• çok tatlı yapılmış bir animasyon. evet kurgu çok hızlı (hele sonundaki 10 dakika) ama zaten öyle bir kapılıyorsunuz ki hızına siz de astro gibi uçup gidiyorsunuz. seslendirmeler de başarılı. ucundan azıcık robotik felsefeye ve cyber-punk akıma değinmiş, beni sevindirdi bu. ayrıca hikayenin bir japondan çıktığı da belli oluyor. devrimci tim ve zog süper bir de. izleyin kaçırmayın. son kez;

--- spoiler ---

"i am old-school"

--- spoiler ---
  • yüzü görülmese bile sesiyle tanınabilecek kadar değişik bir sese sahip, nicolas cage'in, dr. tenma karakterini; august rush, finding neverland ve charlie and the chocolate factory gibi filmleriyle bilinen güzel insan, freddie highmore'un ise astro boy'u seslendirdiği animasyon film.
  • kariyerinde yüzellibin sayfadan fazla karikatür çizmiş olan cizgiromancı tezuka osamunun harika eseri.. astroboy'un üretilişi kitapta "the birth of astro boy" diye bir bölümde anlatılıyor ki okuyucuyu altı yaşına döndürüp, yetişkinlerin dünyasının nasıl da kötü bir yer olduğunu düşünmeye sevkedebiliyor. daha önce bu his kücük prensi kazık kadarken tekrar okuyuşumda gelmişti bana; ben de yetişkin oldum mu, artık kötü biri miyim? diye kendimi sorguladım.

astro boy'un iyi kalpliliği iç burkacak cinstendir, hele bir de hayvan besleyen biriyseniz öykülerin sonunda uykuya dalınca uçup, kendinizi roketleyip hayvanları kurtardığınız rüyalar görebilirsiniz. şimdilerde iki kitabının bir arada satıldığı ingilizce bir cildi, beyoğlunda karikatür kitapları satılan kitapçıda mevcut.
  • --- spoiler ---

çocuğun (robot olan) babasına hünerlerini gösterirken country yapan formulün "kosinüs tanjant kare oluveriyor" diye dansetmesi yarmış film.

--- spoiler ---
  • tezuka osamu nun klasik mangasi. gunumuz mangalarina alisiksaniz gozunuze cok basit gozukebilir. fakat anime nin de burdan basladigini dusunurseniz tarihi degeri var.
  • filmi ile ayrıntılı bilgiye http://www.anime.gen.tr/haberdetay.php?id=553 adresinden ulaşılabilir.
  • ne büyükler için ne de küçükler için olmayı başaramamış, vasatın altında bir animasyon
  • grafikler iyi olsa da senaryosu berbat olan animasyon filmi.

gişede de fena patlamış.
  • klara ve güneş'i bitirdiğim gün izleme tesafüdünü deneyimlediğim animasyon filmi. neden bu tesadüfün altını çiziyorum derseniz de iki eser de çok benzer temalara sahip ama nitelik bakımından çok farklılar.

2009 yapımı animasyon filmi beni ilk yarım saati ile içine çekse de sonra kayboldum. bu işlerin çocuklara hitap ettiğini biliyorum ama iyilerin çok iyi, kötülerin çok kötü olması artık bana çok banal geliyor. ayrıca çizim tekniği bakımından da astro boy ile diğer herkesin farklı olması beni rahatsız etti.

wall-e'yi sevdiğimi belirttiğim biri tarafından tavsiye edilmişti ve onun üstüne izlemiştim. pişmanım hakime hanım...
    (pişmanlık denmez aslında)
  • genel olarak çocuklara hitap ediyormuş gibi gözükse de aslında savaş ve barış temalarını ele alarak bütünen yetişkinlere hitap eden, osamu tezuka imzalı bir şaheser. animesi "dünya üzerinde seri olarak yapılan ve japonya dışında gösterime giren ilk anime" niteliğindedir. orijinal ismi (bkz: tetsuwan atom)

2009 yapımı filmini beğenmeyenler olmuş, hatta zamanında ekşi sözlük'te bu filme "ismail yk klibi gibi animasyon" diye entry atılmıştı fakat artık göremiyorum onu, sanırsam söz konusu entry'i yazan suser sözlükten uçurulmuş.
    (bkz: sourlines iyi uçuşlar diler)

edit: "ismail yk klibi gibi animasyon" entry'sinin ekran görüntüsünü galerimin mağarasında buldum. entry 6 kasım 2010 tarihinde saat 19:49'da arph nickli bir suser tarafından yazılmış. fakat bu suser için sourlines iyi uçuşlar dilememiş, adam kendi entry'sini kendi elleriyle silmiş.
    şimdi inkar edin de göreyim. *
hesabın var mı? giriş yap