• bugün bu başlığa girilen ilk entry silinmiş. adam 5 gün önce aldığını ve ses yalıtımının iyi olduğundan falan bahsediyordu. yukarıdaki yazılardan çekinip silmiş galiba. yeni araba heyecanını bilirim, yazıda hiç de öyle hava atar gibi bir üslup yoktu. adama heyecanını sanal bile olsa yaşatmamışsınız. üzücü.
  • volkswagen tiguan ile aynı platformu kullansa da, iç hacim olarak tiguan'ın oldukça gerisinde kalan, hatta arka koltuk sırası gerçekten 3 kişinin pek rahat oturmasına imkan vermeyecek yapıda olan ancak malzeme ve işçilik kalitesi üst düzeyde olan otomobil.

şu an ülkemize sadece 2,0 lt. tdi motorun 177 hp'lik versiyonu ve s tronic şanzımanla ithal ediliyor.

ülkemize vergisiz giriş fiyatı 29.500 euro iken (s tronic şanzımanlı 1,6 tdi motorlu bir a3 sportback'in vergisiz fiyatı da 20.000 euro); vergiler dahil baz fiyatı 55.600 euro (neredeyse 140.000-tl) (aynı a3 vergilerle 33.000 euro oluyor)

yuh dememek elde değil.
  • sportback versiyonunu 6 aydır kullanıyorum. notlarım:

- mild hybrid başarılı. dikkat edildiğinde uzun yol 5.5-6 lt, şehiriçi 7-7.5 lt civarında geziliyor. hafif bir eğimde bile gazı kestiğiniz an motoru tamamen kapatması tasarrufu bayağı artırıyor.

- yol izolasyonu sınıfının üzerinde, oldukça sessiz, e segment bir sedandan farkı yok (önceki araç f10lci bmw).

- yol izolasyonu çok iyi olduğu için kabiniçi sessizlikten motor sesi ilk başta fazla gibi geliyordu. ancak rodajdan sonra, özellikle de ilk 2000 km den sonra motor daha bir pürüzsüzleşiyor. siz de gaz tepkilerine iyice alışınca, motor sesi fark edilmemeye başladı.

- s line süspansiyonlar söylendiği gibi sert değil, bam güm yok, filtrasyon gayet yeterli.

- sportback i oldukça yakışıklı bir araç, tasarım olarak gayet memnunum.

edit: 2022 modellerde mild-hybrid iptali ve led far sisteminde eksiklikler olabiliyor, model takıntısınız yoksa 2021 almanız önerilir.
  • 2 yıldır kullandığım araç. daha evvel de 1 yıl civarı a4 kullanmıştım. audi'leri sürmeyi genel olarak severim. bir compact suv olduğu için çok geniş bir bagaj hacmi olmamasına rağmen, yine de tek çocuklu aileleler için ideal boyutlarda. araç masrafsız, bakımları ucuz, sorun sürekli orası burası sorun çıkartmıyor. iç işçiliği oldukça kaliteli. sürerken ses gelen araçları sevmem, bu da öyle değil.

100 km'de ortalama 7.5 - 8 lt benzin harcıyorum. uzun yolda 6 - 6.5'lara kadar düşüyor. aracın ses yalıtımı çok başarılı. iç hacmi biraz dar olsa da zaten audi'nin a6 ve q5 altındaki tüm modellerinde bu sorun bence var.

yüksek tork arıyorsanız, arabanın kıçını başını attırmak istiyorsanız, doğru araç bu değil. gidip bmw alın. ama arabamın işçiliği iyi olsun, "uçup kaçmasa da, yine de araba sollarken basınca iyi gitsin" diyorsanız, bu araba uygun. efendi efendi sürerim, çoluğum çocuğum güven içinde hissetsin, arada sırada da yüksek aracın keyfini süreyim diyorsanız parasına fazlasıyla değer.

piyasadaki fiyat bölü performans oranındaki en iyi araçlardan.
  • güncel kasası ile sınıfının en yakışıklı aracıdır. (c premium suv). konforludur. motor olarak da yine başarılı ve rüştünü ispat etmiş bir araçtır, mild hibrit olması hasebiyle dikkatli kullanırsanız güzel veriler yakalarsınız. en nihayetinde kendinden daha iri olan tiguan’dan bile 100-150 kilogram daha ağır bir araç unutmayın. eksi olarak bagajı küçük; vites topuzu eski tip, anahtarı dandik. o da 2018 tasarımı olduğundan zannedersem.

piyasası zayıf bir de, gitmiyor kolay kolay. sanırım daha çok binici arabası, alan bırakmıyor. alayım ihtiyaç olduğunda veririm derseniz bekletir baya bilginize.
  • içimin gittiği araba. buna araba de denmez gerçi. bir gün böyle bir şeye sahip olabileceğimi düşünmüyorum bile maalesef.
  • yakında hizmetçime alacağım aşkı. boşa otobüse binmesin. aynı para.
  • bundan tam iki ay önce arabamı henüz yeni almışken entrysini girdiğim arabamdır. sonra yukarıda kendini belli eden bi suser yüzünden silmiştim yazdıklarımı. tekrar daha da samimi duydularla girelim. 11 yıllık emeğimin karşılığı olarak ilk arabamdır bu q3. allah nazardan saklasın ilk arabamdır.

ne çok yaman bir şöförüm ne de araba konusunda öyle aman aman bir bilgim yok. 2 aylık tecrübe olarak şunları söyleyebilirim. 1.4 tfsi benzinli motorlu modeline sahibim ve 100 km de yaklaşık 9,0-9,5 litre civarında benzin tüketiyorum. sürüş stiline belki 9,0 litrenin altına çekilebilir. bununla birilkte ses yalıtımı bence çok iyi neredeyse hiç ses almıyor.

araba konusunda şunu anladım ki herkesin zevki ve fikri çok farklı. cidden tercih meselesi tamamen. yalnız daha önce birkaç arkadaşım bana audi'nin çok farklı bir marka olduğunu ve farklı bir tutkusu olduğunu söylemişti. bu araba bana bu hissi gerçekten yaşattı. farklı fikirlere de saygım var tabi ki ama arabamdan şu ana kadar çok memnunum. belki ileride bu entrymi biraz daha geliştiririm. daha teknik detaylar yazabilirim ama şimdilik benden bu kadar =)
  • resmi olarak duyuruldu. ilk olarak 2.0 tfsi ve 2.0 tdi olarak satışa sunulacak audi q3'ün almanya fiyatı 29bin euro'dan başlıyor. 6 ileri ve s tronic 7 ileri çift kavramalı otomatik olarak satışa sunulacak araçta ilk başta düşük hacimli motorlar düşünülmüyor, vw tiguan'da 2lt altına otomatik koymayarak ipini çekmişti aynı şeyi q3'te düşük hacim koymayarak yapıyor.

http://www.audi.com/com/brand/en/models/q3/q3.html
    http://carscoop.blogspot.com/…ly-revealed-high.html
    http://www.patakute.com/yazi/audi-q3
  • üretimi ispanya'da yapılıyormuş.

almanya'da üretilmeyen alman otomobillerinin kalitesi beni düşündürtüyor. daha önce çok kötü örnekleri mevcut. audi olmuş, mercedes olmuş bir şey fark etmez.
hesabın var mı? giriş yap