• bundan bir iki sene önce annemle saçma sapan bir konuşma yaşamamıza sebep olmuş kavram. annem olacak hatuna "sanırım ben aseksüelim kimseye ilgi duymuyorum son günlerde" dedim annem "sus baban duymasın" dedi. "ne alaka, buna niye kızsın" diye sorunca da "önceden seksüeldin sanıp, üzülür" cevabını yapıştırdı suratıma. ne tepki vereceğimi bilemez bir halde olay yerinden uzaklaşmıştım, annemi düşünceleri ile baş başa bırakıp.
  • seks yapmaya üşenen insanlara da denebilir sanırım. yeni insanlarla tanışmak, buluşmak, onların hikayelerini dinlemek ardından kendi hikayelerini anlatmak, ilk sarılma, ilk öpüşme, beraber geçirilen ilk gece, belli bir süre sonra başlayan kavgalar... bunlarla uğraşmaktansa 31 çeker uyurum der kişi, zaman geçtikçe de iyice soğur zaten seksten.
  • bu durum hormonlarla alakali olabilecegi gibi psikolojik travmalar sebebi de ortaya cikabilir ya da kisinin tercihi de olabilir (hatta belki ikisi ucu bi arada da olabilir). bu kisiler cinsel olarak bir aclik ihtiyac duymaz, hatta cinsellikle ilintili her konu onlara mide kaldirici gelebilir.* bu kisiler romantik hislere kapilabilirler (kapilmaya da bilirler) en guzeli bu insanlari kendi hallerine birakmaktir. tarih boyunca aseksuel insanlar hep olmustur ama onlara ya escinsel ya evde kalmis denmistir. ayip, yazik ve de gunahtir; kimseye zararlari yoktur bu insanlarin, hatta kendi kendine yetebilmenin en guzel ornekleridirler. *
  • bulamadigi icin aseksuel gecinen insanlar da vardir. dikkat edin. sonra arkanizdan sinsice yakla$irlar ve ...
  • freud, zamanında bağımsız bir kitap olarak yayımladığı da vinci ile ilgili ünlü makalesinde aktif cinsel yaşamın sanatsal enerji ile tebdilinin güzel bir reçetesini sunar. hiç evlenmemiş, bir kadınla ilişkisi kayda geçmemiş, erkeklerle ilişkisinin rengi de net olarak bilinmeyen da vinci'yi yapıtlarından kalkarak okuyan freud, onu birçok çözümlemeci gibi bir eşcinsel değil, aseksüel kimliğe sahip, dağınık, enerjisi sürekli yön değiştiren, hatta bu yüzden dehasını harcayan bir portre olarak okur. ayrıca mona lisa'yı da derinlemesine çözümler bu makalede.

not: söz konusu makale payel yayınları'ndan çıkan sanat ve edebiyat adlı kitapta mevcuttur.
  • yurdumuzda ibne sanılmanıza yolaçan cinsel tercih.

halbuki olay kadının tarantulalığını görüp ele avuca,31'e yönelmektir esasında.
  • aseksüel olmak bazı insanlar tarafından üstünlük gibi görülebilir. son zamanlarda aseksüel olduğuma kesin karar verdim. buna, karşı cinse ilgi duymamaktan ziyada karşı cinsin yada benimle aynı cinsten olan birinin beklentilerini anlayamadığım için karar verdim.

bazen kendimden nefret ediyorum. benden hoşlanan birini kaybettiğim zaman kendimi suçlu, eksik ve sorumlu hissediyorum.

bende karşı cinse ilgi duyuyorum, ilgi ve sevgi bekliyorum. ama karşı cins cinsel anlamda birşey beklediği zaman ne bekledğini anlayamıyorum, içimden gelmiyor. neyin nasıl olduğunu öğrensem sırf karşımdakini kaybetmemek için kendi değerlerimden vazgeçip ne gerekirse yapacak haldeyim ama bazı şeyler eksik, olmuyor, beklentiler bir anda kayboluyor ve yalnız kalıyorum.

bazen kendimi eksik hissediyorum. sinemaya gitmek, bir kafeye gidip saatlerce konuşmak, beraber spor yapmak, internetten sohbet etmek, müzik yapmak... bir ilişkiden bu tarz şeyler bekliyorum. arada birşeyler eksik kalıyor. neden benim sevgim kimseye yetmiyor?
  • çok yanlış anlaşılan kavramlardan biri daha.

'abi, bu kızların hepsi iğrenç; soğudum ben bunlardan' değildir. 'erkek milleti değil mi, hepsi aynı; otururum anamın dizinin dibinde ben, aman' değildir.

'öyle milleti tavlamak için sürünemem; ben çektim elimi ayağımı bu işlerden' değildir. 'eve giderim 31im çekerim paşa paşa, milletin götünü kaldıracağıma' değildir.

karşı cinsten ya da kendi cinsinizden hoşlanabilir; hatta sırılsıklam aşık da olabilirsiniz. bu durum olmayabilir de fakat aseksüellerin ortak noktası: herhangi bir canlıya karşı 'cinsellik' ile ilgili bir duygu beslememeleridir.

aseksüeller, kendileri gibi aseksüel birini bulduklarında oldukça mutlu olabilirler fakat libido sahibi bir kişiyle ilişkiye girdiklerinde iki tarafın da hayatı hafif hafif kaymaya başlayacaktır. çünkü birine sekssizlik çıldırtıcı gelecek, aseksüel tarafsa belki karşındakini kırmamak için cinsel bir şeyler yaşamayı kabul edecek fakat çıplaklık vs. gibi şeylerin hiçbir şey ifade etmediği bu birey, karşısındaki kişiyi ne kadar severse sevsin, böyle bir 'fedakarlık'ta tecavüze uğramış gibi hissedecektir.

aseksüellerin pek çoğu, homo/heteroseksüel çiftlerin yaptığı gibi, hoşlandıkları kişiyle el ele tutuşmaktan, sarılıp uyumaktan, beraber sinemaya gitmekten vs. hoşlanır. bu da demektir ki kişiler kendileri gibi bir eş seçerse mutlu bir birliktelikleri, evlilikleri; hatta tüp bebek yöntemiyle çocukları bile olabilir.
  • - ben aseksüelim.
    - o ne lan ibne misin yoksa?
    - yok lan ne alakası var hiç bir cinsel dürtüm yok
    - ybsg
    - valla
    - 31 ?
    - elimi sürmem
    - ibnesin yani.
    - tamam boşver vazgeçtim
hesabın var mı? giriş yap