• akp iktidarının özeti...
  • istanbul metrosu insa asamasindayken dibinden su ciktiginda recep tayyip erdogan'in beline kadar sular icine gomulmus bir sekilde 'yok bi sey valla, aslinda metroyu yikiyoruz temiz olsun diye' beyanatinin uzerine radikal gazetesinin attigi baslik. o vakitler bir yabanci gazetede calisiyor oldugum icin bu basligi gavur sefime tercume etmeye calisirken nasil maymun oldugumu hic unutamam. bir de cok gulmustum, onu unutmam.
  • geleceği görebilen insanların yıllar önce, ata sözleri söylenirken yaşadığının ispatı.
    nostradamus'un türk kuzeni vardı belki de...
  • çok yalan söyleyenlerden çok; abartılı yalan söyleyenlere, yüksekten atanlara karşı söylenen söz.
    okumuş olduğum kaynak* "atmıyorsa" hikayesi aşağı yukarı şöyledir:
    osmanlı devrinde arnavut recep isminde birisi eşkıyalık yapmaktadır. bir gün osmanlı askerleri bunu ve adamlarını sıkıştırır. silahlar patlar. arnavut recep ve avanesi çok kötü bir duruma düşünce kahramanımız, askerlere : "durun, vurmayın, atmayın! din kardeşiyiz hepimiz! acıyın!" şeklinde yalvarır. askerler de "tamam! fakat bir daha görmeyelim!" diyerek bunları bırakırlar. bir kaç gün sonra bir kahvede (ya da benzeri bir yerde) recep efendi nutuk çekmektedir: "geçen gün askerleri mahvettim! vurdum, kırdım. analarını ağlattım! herifler canlarını zor kurtardılar elimden!" bu sırada oradan geçen ve olaya da şahit olmuş olan bir vatandaş şöyle der: "atma recep, din kardeşiyiz!"
  • son 4-5 senenin özeti olan cümle
  • radikal'in haberine göre, bir reklam şirketi bu deyimin propaganda amaçlı kullanım hakkını almıştır, kendi adına tescil edilmiştir. bu yolla sanırım müthiş bir "kapı" aralanmıştır.

atasözü ve deyimler sözlüğünü üzerinize tescil ettirin zengin olun.

bunu akıl eden reklam şirketini, bu tescile onay veren patent enstitüsünü tebrik ediyorum.

çok süpersiniz. müthişsiniz. çok akıllısınız.

bir dilin varlıklarından birinin kullanımını o dili konuşanların tamamından yasaklamayı becerdiniz.

not: bir kelimenin tescili marka olarak kullanımıyla mümkündür. cümlelerin, slogan, logotype ve benzeri kullanımlarının tescili özgün olarak türetilmiş olmasına bağlıdır. deyimler ise tıpkı kelimeler ve dilin kendisi gibi o dili konuşanların varlığıdır. kullanımı kısıtlanamaz. yani biri çıkıp da türkçe sözlük ile atasözü ve deyimler sözlüğünün tamamını bir kağıda yazıp kendi üzerine tescil ettiremez.

yoksa ettirebilir mi lan, kafam karıştı şimdi.
  • çok yalan söyleyen kimselere söylenen bir deyim...
  • bir kısım milletvekillerimiz de amerika'nın çağırdığı irak'a, orada vatanını savunan din kardeşlerinin durumunu pek düşünmeden koşa koşa giderken; cumhurbaşkanının davetine icap edip çankaya'ya gitmiyor.

söylenen o ki; kendine müslüman büyüklerimize, kendine müslüman liderleri kendi seçim bölgelerindeki kutlamalara türbanlı eşleriyle katılmaları konusunda direktif vermiş...

empatik başbakanımız, karısına empati kurup cumhurbaşkanlığı 29 ekim resepsiyonu konusunda demeç veriyor:
    "eşimin yerine kendinizi koysaydınız neler hissederdiniz, ona göre düşünün."

atma recep din kardeşiyiz!
  • kemal kılıçdaroğlu'nun 2.8 milyar ağaç iddiasına cevabı. yeni neslin dilinden konuşmaya ilk adım diyelim iyimserce.
hesabın var mı? giriş yap