• son zamanlarda buldugum en harika app. sikilma oku. bisi dicem.

ben kucuklugumden beri manyak gibi kitap okuyan bir insan yavrusuyken dizi, youtube, facebook derken insanliktan cikmistim. eskiden (yas 11'de ilk gercek romanimi okudum ve asik oldum, anne-baba edebiyatci, genler bozuk) haftada en az 2 kitap bitiren ben, son yillarda inan yilda 5-6 :( utanarak yaziyorum cunku en sevdigim seydir kitap okumak. zaman yaratmiyordum. hep baska onceliklerim oluyordu.

mayistan itibaren isim nedeniyle haftada 6-12 saat arasi araba surmem gerekmisti. ama muzik muzik bir yere kadar dedim sonunda. sanki vakit kaybi gibi geliyordu. sonra harry potter'larimi ingilizce dinlemeye basladim. cunku turkcelerini okumustum ve sevmeme ihtimalim olan bir seri degil. sonra baktim saka gibi her hafta biri bitiyor o uzun uzun kitaplarin. ama sesli kitaplari mp3 olarak yuklemek cok ugrastiriyordu. o zaman m4b formatini da bilmiyordum, kitaplarin bolumlerini birlestirmeyi de. sonra bu app ile tanistim (youtube araciligiyla-ironic:).

audible uye olan herkese ilk kitabi bedava veriyor uye birinin linkinden kayit oldugunuzda. sevip sevmediginize bakip sonra iptal edebilirsiniz bir ay dolmadan. severseniz devam zaten. 1 hafta icinde ben su an 4. kitabi bitirmek uzereyim. (bkz: divergent) (bkz: insurgent) (bkz: inferno) (bkz: hero)

ingilizce ogrenmek isteyenler icin de inanilmaz bir kaynak olacaktir ayrica. ingilizceniz cok asagi seviyedeyse harika cocuk kitaplari var, ordan baslayabilirsiniz. (bkz: lemony snicket)

ha bir de bu olaya basladigimdan beri manyak gibi temizlik, yemek filan yapiyorum. cunku bos bos oturup dinlemek yine vakit kaybi gibi geliyor. birseyler yaparken dinlemek cok verimli.

kitaplar biraz daha ucuz olsa tadindan yenmez. cunku pahalilar. ornegin 1 yillik bir ucret olsa ve sinirsiz kitap hakki olsa bence yok satar. amazon audible'i satin aldiktan sonra, o olu sirket canlandi resmen. ben amazon'dan bir guzellik daha bekliyorum bu konuda. cunku bu isin de pirate'i var kendileri kaybederler.

amazon beni burdan gizlice takip ettigini biliyorum bebegim. sesimi duymussundur umarim. simarik.
  • 2014 yılından beri kesintisiz audible üyesiy(d)im. benim için akıllı telefonun en anlamlı uygulamasıydı.

aylık $14.95 olan üyeliği ilk aldığımda 1 dolar ~2.3 tl (üyelik yaklaşık 35tl) civarındaydı, az önce baktım: 13.30 tl (üyelik ~200tl).

audible'a "lüks tüketim" diyenin kalbini fena kırarım, ancak hangi kitaba 200tl vereceğim diye düşünerek üyeliğimi askıya aldım.

benim maaşım an itibariyle $600 ediyor, 15 kasım'da $800 ediyordu. 15 günde ben maaşımın 1/4'ünü harcamadan kaybettim ve oturup kitap dinlediğim uygulamadan çıktım. 22 yıldır iş hayatındayım ve beni 15 dolarlık kitap uygulamasından çıkartan ekonomik durumun mimarı tüm kitapsızlara neler saydığımı bir ben biliyorum.
  • hayat araya girdi. eskiden haftada bir kitap bititren adam yillar gectikce oyun, dijital medya, diziler vs derken bitti. universitede zaten olmayan zamanla bitti. kitap okumaz oldum. ise basladigimda xegisir dedim degismedi yine ilgim baska seylere kaydi. iste okudugum teknik kitaplar doyuruyordu. ama hala kendimi eksik hissettim.
    gecen sene ilk kitabi indirdim ve de ise giderken ben richie'nin skunk works'unu okumaya basladim. gide gele kitaplar bitmeye baslayinca aylik iki krediye gecmeye karar verdim. audible'in en pis tarafi da bu. guzel guzel kitaplar guzel guzel artisler tarafindan okunuyor ve siz imrenerek aliyorsunuz. eger ise gidiyorsaniz metroda vsde cok rahat bir sekilde dinleyebilirsiniz. ozellikle ikinci dunya savasi sevenlerin sevicegi bircok hatirat var. audivle'i bos islerle ugrasirken sporda dinlemek cok rahat ve zevkli.kitaplara gelirsek:

su ana kadar dinledigim en iyi performans :stephen fry'in the hitchhikers guide to the galaxy. kendinizi gulmekten alamiyorsunuz.

en iyi tarih kitabi: the african kaiser, birinci dunya savasindaki deli alman general von lettow vorbeck'in alman l afrika kolonisinde portekizlileri belcikalilari ingilizleri nasil tokatladigini ve o zamanin afrikasinin anlatimini dinlemek cok ilginc
    en iyi hatirat: chicken hawk veya the german aces speak, chicken hawk vietnamdaki askerlerin psikolojisini cok iyi yansitirken german aces speak bircok unlu luftwaffe asinin savas hakkindaki dusunceleri cok iyi anlatiyor

en kotu: kurt vonnegut slaughterhouse five. james franco kadar kotu okuyan birine denk gelmedim. kendini aktor olarak cok tanimasam da notrdum, ta ki bu, okuzun saman tutan agzindan cikan sesler gibi su kitabi okumasina kadar. bu adamin oldugu her turlu sanat eserinden kacarim bundan boyle.

neyse, foruma yazmis gibi oldum ama uzun zamandir okuyamadigim ikinci dunya savasi hatiratlarini okumak istedigim modern kitaplari okuyunca bir cosuyor insan. yani sonuc olarak araba kullanirken filan dinleyin, okuyun efenim. audible ciktiktan sonra tek bahane sizsiniz.
  • önceki entry ile değindiğim über amazon servisi.

şu anda 15 kitap bitirmiş ve 220 saat üzeri dinleme yapmış bulunmaktayım. iş yol çocuk aile vs. ile azalan vaktimi kitap okumaya ayıramamaktaydım. audible ile zevkle kitap dinlemeye devam etmekteyim. yılbaşı indirimi ile 9 kitap daha aldım ve marta kadar dinlenecek kitapları belirledim.

şimdi gelelim artıları ve eksilerine:

artıları:
    - özellikle trafikte çokça vakit geçirenler için ideal bir uygulama. veriyorsunuz arabanın ses sitemine temiz. arama geldiği zaman otomatik durduruyor. arama bitince otomatik devam ediyor. ayrıca araba kullanırken dikkatimi dağıtmadı fazla benim.
    - sporda da güzel gidiyor ancak ara sıra çok yorgun olunca insana gaz veren müzikler lazım oluyor. spor yorup bıkkınlık verdimi gitmiyor.
    - ingilizce istemediğiniz kadar kitap var. önerim gold üyelik sahibi olmanız. her ay en az 1 kitap bitiririm diyorsanız kesinlikle karda oluyorsunuz.
    - kitapların süreleri sizi korkutmasın. ben genelde kitapları 1.25 hızda dinliyorum hatta dili kolay ve roman türevi bir kitapsa 1.5e de çıktığım oluyor. 1.5 hızında bile ton vs. kaybetmiyorsunuz. çok güzel bir algoritma kurmuşlar. okumayı biraz hızlandırıp asıl olarak aralardaki boşlukları kesiyor orantılı olarak. müzik parçasını hızlandırmış gibi değil sanki hızlı konuşan birini dinliyormuş gibi
    - kitaplar cloud ortamında oluyor. birden çok alette çalışıyor. yolda telefondaki appden, evde direk browserdan dinlemek mümkün. bookmarklar da cloudda, efor sarfetmeden kaldığınız yerden devam ediyorsunuz
    - şimdiye kadar dinlediğim kitaplardaki anlatım süperdi. mesela panzer commander da (general hans von luck un anıları) alman aksanıyla bir anlatım vardı. vurgular vs çok güzeldi. özellikle 1. şahısdan anlatılan kitaplar ayrı bir hissiyat veriyor.
    - kindle gibi region locku yok. amazon account ile rahat rahat her türli appi indirip alışveriş yapabilirsiniz.
    - hoş statlar ve achievementlar var

eksileri:
    - not almak çok zor. zaten dinleme işini multitasking olarak yaptığımdan nerdeyse hiç not alamıyorum. app de not koymak mümkün ancak kullanışlı değil
    - kitap fiyatları gerçekten pahalı. ortalama 10 - 15 usd ye geliyor bir kitap (üyelikle beraber). kampanya sayıları yavaş yavaş artıyor ancak yeterli değil. tavsiyem wish listinizi çok geniş tutun. özel indirimlerde wish listinizde kitap varsa hatırlatıyor. hatta wish listenize özel indirimler oluyor ara ara
    - akademik veya görsel içeren kitaplar için çok faydalı değil. genelde bütün görsellere (resim, grafik vb.) link oluyor ancak yapı itibarı ile çok uygun değil.
    - arasıra bakılacak başucu kitapları için kullanışlı değil. ne kadar not ve bookmark almak olsa da, dönüp ben buna bir bakayim şu kitapdan asla kağıt veya e kitap gibi değil.
    - amazondan paperback, kindle ve audiobook beraber almak istediğinizde fiyatlar çok pahalıya geliyor. yavaş yavaş kindle + audiobook alınırsa avantaj sağlamaya başlandı ancak yeterli değil. (genelde kindle varsa audiobook u 5 usd civarında alabiliyorsunuz)
    - sadece ingilizce. rusça, almanca vb.d e var ancak ingilizce üzerine kurulu
    - farklı audible dükkanlarındaki (com, co.uk vb) kitabları merge demiyorsunuz. yalnışlıkla co.uk ile başladım sonra com a geçtim. co.uk deki kitaplar orada kaldı (indirince dinleyebilmekteyim aslında sorun yok)
    - appin çok daha fazla gelişmeye ihtiyacı var, sesle kontrol, daha fazla not alma seçeneği, hızlı şekilde belirli sectionların başka applere export edilebilmesi vs.

üyelik açınca ilk kitap(lar) bedava. deneyim derim
  • 2-3 ay önce, sayesinde amazon'un çok övülen müşteri hizmetlerinin tadını almış bulundum.

bu başlıkta yazmıştım. severek kullandım ama dolarla işlem gördüğü için çok pahalıya geliyordu aylık üyelik. iptal etmiştim üyeliğimi ya da ben öyle sanıyordum. bir gün mail geldi, üyeliğiniz yenilenmiştir diye. evde de değilim, şaşırdım açtım baktım, harbiden 20 dolar(120 lira olması lazım) çekmiş karttan. müşteri hizmetlerine bağlandım, hindistanlı bir kardeşim anlatmaya başladı. meğer ben hesabı iptal ettim sanarken salaklığıma gelmiş, yıllık uygun bir pakete geçmişim.

hindistanlı rahul kardeşim güzelce dinledi derdimi. anlattım, dedim, haberim yoktu. zaten işlemlere bakın, 1 yıl içinde hiç kullanmadım hesabı dedim. iptal etsinler diye bekliyorum ama iade beklemiyorum çünkü benim suçum sonuçta. iptal ederken yeni pakete geçtiğimi fark etmemişim.

rahul kardeşim de, evet hesabı hiç kullanmamışsınız geçen zaman aralığında dedi. hem hesabı adam akıllı iptal etti, hem de 20 doları iade etti. üstüne de bir tane premium olmadan da kullanabileceğim bir coin verdi, onla okumak istediğim ama türkiye'de bulamadığım bir kitap vardı, onu aldım.

lan audible. zaten zararın yok, ne satsan kardır. türkçe içerik ekleme ama tl'yle işlem al. gözünün yağını yiyeyim, ilk müşteriniz olmazsam bir şey demiyorum.
  • dolar kurunun artmasıyla birlikte bir gecede cahil kalmama sebep olan uygulama.*
  • prime üyeliğine dahil edilse keşke, tadından yinmez.
  • kindle aplikasyonuyla senkronize oluyor. ısterseniz kitabi dinlerken bir yandan da yazıyı takip edebiliyorsunuz. okunan kelimeler tek tek highlight ediliyor. ingilizce öğrenenler için büyük nimet. özellikle telaffuz ve cümlede vurgu konusunda çok faydalı.

bunun için kitabı ve sesli kitabı ayrı ayri satın almanız gerekiyor amazon'dan. gerci kindle applikasyonuna gidince, kutuphanenizdeki kitaplardan hangileri için sesli kitap eklentisi oldugu ve fiyatları görülebiliyor. tek tıkla satın alıp yukleyebiliyorsunuz.

sesli kitaplar genelde pahalı. ama bazı klasikler 0,99 dolar gibi neredeyse bedavaya satılıyor.
  • 1 yildan fazladir kullaniyorum kendisini. amazon'da da 2008'den beridir hesabim var. amazon ve amazon'a bagli hicbir sirket su zamana kadar kartimdan kafasina gore para cekmedi. cekemez de zaten. abd'de hicbir sirketin eula imzalatmadan uyelik baslatmaya gotu yemez oyle kolay kolay, cunku bu tip dolandirmalarin sonuclari agir olur o sirket icin. ortada bir yanlislik varsa da pa$alar gibi iade ederler parayi.

neredeymis uyeligini iptal eden o onbinlerce kisi, o uyelik baslatmadan kartindan para cekilenler gosterseniz de biz de okuyup ogrensek. gostereceginiz kaynagi da sakin ola ki bana mesaj atip munakasaya girip gostermeyin, entry'e koyun herkes gorsun iddianizin kaynagini.

ha, ortada adam gibi kaynak yoksa da milleti yanlis bilgilendirmeyin ileri geri.

cicek gibi sitedir. 1 yildan fazladir sorun yasamadim, hatta ustune kuponlarla somurdum bile diyebilirim.
  • ülkemizde kullanan kişilere çok ciddi saygı besliyorum. hem kitap okuma isteği hem de kitap dinleyebilecek seviyede ingilizceleri olup da ikisini harmanlayabildikleri ve bilgiye erişime bütçe ayırdıkları için kendilerini tebrik ediyorum.

bence ülkemiz için ciddi bir kültür seviyesi ayırdedici işlevi var.

misal, hoş bir hatun bir de üstüne audible kullanıcısıysa ona tapılır tapılır.
hesabın var mı? giriş yap