat, hepsi, eylül)
    74.bölüm: volkan'ın kabusları vol.6 askerlik/ fındık fıstık'ın doğuşu / derinlerdeki selin/ üniforma ve fatoş (konuk: dolunay soysert )
    75.bölüm: ofiste görevler değişiyor/ dolandırıcı yapımcılar / sigarası olan var mı ve sacettin (konuk: berna öztürk )
    76.bölüm: anne krizi / diyetisyen rüksan / selin'in evlilik krizi (konuk: şebnem özinal)
    77.bölüm: kedi simge / buhran abi ve panik atak / sevgililer günü krizi / ayın elemanı ittifakları
    78.bölüm: yasak aşkın gölgesinde: kubilay ve aslı / tacettin ve gizli işleri / cem'den şesu'ya kız tavlama tavsiyeleri (konuk: didem uzel)
    79.bölüm: sedef hanım tatlısı / a takımı / online chat / bohçacı tacettin ve kız kaçırma girişimi (konuk: savaş ay, erkan taşdöğen, yeliz yeşilmen)
    80.bölüm: birbirine bağlanıp denize atılmış 7 gazeteci/ volkan evden gider ve amerikalı ortak (konuk: yetkin dikinciler)
    81.bölüm: nişan felaketleri ve uykucu enişte (aslı sütçüoğlu&cem tamirci) (konuk: salih kalyon)
    82.bölüm: uludağ macerası part 1 (konuk: cengiz küçükayvaz)
    83.bölüm: uludağ macerası part 2 (konuk: cengiz küçükayvaz)
    84.bölüm: menajer aslı / parlak hayatlar (konuk: vahe kılıçarslan)
    85.bölüm: selin'e sürpriz nikah ve burhan'ın annesi (konuk: zerrin sümer)
    86.bölüm: burhan spora gidiyor ve yönetmen sıtkı'nın çilesi vol.4 intikam
    87.bölüm: çevreci kubi, fatoş'un aşk acısı ve burhan'a ofis dayağı (konuk: ahmet mümtaz taylan)
    88.bölüm: aksoylarla piknik ve anneler günü yarışı (kapıcı ailesi ilk görünüş) (konuk: peker açıkalın, celal belgil, ece can gümeci)
    89.bölüm: the godtahsin ve aslı'nın kına gecesi
    90.bölüm: selin'e ev hanımlığı dersleri ve dominant yaprak
    91.bölüm: naile&burhan aşkı / eski sevgililerle couple date / mürüvvet geri dönüyor (konuk: çiçek dilligil, buket dereoğlu, yonca cevher yenel)
    92.bölüm: deli melahat ve adsız işkolikler (konuk: güven hokna, deniz çakır)
    93.bölüm: büyük düğün ve en büyük asker volkan

4.sezon:

94.bölüm: kral kardeşler / içgüvey / yeni ofisboy: tanrıverdi / gülenay abi'nin 'sevmek' parçası (dipnot)
    95.bölüm: dayak kulübü / ifo'nun sürrealist yemekleri / kendin olma cem! / oda savaşları
    96.bölüm: ramazan canavarı tahsin/ burhan'ın sahur kumpanyası / gaffur'un suikast girişimleri: haşlama sever misiniz? / istek kutusu
    97.bölüm: külkedisi aslı (üvey anne sedef ile üvey ablalar burhan ve makbule ) / gaffur'un suikast girişimleri: eterli bez ve elektrik / fatoş abla! / sakin ol makbile!
    98.bölüm: iş görüşmeleri / gaffur'un suikast girişimleri: akrebin gözleri / burhan'a yumruk: he-man
    99.bölüm: ölümüne kankayız / sertaç'ın babası: arkadaş bağlamında zenginlik / bakan kızı zeynep / mösyö bülent'in yalnızlığı / burhan'a yumruk: he-man vol.2 / gaffur'un suikast girişimleri: kolonya alır mısınız?
    100.bölüm: final: 100. sayımız son sayımız!/ avrupa pavyonu / fransız mallarına boykot / makbule'nin büyüleri (konuk: suna pekuysal, nil karaibrahimgil)
    101.bölüm: iki anahtar bir miras / yeni ortak kubilaylay / makbule'nin günlüğü vol.1 / cem'in iş görüşmesini bölen ufak felaketler / deprem
    102.bölüm: deprem tatbikatı / burhan'ın kabusu: cem onaran'a ameliyat / deprem dolabı / onaran çifti parasız mı kaldı?
    103.bölüm: ayı ömer / viskiyle gargara / fatoş: tanrıverdi'nin aşk danışmanı / burhan'ın evindeki trafik (konuk: mahir ipek, ayça erturan)
    104.bölüm: ingilizce özel ders / makbule'nin günlüğü vol.2 / peki burhan bey, siz bugüne kadar giydiğiniz kıyafetleri bize açıklayabilir misiniz acaba?* / sahte antepli sertaç / fatoş'un tanrıverdi kuşatması / gaffur'un suikast girişimleri: fondip cem bey!
    105.bölüm: şanslı sütyen / güvenlik kamerası / burhan'dan striptiz show / cem'in sahte işi / sedef hanım'ın genç sevgilisi /
    106.bölüm: kanada / burhan: iş bulma kurumu / sacit'in uğurları / on bin dolarlık ceket
    107.bölüm: dedektif burhan: davut nerede? / sen çalışma burhan!
    108.bölüm: 2007 yılbaşı özel: parti savaşları (konuk: oryantal star, ajda pekkan, erkin koray)
    109.bölüm: maç geceleri vs dans dersi / tahsin'e sağlık reçetesi / aslı'nın hain planı: burhan&makbule çifti!
    110.bölüm: havuç balık nazlı/ erkek dergisi / uzun burhan / tahsin'in tıktıklarının sebebi ne? (konuk: keremcem)
    111.bölüm: sana zahmet bana eziyet! / evde iş bölümü / burhan'ın yüksek algıları / burhan bey'i görüyor musun iş yerinde? -maalesef. / kubilay abi dövme yaptırsın! / bakan kızı ile tanışma / burhan'ın aşka teslim oluyor: makbule'nin evrakları / zeynep'in itirafı
    112.bölüm: çift buluşmaları: makbule&burhan ile onaran çifti / fredy'nin hanımı ifo: yaşlılık takıntısı / alkolik sacit /
    113.bölüm: ekonomik sıkıntılar / "siz kardeş olmuşsunuz anacım!" / gaffur: fotoğraf asistanı / sevgililer günü / mücevher almalı! / yaprak ve alican / burhan gay mi? (sacit'e kalpli pasta) /
    114.bölüm: şişko naile'nin dönüşü / popüler gaffur / sosyal sınıflar / onaran çifti çoğalmayı düşünüyor mu? / aile ile tv izlemek / kıskanç tanrıverdi / (konuk: çiçek dilligil)
    115.bölüm: iş telefonu / makbule darmadağın! / röbert deniro gibi vallaha: izzet / gaffur'un telefonu / bir teneke peynirle kız istemek / arbesk bir barışma: burhan ve makbule
    116.bölüm: ayça / babalar her şeyi bilir! (yalan söylemek yok!) / önemli bir mevzu var burhan'la ilgili!
    117.bölüm: birsel's rear window / burhan lavuğu nerede? / kamuflajlı burhan / gaffur: fotoğraf asistanı vol.2 / nüfus sayımı/ katil burhan / süper bebek simge / "ee, ampillerde mi durucak eller?" (konuk: uğur bilgin)
    118.bölüm: altıntoplarda kahvaltı/ burhan'ın yeni belalısı: izzet / sütçüoğullarında ab kriterleri ve hoşgörü ortamı / atkuyruğu / rockçı ağa / aslı'nın çığlığı (konuk: ayça erturan)
    119.bölüm: burhan'ın çantası / aslı'ya romantik mektuplar / avrupa yakası geleneksel bahar partisi / sahte kraliçe yaprak / makbule'yi istemek
    120.bölüm: eşarp / ilişki uzmanı aslı / sedef hanım'dan özür dilemek / kurtadam / heykel karışıklığı: şair hüsamettin rıfkı (konuk: tuna arman*, aysen sümercan, ahmet saraçoğlu)
    121.bölüm: arkadaşımız, dostumuz bir beyaz eşyacı tanıdığımız/ yönetmen sıtkı'nın çilesi vol.5 hatırla sevgili ve köpek müdür / tahsin'in huzurevi korkusu / aslı&burhan'ın yasak aşkı / kuaförden ayrılmak (konuk: beren saat, okan yalabık)
    122.bölüm: gezegenimiz için / yürüme bandı / dondurma topları kalça / fatoş nasıl gençleşiyor? / aslı'nın intikamı / tacettin'in dili (konuk: aslı içöz, şahin ırmak)
    123.bölüm: anneler günü felaketleri/ babasının oğlu / bir öpücük / kubi'nin evlilik teklifi / kubi ve yaprak bir odada / devlerin aşkı: stockholm sendromu (konuk: doğa rutkay, tuna arman)
    124.bölüm: selvi boylum al yazmalım: tahtakale'de aşk / makbule'ye yüzük almak / erkekler vs kadınlar / burhan solaryumda / aslı ve gaffur'un kanka dansı
    125.bölüm:manik depresif burhan / "ben horaya yüzük almaya gitmişim!" / "kızım sen resmen azmışsın!" / "sizin break dans yarışması" / vekaleten kapıcı sacit / bodyguard gaffur / selvi boylum al yazmalım: bu müzik nereden geliyor? / fatoş'tan gizli aşk yaşamak / mahpushane'ye güneş doğmuyor! / tahsin'in çığlığı
    126.bölüm: burhan'ın hastalığı / check-up / kim hamile? / selvi boylum al yazmalım: çevreciler / "burhan'ın kapı gibi kontratosu!" / iş yavaşlatma / cem pişman / paralel evrende gaffur: cinayet muhabiri cem / iskoç etekli burhan / burhan'ın gelecek hayali
    127.bölüm: ışıltı dergisi/ işsiz burhan/ burhan'sız ofis olmuyor! / çöp ev vakası / nesteren / tacettin'in aşkı alevleniyor / seven ne yapmaz / cem'e hemşire / burhan'ın dönüşü (konuk: tuna arman, emel elevli, mehmet apak)
    128.bölüm: blöf / burhan'ın zerdeçalı / boks dersi / makbule ve izzet: kadına şiddete hayır! /burhan makbule'yi affediyor / barışçıl gaffur / cem ve aslı: son bakış
    129.bölüm: konser bileti / "izzet! son! finito! the end!" / kulüp altıntop / izzet'in intihar girişimleri / sezen aksu yarışması / sıkı dostlar: ifot ve sedef / burhan avm'de
    130.bölüm: düğün: yaprak&kubilay / "düğünde fatmacık'ı kim bilir yahu!" / apartman yöneticisi burhan / kondom ve siyasi parti reklamı / ölü kuşlardan gelinlik (konuk: serdar ortaç, tuna arman)

5.sezon:

131.bölüm: türkiye'nin 14. en zengininin kızı / cesur / sezar burhan / arabozan şahika / kalp elektrosu / bir ilişki bir gecede nasıl bitirilir? / merhaba leo! / "altı tane kendime aldım!" / boşanma kabusu / burhan başkasuna aşuk
    132.bölüm: sessiz sakin / "bilgisayar ısırdı!" / hoşt fatoş / kuduz burhan / üstünden düşülmeyen kanepe! / sacit'in vip biletleri / makbule'nin aşk oyunu / ideal erkek burhan: şahika altıntop ve burhan koçarslanlı ("gohdelen gibi oldum!")
    134.bölüm: manili bayram çikolataları / paylaşılamayan erkek cem / o yüzükler takılacak burhan! / burhan kız istiyor / "yaprak'ta hepsi senin mi altyapısı yok, üst yapısı hiç yok!" / "psikologun teşhisi ne?" / alışveriş savaşçısı burhan / hayat müşterek cem! / fizik tedavi uzmanı irina / sacit ve mösyö bülent'in iddiası / şahika arkadaş arıyor / "gülenay senin abin kubi!" / burhan&makbule'nin birinci sözü / şahika'nın elinden yemeği alınırsa?
    135.bölüm: ifot'un yeni tarzı / kurumsallaşmayalım makbile / cesur vs aslı: manyak vs burun / cesur'un yılanı / dergimiz tam 400 sayfa! / spor hocası burhan / cem ve aslı'nın flörtü! / "manyaklar delüler!" / şahika saadettin'e patlıyor / zeynep'in aşk acısı
    136.bölüm: bollywood/ daş gibi ekmek/ cesur'la iddia / playstation geceleri / makbule'nin çeyizi / uğurlu kedi şahika
    137.bölüm: vazo / burhan sözü askıya aldı / araba iddiasının sonu / dövme / aslı ve cem'in kıskançlık oyunu
    138.bölüm: evimizin oğlu burhan / victoria çocuk istiyor / hanım teyze burhan / osman koçarslanlı / sacit evleniyormuş (konuk: didem erol)
    139.bölüm: iskandinav burhan / burhan'ın aslı'ya bulduğu talipler / money money money klibi / podyum mankeni şahika / rock bar'da bir jennifer / sacit'in aşkı (konuk: esra dermancıoğlu, didem erol)
    140.bölüm: burhan ile ev ekonomisi / adam katil adam mafya adam cani! / aslı&sacit vs burhan / bir silah bir sahnede göründüyse o silah patlar aslı! / sahte kavga: fatoş vs tanrıverdi / jigolo sacit / lahmacun: şahika'nın gerçek yüzü
    141.bölüm: oda savaşları: aslı vs burhan / ciğerler gece daralmışlar şimdi yavaş yavaş genişliyorlar! / çiçekler ve çikolatalar / yasak aşk: sabit&neriman / ayı sacit / makbule mösyö bülent'in yaşam enerjisini emiyor (konuk: derya kurtuluş)
    142.bölüm: burhan'ın gece gezmeleri: koyun dolly / birinci kadın / the godsacit / bayram soframız!
    143.bölüm: kozalak/ tanık burhan / burhan abi / yılbaşı hediyeleri isme değil titre gelir! / "o dakikalarda arayanın üst komşum bayan sütçüoğlu olduğunu bilmiyordum!" / romantik tanrıverdi / "ney eyalet hapishanesi mi? ama ya bu nerde türkiye'de yaşamıyo muyuz yaauuee?" (konuk: oğuz oktay)
    144.bölüm: 2008 yılbaşı özel: burhan'ın biletleri (konuk: nükhet duru, murat boz, demet akalın, pamela, oryantal dora, ismail düvenci, iskender bağcılar)
    145.bölüm: estetik salgını: tavşan diş burhan / "skendal, büyük bir dedikodu bu!" / asrın icadı moshimoto / tiki kız aslı / neriman ve sabit depremi
    146.bölüm: bir burhan altıntop 37 yaşına geliyi ve malum bir burhan altıntop kolay yetişmiyi ya! / burhan vs sigortacı mert / koordinasyon müdürü sacit / tahsin baba küçük düştü / aslı'nın yeni abisi burhan / olmaz olmaz deme hiç! / burhan'ın mirasçıları / burhan'ın mona lisa pastası (konuk: nil burak, necmi yapıcı)
    147.bölüm: moda ikonu burhan / garson deniz / bir teneke zeytin ile kız isteme / burhan'ın seçimi: ceketler mi makbule mi? / elçi osman / ekonomik danışman burhan / "osman'a ben mi aşık oluyom acaba?" (konuk: neslihan yargıcı)
    148.bölüm:burhan altıntop hayratı / şahika açlık grevinde / çelik adam sacit / birsel's pyscho: şişme victoria / gülenay sahnede: uçmayın kuşlar! (konuk: bora akkaş, aylin kontente)
    149.bölüm: ah bi görsen makbule! / izzet'in havuzlu villası / bekar tahsin / hassas ve sportif burhan /
    150.bölüm: avrupa yakası müzikali / yılın annesi makbule / begüm ve fazilet / şahika şütçüoğlu rezidansansasında / çetin'in mesleği / burhan'ın şan dersleri / hediye vs şahika (konuk: özgür çevik , binnur şerbetçioğlu)
    151.bölüm: beklenmedik yumruk / narkotik özlem / fare speedy / makbule&izzet: devlerin nikahı / şahika'nın taklitleri / sacit'in vizyonu / mutfakların efendisi geri dönüyor (konuk: yıldız asyalı)
    152.bölüm: kabadayı cem / alıngan burhan / makbule'nin ev ziyaretleri / seramik kursunda aşk / tahsin'in ilacı: oksihen! / çapkınlar çetesi: burhan ve tanrıverdi / uvertür çocuk sacit (konuk: güzin özyağcılar , iskender bağcılar , aslı altaylar , ümit besen)
    153.bölüm: sevgilisinden ayrılmış kadın sendromu / muzdaripler kulubü / neşeli günler: makbule ve izzet çifti sütçüoğlu rezidansında
    154.bölüm: necefli maşrapa / makbule ve izzet'in şiddet dolu ayrılığı / şahika'nın partisi / cem'in hızlı başlayan aşkı: melek / aslı ve burhan dedikodu yapıyor / burhan'ın paşa dedesi / fatoş'un oğluşu geliyor / yaşının insanı fatoş! / zam kimin olacak? (konuk: sezen aksu , necefli maşrapa , çağla şikel, sezgi mengi )
    155.bölüm: var mısın yok musun burhan / şahika'dan sacit'e destek / makbule'nin üzerinde kimi ahı var? / ofisimize kimler giriyor? / sıkı dostlar: alican ve tanrıverdi / estetik savaşı: aslı vs melek (konuk: çağla şikel , sezgi mengi , özgür özgülgünacun ılıcalı , kaan urgancıoğlu )
    156.bölüm: olimpiyat koşucusu burhan / posta servisi: artuk değüll! / makbule'nin moda danışmanı: şahika / kadınları hayatımızından çıkarıyoruz / ayılar birliği vs avrupa birliği / cem ve melek: cıvık aşıklar / aslı'nın isteme töreni: siz gelmeseniz biz gelecektik! (konuk: güzin özyağcılar , iskender bağcılar , çağla şikel )
    157.bölüm: mavi babydoll / burhan çinlilere karşı / taksi dolmuş canavarı: burhan / kahvehane bağımlısı burhan / bürokrat makbule / sacit vs tacettin ya da sütlü tatlılar vs baklava / (konuk: teoman mermutlu, esin gündoğdu, çağla şikel)
    158.bölüm: safiye'yle evlen kurtul/ spa merkezinde dostluk / sahte çanta operasyonu: bakıcı değil alıcıyız! / uğursuz saat / gündüz kuşağının yeni yıldızı: burhan / el mankeni burhan / mikrop yuvası burhan (konuk: iclal aydın, çağla şikel)
    159.bölüm: iki kardeş: fatoş ve alican / anneler günü / melek ve cem'in cıvık aşkı / sütçüoğullarının mutfağı / burhan'la maç kulübü / diş doktoru sacit: sakın bana dişini çekiyordum deme!! / dursun'un burhan'a ettikleri ve edecekleri (konuk: çağla şikel )
    160.bölüm: burhan ve kraliçe / ressam bahri allıboyar / yaşının adamı mösyö bülent / halısaha iddiası: zeynep mi şahika mı?/ lahmacun'dan beni affet / hemen burhan abi olduk di mi?! (konuk: çağla şikel , atilla pekdemir)
    161.bölüm: hazine avcıları / evimizi başımıza yıkacaklar! / burhan'ın kabusu: makbule / burhan'ın yeni masası / bu saadettin bunadı mı lan? / elentrınk kısıntısı / kardeşimi atarım aşağı lan! / tekvando kursu / şahika'nın acı kuvveti (konuk: çağla şikel )
    162.bölüm: tükenmişlik sendromu / ben aslında yoğum / oram buram her yerim kenarım/ korsan kitap baskını / kapak kızı şahika / sıkı dostlar: şahika ve mösyö bülent (konuk: şinasi yurtsever, tuna kiremitçi, çağla şikel )

6.sezon:

163.bölüm: burhan'ın en fevori parmağının başına gelenler ve diğer küçük felaketler / ayvalık'tan son dönüş / volkan'ın dönüşü ve gerizekalı osman / bülbülü altından vatana koymuşlar ah benim kafesim demiş!
    164.bölüm: burhan'ın taksi macerası / ve sahne dilber hala'nın... / bursa'ya bayram ziyareti
    165.bölüm: ayakkabıcı çocuk ve burhan'ın sünnetlik ayakkabıları / burhan masaj salonuna gidiyor / cem'in mesleki deformasyonu
    166.bölüm: fatoş'un kedisi / volkan barlara düşüyor / xxxl iffet / kara sarı tenli ölü balık gözlü dilber
    167.bölüm: anadolu yakası'na seyahat / kara kedi dilber / türk dizileri makbule'nin devrelerini yakar / hizmetçi larissa / demonte şifonyer
    168.bölüm: simitçi, kumpirci ve kestaneci / dilber hanım'la direksiyon dersleri / burhan cem'e yerleşir / hayalet gelin / cumhuriyet balosu / burhan&makbule'nin ikinci sözü
    169.bölüm: bebek vs burhan / volkan ilham arıyor / osman'ın edebiyat serüveni (konuk: çağlar çorumlu, özlem türkad)
    170.bölüm: tokatlı fıstık burhan & assolisti yaprak / rosa night club / cem onaran benim / takı kursu / şahika&volkan ilişkisi başlıyor / kaldırım mühendisleri bedava yemek peşinde
    171.bölüm: karikatür/ volkan'ın yeni odası / makbule hamile! sakın kimseye söyleme! / iki bin beş yüz dolarlık çanta vs plastik çerçeve
    172.bölüm: dedikodu zinciri vol.1 / osman nerde bu gece bil bakalım! / fatoş'un misafiri / uykuda dere şırıltısı / işkadını makbule
    173.bölüm: burhan'ın yemekleri / volkan'ın kabusları vol.7 dilber ana / berber nejat'a ihanet / yemekteyiz / urfalı volkan
    174.bölüm: nostradamus burhan / magazin kuşu aslı / volkan'ın lise mezuniyeti / amerikalı john smith (konuk: serhan arslan)
    175.bölüm: alkolik burhan / yasemin kokusu travması / hoş geldin mösyö bülent! / eşofman eşiği / işitme cihazı / namusun kitabı: dursun & nilay / manukyan'ın evi
    176.bölüm: dedektif servet hörmet'in ilk vakası: class palace'ın gizemi / ikinci el çiçek çetesi / rüzgarlı vadi konakları'na yolculuk / kahve yasağı: cool kaveci süleyman efendi ve mahdumları/ şahika vazgeçti: bu ilişki bitti! / sakat olan ne biliyor musun? tokatlı kumral fıstık burhan'ın bir sürü suçluyla bir hapishanede aynı koğuşta kalıyor olması!
    177.bölüm: örnek vatandaş burhan / delikanlı mösyö bülent / dursun'dan aşk acısı merhemleri / diber koçarslanlı ile röportaj / her yerlerimi elledi!
    178.bölüm: tele market makbule / azim'in isteme tabağı / göz bandı / aslı'nın doğumgünü / ekonomist volkan / zalim patron mösyö bülent
    179.bölüm: burhan'ın gece hayatı / namusun kitabı sahaflara düştü! / ifo ve tahsin barışıyor! / yalıda parti / fatoş ve tanrıverdi'nin hormon değişimi
    180.bölüm: tevfik & hamiyet kral sahnede! / cem ve osman'ın arkadaşlık çabaları / şahika'nın mesleklerle sınavı / parfümeri /
    181.bölüm: burhan harikalar diyarında / ekşioğulları&altıntop rezidansı / dilber koçarslanlı sokak / seçim / saatleri ileri alma ıstırabı / piyanist selim can (konuk: uğur bilgin, onur buldu, yıldıray şahinler)
    182.bölüm: damatlarla mülakat / doktor azim / editör aslı vol.2 / fatoş bebek / gelinliğin başına gelenler / osman'a sürpriz doğumgünü / volkan ve şahika yüzleşiyor
    183.bölüm: yaşlı geyşası yaprak / nü dilber / kitap biti / burhan&makbule ile fatoş&tanrıverdi / gençlik festivali / dursun'un icadı: el yakmayan çay bardağı / sertaç tek ciddi ve düzenli işine kısa bir dönüş yapıyor / osman'ın böbrek taşı ve cem'in tiki / tevfik enişte'nin işkenceleri / dedikodu zinciri vo.2
    184.bölüm: kaplan kuru temizleme / hakim bey burhan altıntop / gizli numara krizi / dilber vs makbule: musafir nasıl ağırlanır? / şahika'yı çıldırtmak / şanslı mösyö bülent
    185.bölüm: burhan mor yuva kadın sığınma evi'nde / ev arkadaşlığı / gıbrıslı nadir / fatoş vs şahika: moda kimden sorulur? / popüler makbule: kumarda kazanan aşkta kaybeder / dursun sarı viyadüğü / burhan'ın dert ortakları: fatoş ve yaprak
    186.bölüm: dalay lama volkan / meryem oyunda! / aynaların sırrı / uyurgezer burhan / uyku merkezi (konuk: yeşim ceren bozoğlu, kayhan yıldızoğlu, cenk tunalı, nihal yalçın)
    187.bölüm: domuz gribi / kara borsacı burhan / makbule & burhan otel köşelerinde /kahve zincirleri vs sütçüoğlu muhallebicisi / volkan'ın kabusları vol. 8 kahve gezegeni / reklam yıldızı tanrıverdi / (makbule tercihini yap! ya bir gece için pavyon kadını olursun ya da ömür boyu kız kurusu!) / el ayak çikilince - 7eleven
    188.bölüm: apartman yöneticisi / boyacı dursun / cem&aslı yeniden / baz istasyonu / kalan ömrümüz ne kadar? / çevre gönüllüsü burhan / merdivenlerin insana düşündürdükleri / sigara terapisi / asansör / sanal arkadaşlıklar: komik videolar dostluk kurmaz
    189.bölüm: şahika antoinette / fransız ihtilali ve hayatımıza etkisi / burhan & makbule nişan gecesi / vintage kıyafet / teleskop / dursun yalan sevmez! / dede mösyö bülent ve gözlükleri
    190.bölüm: son fotoğraf / çifte düğün / mr. titiz / sanatçının el izi / meryem'in gerçek yüzü / gerçek yaş saklama anlaşması / burhan'ın düğün sunumu / makbule sporda / osman'ın künyesi / sherlock burhan (konuk: emel sayın, tamer karadağlı, cem yılmaz, cem davran )

...ve 24 haziran 2009 çarşamba akşamı daha yıllar boyu ilk günüymüş gibi izlenecek bir efsaneyle vedalaşılır.

ek olarak bazı bölümler ortak yönleri olması sebebiyle gruplar halinde izlenebilir. benim belirlediğim gruplar şöyle:

yönetmen sıtkı'nın çilesi:
    10.bölüm: yönetmen sıtkı'nın çilesi vol.1 çukuturko
    29.bölüm: yönetmen sıtkı'nın çilesi vol.2 sütçüoğlu agency
    30.bölüm: yönetmen sıtkı'nın çilesi vol.3 sitcom
    86.bölüm: yönetmen sıtkı'nın çilesi vol.4 intikam
    121.bölüm: yönetmen sıtkı'nın çilesi vol.5 hatırla sevgili

(yönetmen sıtkı'nın ne dolmaz çilesi varmış ki ıstırabı jet sosyete dizisinde de devam etti. aslı, volkan ve burhan'la olan mazisini de nefretle andı.swhmerak edenler jet sosyete 22, 23 ve 24. bölümleri izleyebilir.)

volkan'ın kabusları:
    6. bölüm: volkan'ın kabusları vol.1: hayatın güzel anlarına sansür
    26.bölüm: volkan'ın kabusları vol.2: arebesk
    37.bölüm: volkan'ın kabusları vol.3: avrupa birliği
    46.bölüm: volkan'ın kabusları vol.4: nikah
    56.bölüm: volkan'ın kabusları vol.5: iv. murat
    74.bölüm: volkan'ın kabusları vol.6: askerlik
    173.bölüm: volkan'ın kabusları vol.7: dilber ana
    187.bölüm: volkan'ın kabusları vol. 8: kahve gezegeni

farklı mekanlarda geçen bölümler:
    51.bölüm: kamp macerası (konuk: hüseyin avni dede)
    57.bölüm: uçak macerası
    82.bölüm: uludağ macerası part 1 (konuk: cengiz küçükayvaz)
    83.bölüm: uludağ macerası part 2 (konuk: cengiz küçükayvaz)
    88.bölüm: aksoylarla piknik (konuk: peker açıkalın, celal belgil, ece can gümeci)
    100.bölüm: avrupa pavyonu (konuk: suna pekuysal, nil karaibrahimgil)
    170.bölüm: tokatlı fıstık burhan & assolisti yaprak / rosa night club
    176.bölüm: dedektif servet hörmet'in ilk vakası: class palace'ın gizemi

düşman aileler:
    66.bölüm: düşman aileler pt. 1
    67.bölüm: düşman aileler pt. 2

yılbaşı özel bölümler:
    36.bölüm: 2005 yılbaşı özel: sansür (konuklar: tanyeli, deniz seki, zihni göktay)
    73.bölüm: 2006 yılbaşı özel: bir rüya gibi (konuk: sezen aksu, şehrazat, hepsi, eylül)
    108.bölüm: 2007 yılbaşı özel: parti savaşları (konuk: oryantal star, ajda pekkan, erkin koray)
    144.bölüm: 2008 yılbaşı özel: burhan'ın biletleri (konuk: nükhet duru, murat boz, demet akalın, pamela, oryantal dora, ismail düvenci, iskender bağcılar)

falcı lerzan abla:
    22.bölüm: falcı lerzan hanım vol.1 kargalar cem bey!
    23.bölüm: falcı lerzan hanım vol.2 kro cem
    24.bölüm: falcı lerzan'dan intikam
    63.bölüm: falcı lerzan'ın dönüşü

ayvalık fırtınası:
    31.bölüm: ayvalık fırtınası vol.1 babamız evde yok!
    32.bölüm: ayvalık fırtınası vol.2 iffet abla

şişko naile:
    91.bölüm: naile&burhan aşkı (konuk: çiçek dilligil)
    114.bölüm: şişko naile'nin dönüşü (konuk: çiçek dilligil)

mürüvvet:
    44.bölüm: mürüvvet ve sıcak bedenler (konuk: yonca cevher yenel)
    91.bölüm: mürüvvet geri dönüyor (konuk: yonca cevher yenel)

sinemaya atıf:
    17.bölüm: yeşilçam
    89.bölüm: the godtahsin
    95.bölüm: dayak kulübü
    97.bölüm: külkedisi aslı
    117.bölüm: birsel's rear window
    123.bölüm: devlerin aşkı: stockholm sendromu
    124.bölüm: selvi boylum al yazmalım: tahtakale'de aşk
    125.bölüm: selvi boylum al yazmalım: bu müzik nereden geliyor?
    126.bölüm: selvi boylum al yazmalım: çevreciler
    127.bölüm: seven ne yapmaz
    136.bölüm: bollywood
    142.bölüm: the godsacit
    148.bölüm: birsel's pyscho: şişme victoria
    153.bölüm: neşeli günler: makbule ve izzet çifti sütçüoğlu rezidansında

psikolog saadet:
    7.bölüm: psikolog saadet pt.1 (konuk: şebnem sönmez, suzan aksoy)
    8.bölüm: psikolog saadet pt.2 (konuk: şebnem sönmez, suzan aksoy)

gaffur'un suikast girişimleri:
    96.bölüm: gaffur'un suikast girişimleri: haşlama sever misiniz?
    97.bölüm: gaffur'un suikast girişimleri: eterli bez ve elektrik
    98.bölüm: gaffur'un suikast girişimleri: akrebin gözleri
    99.bölüm: gaffur'un suikast girişimleri: kolonya alır mısınız?
    104.bölüm: gaffur'un suikast girişimleri: fondip cem bey!

makbule'nin günlük tuttuğu sahneleri 101 ve 104. bölümlerde izleyebilirsiniz.
    dedikodunun yayılma hızına şahit olmak için : 172 ve 183. bölümler.

94. bölüm için dipnot:
    gülenay peynircioğlu / sevmek

bir çiçeği sevmek senden çok başka
    tanrıyı sevmek senden çok başka
    hele seni sevmek her şeyden başka
    sen benim bir tanem hemde canımsın
    sen benim meleğim hemde canımsın

anayı sevmek senden çok başka
    bacıyı sevmek senden çok başka
    hele seni sevmek her şeyden başka
    sen benim bir tanem hemde canımsın
    sen benim meleğim hemde canımsın

seviyor, çok seviyor
    özlüyor, çok özlüyor
    arıyor, arıyorum seni...

seviyor, çok seviyor
    özlüyor, çok özlüyor
    bekliyor, hep bekliyorum...

ilaveten jet sosyete'nin puhu tv'de yayınlanan üçüncü sezonunun 11. bölümünde volkan sütçüoğlu ve aslı sütçüoğlu onaran (artuuk onaran!) diziye konuk oldu ve içimizde buruk bir sevinç bıraktı. bu bölüm vasıtasıyla karakterlerin final sonrası başlarına gelenlerle ilgili kısıtlı bilgi almış olduk. şu girdimde bahsetmiştim. ayrıca yalan dünya dizisinde, yine dursun karakteri üzerinden avrupa yakası'na çeşitli bölümlerde atıf yapıldı.

not.1: üç yıllık el emeği göz nuru amme hizmetidir. normalde üzerinde daha fazla uğraşmam gerekirdi ama malum salgın sebebiyle insan geleceği kestiremiyor, bu kadar ilerlemişken paylaşmak istedim. bu nedenle son iki sezonun etiketlemesi biraz aceleye geldi. affedin.

not.2: son sezonlara doğru etiket sayısının artışını fark edebilirsiniz, umarım bu durum sizi rahatsız etmez. bu artışın sebebi yaklaşık bir saatlik bir süreyle başlayan dizinin bölüm sürelerinin finale doğru 90-100 dakika arasına çıkmasıdır. başlangıçla iki ya da üç koldan ilerleyen bölüm kurgusu, bu süre artışını telafi etmek için beş - altı koldan ilerlemeye başlamıştır, haliyle bu da konu çeşitliliğini artırmıştır. ama etiketlemeler sadece konularla da sınırlı değil, mesela bazen şu karakterin şu esprisinin olduğu bölümü izlemek istiyordum ve bulamıyordum, bu nedenle az da olsa etiketler arasında cümleler görebilirsiniz.

not.3: her sezon için kişisel görüşlerimi de girmiştim ancak daha sade ve başvuru niteliği taşıyan bir kaynak ortaya çıkması maksadıyla bunları sildim.

not.4: hedeleri yani yeşil yazıları bölüm ismi, diğerlerini bir nevi dizin olarak kabul edebilirsiniz. muhakkak hatalar veya size saçma gelecek hususlar vardır. zaten kendimce bir kolay izleme rehberi olarak başlamıştım ama baktım güzel gidiyor paylaşılabilir hale getirdim ve dizinin sevenlerine ufak bir jest olsun istedim. daha doğrusu kendime saklamak yerine paylaşmak fikri güzel geldi.

not 5: işsiz vb. söylemlerle dalga geçecekler elbet olacaktır, bu dizinin benim kişisel tarihimdeki önemini açıklamak istemiyorum. benim için fazlasıyla özel. ancak biliyorum ki bu dizi sayesinde benim gibi zihnindeki depresif sesleri bastırabilen insanların sayısı az değil.

teşekkürler gülse birsel! teşekkürler avrupa yakası!
  • --- spoiler ---

aslı: gerizekalı, osmanı vurdun !!
    volkan: gerizekalı osman kim lan ?!

--- spoiler ---
  • 2004 - 2009 yılları arasında yayınlanan, yapımcılığını plato film'in üstlendiği, durum komedisi türünde bir yerli dizi.

tanımı geçtikten sonra, bayağıdır yazmak istediğim bu güzel dizi hakkında birkaç kelam etmek istiyorum. şunu da bırakayım, okuyanlara arka planda amme hizmeti olsun.

gülse birsel'in, g.a.g projesinden sonra ürettiği ikinci işi bu dizi oldu. zaten gülse hanım avrupa yakası'yla çıtayı öyle bir yere koydu ki, bir daha ne kendisi (yalan dünya, jet sosyete) ne de başka yapımlar, komedi konusunda avrupa yakası'nı yakalayamadı.
    benim nazarımda, tatlı hayat ile birlikte komedi türünde bu ülkede yapılmış en kaliteli iki dizi filmden birisidir avrupa yakası. tatlı hayat da the jefforsons uyarlaması olduğu için, avrupa yakası'nı zirveye koymakta bir sakınca görmüyorum. gerçi, gülse birsel'in de seinfeld isimli diziden bolca alıntı yaptığını iddia edenler oldu ama söz konusu diziye dair bilgi sahibi olmadığımdan bir şey söyleyemeyeceğim.

sinan çetin'i hiç de sevmeyen birisi olarak, kendisinin yaptığı en iyi işin çiçek abbas ile beraber avrupa yakası olduğunu düşünüyorum. plato film olarak ciddi bir kar da elde ettiler avrupa yakası ile.
    sezen aksu'dan teoman'a, keremcem'den cem yılmaz'a daha adını sayamadığım pek çok ünlü de zamanında diziye iştirak etti.

avrupa yakası izlemenin tek kötü yanı kilo almak sanırım. diziyi izlerken bir şeyler yemek o kadar güzel oluyor ki. zaten hemen her sahnede yemek unsuru işleniyordu. dizi, çoğu kez sütçüoğlu rezidansı'nda bir kahvaltı sahnesiyle başlıyordu. :)

gülse birsel ilk iki sezonda daha idealistti, komedi unsuru bu kadar baskın değildi. bunda, karakterlerin yeni yeni şekillenmesi de söz konusu bittabi. avrupa yakası'nın en güzel sezonlarının, üçüncü ve dördüncü sezonlar olduğunu düşünüyorum. özellikle üçüncü sezonda, rutkay aziz'in ve engin günaydın'ın diziye dahil oluşu önemliydi.
    senaryonun iyiden iyiye karikatürize olan burhan altıntop üzerine yazılması; gülse hanım'ın kurgudan ziyade, var mısın yok musun, yemekteyiz gibi popüler kültür unsurları üzerinden ilerlemesi; diziden ayrılan (ifot, kubilay) ve diziye dahil olan (şahika, dursun) karakterler; son sezonda etkisini gösteren ekonomik kriz -altıncı sezonda, kriz dolayısıyla yer yer iki haftada bir yayınlandı avrupa yakası- gibi nedenlerle dizi, beşinci ve altı sezonda kan kaybetmişti.

gülse birsel, zamanında bizatihi medya sektöründe boy gösterdiği için sektörü ve beyaz yakalıların çalışma hayatını gözlemleme şansına sahip olmuş. özellikle ofis ortamında dönenleri, çalışanların diğer mesai arkadaşlarıyla olan çekişmelerini, komplekslerini, nükteli bir üslupla bize yansıtmış.
    şu da var: gülse birsel doğup yetiştiği cemiyet hayatını, nişantaşı'nı anlatmasına rağmen halk nezdinde büyük bir karşılık bulmayı başardı. 2000'lerde büyük sükse yapmıştı avrupa yakası.
    gerçi, hem ikamesi bulunamadığından hem de o günlere olan özlemden dolayı olsa gerek, hala daha pek çok insanın bu diziyi izlediğine şahit oluyorum. sözlük'te de, ''avrupa yakası izleyerek depresyonla mücadele etmek'' gibisinden bir başlık gördüm geçenlerde.
    bu arada dizide ata demirer olsun, tolga çevik olsun, engin günaydın olsun senaryoyu destekler derecede doğaçlama olarak bir şeyler katıyorlardı, bunu sezebiliyordunuz. zaten bilindiği üzere, ata demirer de tolga çevik de komedi konusunda yetkin insanlar.

bazı oyunculardan ve rol aldıkları karakterlerden söz edeyim:

yapımın oyuncu kadrosu baştan sona şahaneydi. türk tiyatrosunun efsane isimlerinden gazanfer özcan gibi bir değeri alaturka, tatlı sert bir türk babası karakteriyle, beş sezon doya doya izlemek gibi bir özele sahip olduk. tahsin sütçüoğlu; otoriter, atasözlerini sıkça kullanan, evde dönenlerden bihaber, tutumlu bir baba. sinirlendiğinde kekelemesi, kendisini çok tonton, çok tatlı gösteriyordu. müstehzi bir tavırla dilini çıkartarak gülüşü de öyle keza.
    kendisinin de eşi gönül ülkü hanım'ın da ruhu şad olsun.

iffet sütçüoğlu: hümeyra ses sanatçısı olmasının yanında, oyunculuğu da harika olan bir kadın. en iyi türk kadın oyunculardan olduğunu düşünüyorum. iffet sütçüoğlu, nam-ı diğer ''ifot'', oğluna düşkün, titiz bir türk kadını rolünde. kendisinin, burhan altıntop'la yemek üstü türk kahvesi keyfi eşliğinde yaptığı dedikodular unutulur mu? yalan söylerken ya da telaşlandığında, lafı ağızda gevelemek eylemini çok ustaca yapıyordu hümeyra. o telaşeyi çok güzel hissettiriyordu izleyiciye.

volkan sütçüoğlu: uzun boyuna ve devasa kalıbına rağmen minyon kadın sevdasıyla, keyfine düşkünlüğü ile, hovardalığıyla, işe yaramazlığıyla, alaturkalığıyla yansıtılmak istenen profile o kadar uyuyordu ki volkan. ata demirer, zaten bizatihi komedi konusunda yetenekli, kafası çalışan, matrak bir adam. bu rol için biçilmiş kaftandı yani. muhallebicide sertaç'la ve tacettin'le olan sahneleri de çok eğlenceliydi. selin yerebakan'la da çok güzel bir uyumları vardı diye düşünüyorum. :)
    hümeyra ile hiç yoktan tartışmasalardı keşke, söylemeden edemiyor insan. son sezonda geri döndü ama ilk üç sezondaki ahengi tutturamadı.

sertaç: nam- ı diğer ''allah belanı versin sertaç''; tam bir yancı idi, ikinci adam idi. işsizdi, ailesinin de volkan'ın da kamburuydu ama proje adamıydı sertaç. volkan'ı ihya edemedi gitti.

fatoş: şenay gürler, yaş kompleksine tabi, cazibesi yüksek ''aşk kadını'' rolünü çok harika kotarmış. dizideki zamanlarında gerek sesiyle gerek de tavırlarıyla gerçekten çok çekici bir kadındı şenay gürler. üçüncü sezon başlangıcında -2005'te- estetik yaptırmıştı yamulmuyorsam.
    bir de, tanrıverdi ile olan ilişkileri biraz zorlamaydı diye düşünüyorum. tanrıverdi karakteri bizatihi lüzumsuzdu bence zaten. şehsuvar karakteri daha sıcakkanlıydı.

bülent onaran: rutkay aziz'e o kadar yakışıyordu ki bu; flörtöz, salon beyefendisi, emekli diplomat adam tiplemesi. bülent onaran'ın, eşi sedef'in kendisini kıskandırmak için getirdiği genç bir adamı boğarken sarf ettiği ''seni boğarım azizim.'' repliğini unutamadım. :)
    bülent onaran'ın ukalalığı, sivri dili dahi irrite edemiyordu beni izlerken. aziz bey çok klas adam, çok.

ve burhan altıntop: üçüncü sezonda yan karakter olarak diziye dahil olan engin günaydın, -hak ettiği üzere- sonraları diziyi alıp götüren adam oldu. üçüncü sezonda sapkın, psikopat, mesafeli bir karakterken zamanla komik tarafı ağır basmaya başladı. gülse birsel; taşra kökenli, kompleksli, uyumsuz ve yalnız bir imajı gülünç olarak vermiş aslında. burhan altıntop yalnız bir adamdı aslen; davetlere çağrılmazdı, ofistekiler kendisinden irrite olurlardı. burhan'ın en yakın arkadaşı gaffur'du. fakat aynı zamanda şark kurnazıydı burhan; parayı severdi, insanları kullanırdı. makbule'ye sırf parası münasebetiyle alaka göstermişti. gülünç olduğu kadar, irdelenmesi gerek bir karakterdi diye düşünüyorum.

mizah yapabilmek, insanları güldürebilmek hoş, şık bir şey. hele ki ülkece ve toplumca geldiğimiz noktada. resmi kanal, bölümlerin yanı sıra diziyi kolajlar halinde de youtube'a yükleyerek çok güzel iş yaptı.
    buraları okuyorlardır; başta 90 dakika komedi dizisi yazmak zorunda olup, layığı ile kotaran gülse birsel olmak üzere; bütün oyunculara, set çalışanlarına müteşekkiriz. emeklerinize sağlık.
  • burhan altıntop ve makbule'nin şu dialoguyla kopartmış dizidir.

burhan: eee ne var ne yok başka? yeni dedikodular var mı?
    makbule: nolsun işte... karşı apartmanda 12 numara nobel almış
hesabın var mı? giriş yap