• üst edit: bu entry'me sürekli mesaj geliyor. hayır arkadaşlar,
    ne bu ilaç ne de başka bir ilaç boktan hayatlarımızın dermanı olmuyor.
    sike sike ayağa kalkıp sizi üzen şeyleri düzeltmek dışında yapabileceğiniz bir şey yok.
    olmazsa da canınız sağolsun.

cipralex sonrasında başlayıp bir haftadır kullandığım mao(a) antidepresan ilacı.
    artıları:
    - ucuz (1 aylık 40tl - reçetesiz)
    - hızlı etki ediyor
    - kafadaki karanlık ve vırvır konuşan sesleri kesiyor
    - bazen tatlı bir rahatlık veriyor
    - zombiye çevirmiyor
    - motivasyonu artırıyor
    - boşalmayı geciktiriyor fakat daha iyi hale getiriyor
    - belki bu bana özeldir fakat alkol aldığım zaman çok eğleniyorum.
    - mecburen sağlıklı beslenmeye teşvik ediyor.
    işlenmemiş gıdalar, taze balık, et, sebze.

eksileri:
    - ilk 3 gün sanki kafa yapıyor (geçiyor)
    - uyuyamıyorum. (bu geçiyormuş)
    - kemire kemire peynir yiyemiyorum (insani miktarlarda yenebiliyor)
    - kırmızı şarap, bira, viski pek iyi gelmiyor. (beyaz şarap, votka, rakı, cin ok)
    - her eczanede yok. (depolarında oluyor gerçi)
    - sanki biraz gaz yapıyor.

uyarılar:
    - bunun yanında başka bir antidepresan alınmamalı (wellbutrin de dahil)
    - nette 2-3 tane sadece bununla intihar etmeyi başarmış insan var. (1 kutu overdose ve viski)
    - araştırdığım kadarıyla, uyku sorunu için sabretmek gerekiyor.
    - 70'lik beyaz şarabı içince uyuyabiliyorum fakat buna alışmamak lazım.

2 hafta editi:
    artıları:
    - sonunda kendimi yeniden sevebilmeye başladım. 7 yıl geçmişti.

eksileri:
    - bira içince çarpıntı yapabiliyor çünkü tiramin.
  • (bkz: marsilid)
  • selektif olarak monoaminooksidaz a'yı reversible bir şekilde inhibe ederek beyin monoaminerjik nörotransmitter sistemini etkileyen bir anti depresandır.bu etkisi sonucu norepinefrin, dopamin ve serotonin metabolizması yavaşlar.disfori, bitkinlik, yaşama isteğinin kaybolması ve konsantrasyon yeteneğinin zayıflaması gibi semptomların giderilmesinde etkili olur.bu etkiler genelde ilk hafta içinde ortaya çıkar. sosyal fobi ile ilgili semptomları da giderir.sedatif özellikleri olmamasına rağmen çoğu hastada uyku kalitesini birkaç gün içinde düzeltir. dikkati bozmaz. kardiak toksisite gözlenmemiştir. anne sütüne çok az geçer. tam mental uyanıklık gerektiren aktivitelerde performans bozulması genel olarak beklenmez.bazı hastalarda tiramine aşırı duyarlılık görülebileceğinden yüksek miktarlarda tiramin içeren besinlerden aşırı miktarda yenmemelidir. tirotoksizkoz ve feokromositoma hastalarında hipertansif krize sebep olabileceğinden dikkatli olunmalıdır. hayvan deneylerinde fetusta herhangi bir riske yol açmamıştır ancak insan gebeliği ile ilgili yeterli çalışma yoktur. dekstrometomorfan içeren öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları ile birlikte kullanılmamalıdır, ciddi merkezi sinir sistemi reaksiyonlarına neden olabilir. suicide amaçlı tek başına alındığında fatal değildir.
  • farmakolojiye saygı duymama neden olan ilaçtır.
    üniversite 1. sınıfta elleri sürekli titreyen gariban bir arkadaş vardı. titremenin nedeni tıp fakültesi hastanesinde uzun süre araştırılıyor ve ilkin tiroid nedeniyle olduğu düşünülüyor. fakat neden bulunamıyor ve en son arkadaş psikiyatriye sevk ediliyor ve sosyal fobi tanısını konuluyor.
    arkadaş bu ilacı kullanmaya başlamasıyla mucize gerçekleşiyor. adam 1 yıl sonra uninin en capkin adamı oldu. eli yüzü düzeldi. kılık kıyafet yerine geldi. tabi titreme de kayboldu.
    arkadaşımız suan benden sağlıklı ve o günlerdeki değişimi anlattıkça, ilacı bulan adamlara hep beraber helal olsun diyoruz.
  • daha önce ssri kullananan kişilere garip gelecek ilaç. çünkü herhangi bir yanetki mevcut değil ve etkisini görmek için haftalarca beklemenize gerek yok.

ilk hafta deneyimi olarak gündüz anksiyete ve depresyonda azalma meydana gelirken geceleri ise depresyonun dibine vurdurduğu söylenebilir.
  • sosyal fobi,agorafobi gibi duygulanım bozukluklarının tedavisinde kullanılan yeni jenerasyon bir mao inhibitörü ilac.
  • çok ağır bir depresyonu, ativan/aurorix ve tegretol üçlü kombinasyonu ile atlatıyorum. (bipolarımda olduğu için tegretol) henüz bitirmedim. bitirince editleyeceğim. çok iyi geldiler. ve özellikle terapi en olmazsa olmazı arkadaşlar. umarım herkes doğru doktoru bulur.
  • aşırı özgüvene neden olduğu da olur. şayet sizin asıl sorununuz güvensizlik,öz güven eksikliği değilse. ilacı bir süre içtim. olur olmaz insanlara kafa tutuyordum hatırladığım kadarıyla. terbiye,saygı dersi vermeler,şiddetle hak aramalar.kendini savunmalar ve nedense çok sinirli olmak bu ilacı içince. bir de baş dönmesi ve uğultular oluyor ilacı içtikten bir süre sonra. alışılıyor tabi. ama dozu iyi ayarlanırsa işe yarayan bir ilaç bence.
  • ruhsal durumu duzeltici ve psikomotor aktiviteyi artirici ilac..genelde depresif hastalara verilir..
  • hepsi bir yana alkolle alındığında da bir numarası yoktur.
hesabın var mı? giriş yap