• 15 saat oldu birinci dozu alalı, 10-12 saattir çok şiddetli baş ağrısı, yüksek ateş, halsizlik ve bel ağrısı var. umarım yakın zamanda geçer, gün içerisinde acile gitmek zorunda kalabilirim.

güncelleme 1: aşıdan 20 saat sonra ateşim 39.4'e kadar çıktı ve parol almak zorunda kaldım. biraz rahatlattı. aşıyı yapan görevli ağrı olması durumunda paracetamol alabileceğimi söyledi.

güncelleme 2: aşının üzerinden 35 saat geçti ve ağır bir hastalıktan çıkmış gibi bir durum var üzerimde. ağrılar şiddetli değil ama hala hafif düzeyde baş ağrısı, bel ağrısı ve halsizlik var. son olarak, sol kolumda ki ağrı hala geçmedi.

güncelleme 3: 48 saat sonra, sol kolumdaki ağrı dışında, bütün vücut değerlerim normale döndü.

bir ara covid olsam daha mı az acı çekerdim diye düşünmedim değil.

güncelleme 4: bugün 2. doz astrazeneka aşısı oldum. sadece biraz bel ağrısı ve hafif halsizlik var. 2.5 ay önce denilenlere ek olarak bol bol sıvı tüketmemi söylediler. 4 haftaya kadar aniden kusma, geçmeyen baş ağrısı, bel ağrısı vb. olursa doktorumla görüşmem gerektiğini anlattılar. bu arada aşı olanların sadece %20'si ufak tefek semptomlar gösteriyormuş.

güncelleme 5: aşı olduktan 11-12 saat sonra halsizlik başladı ve sabaha kadar terledim ve ateşim 38.5 santigrat civarıydı. birinci doz kadar kötü değildi ama sabahın 5'inde başağrısı ile uyandırıp, geri uyutmayan bir aşı olarak tanımlayabiliriz.
  • avrupada sırayla her ülkede yasaklanan covid aşısını üreten firma. daha 8 aralıkta fahrettin koca güvenmediğini belirtmiş. tesadüf mü cidden tıp bilgisi mi bilmiyorum ama paylaşsa ve bizi aydınlatsa iyi olacak gibi.

haber linki
  • ürettiği aşı sayesinde, ingiltere'de son günlerde ölümler neredeyse tek haneli rakamlara indi. keşke sinovac yerine biz de bu aşıyı alsaydık.
  • iki hafta once covid 19 asisini oldugum firma. asi olduktan 6-7 saat sonra yorgunluk ile baslayan yan etkiler 10-12 saat sonra 38.5 dereceye varan yuksek ates ile seyir etti. ertesi gunu tamamen iptal yorgun bir sekilde yatarak gecerdim. 3.gun sonunda tamemen kendime gelebildim. hastaligi kapsam bu kadar agir gecirmezdim sanirim. mayis'in ilk haftasi ikinci dozu vurduracagim.
  • gün itibariyle avusturya, danimarka, norveç, izlanda, italya, estonya, lüksemburg, letonya ve litvanya'nın kan pıhtısı yanında rapor edilen çok sayıda yan etkileri sebebiyle uygulamasını durdurduğu bir değişik corona aşısı üretmiş şirket.

edit: ayrıca şu ana kadar çıkanlar arasında en ucuz corona aşısı da bu. bir ucuz etin yahnisi durumu var sanki.
  • iki hafta sonra bir şey yokmuş gibi davranırlar. avrupa eski avrupa değil.
  • 2 gun once ilk dozunu budapeste'de saat 15:00 civari oldum .
    asi sonrasinda hafif kol agrisi, aksamina da biraz yorgunluk disinda her sey normaldi. ertesi gun kolumda siddetli agri, daha da artmis yorgunluk hissi ve kas agrisiyla uyandim. oglene dogru ates 39 seviyesine cikti, panadol ve dinlenme ile atesi 38 seviyesine dusurebildim. aksama dogru siddetli bas agrisi basladi. tum gunu ve geceyi yatakta gecirdim. bu sabah ise ates normale dondu, geriye hafif bas agrisi ve koldaki agri kalmis durumda.

biraz arastirdikca daha once covid gecirmis olanlarin bu semptomlari cok daha siddetli yasadigini gordum. gectigimiz kasim ayinda covid gecirmis oldugum icin benim durumumu da biraz aciklamis oldu bu tez. lakin esim de benimle beraber ayni asiyi oldu ancak kol agrisi disinda hic bir sorun yasamadi su ana kadar...
  • bugünden itibaren ticari iskonto oranını deva ilaç firması ile beraber sıfırlamış olan şirkettir.
    eczaneden %30 - %20 iskonto ile alan devlete eczacının ilaç ve üzerine para vermesi anlamında bir harekettir.
    bu firmanın ilaçlarını kullanan hastaların yakın zamanda eczanelerden elimizde yok cevabı alması kaçınılmaz görünüyor. eczacılar devletten ya da ilaç firmalarından zengin olmadığına göre bundan sonrasında maalesef hastalar kendi başlarına kalmıştır.
  • dünyanın ilk covid19 aşılarından birini oxford üniversitesi ile beraber üretip maliyetine satmak konusunda anlaşmıştır, fiyatının diğer aşılara göre düşük olmasının ana sebebi budur. dünyada 165 ülke ile en çok ülkeye dağıtımı yapılan aşıdır. buna ek olarak, astrazeneca aşısı covax adlı fakir ülkelere adil bir şekilde aşı ulaştırmayı hedefleyen organizasyon tarafından dağıtımı en çok yapılan aşıdır.

hala aşının kan pıhtısına yol açıp açmadığı tartışmalı. neden oluyorsa bile göre çok nadir, ema’ya göre 1 milyonda 3 kişi. bunun yaklaşık 1/4’ü ölümle sonuçlanmış, 10 milyonda 7 kişi gibi bir rakam.

lancet’te nisan ayında yayınlanan danimarkalı insanlarda yapılan bir araştırmada aşının kan pıhtısı oluşturma olasılığını yükseltmediği görülmüş

ama 50 yaş altı kadınlarda daha çok görüldüğü söylentileri de dolaşmakta. bu konuda henüz bir araştırma görmedim. fakat bu gözlemin en büyük nedeninin bir çok ülkede sağlık çalışanlarının ilk aşılanması, ve sağlık çalışanlarının büyük çoğunluğunun kadın olması konuşuluyor.

bu kadar emekle maliyetine böyle bir işe girip bu kadar kısa zamanda böyle bir üretim ve dağıtımı gerçekleştirmeleri gözümde takdire şayandır. ne olursa olsun binlerce hayat kurtarmışlardır. medyanın kendilerine çok acımasız davrandığını düşünüyorum. uk merkezli bir şirket olması us ve ab tarafından üvey evlat muamelesine yol açıyor biraz bence. ve de fiyat olarak rakipsiz, tabi ki bu öbür devlerin pazarını kötü etkiliyor.
  • bu aşının etkinlik oranı astrazeneca tarafından %70 olarak açıklanmıştır
hesabın var mı? giriş yap