• halit akçatepe'nin anlattıklarına göre, arzu film oyuncuları ertem eğilmez'in gümüşsuyu'ndaki evinde toplanıp senaryo üzerinde çalışırmış.
    şu fotoğraf da, o günlere dair olsa gerek.
  • icraatlarına son hız devam etmekteler, bu hafta da tarkan serisi bilimum filmin yanında fullhd olarak köyden indim şehire, gülen gözler ve mavi boncuk'u da yüklemişler youtube kanalına.

vaktim oldukça sansürsüz mansürsüz, çoğu zaman da hd restorasyonlu falan, klasiklere göz gezidirip mutlu oluyorum. mesela az önce ingiltere kralı, nadya komanaçi, taçsız kral pele ve bir kaç arkadaşla daha oturduk turşu suyunun iyisi sirkeyle mi yoksa limonla mı yapılır ona karar vermeye çabaladık. gerçi limonun kilosu da olmuş on lira... neyse şimdi izninizle gidip bu saatte turşu yiyeceğim
  • yeşilçam'ın en "içten" filmlerini yapan şirket.
    instagram hesabında da hiç bilinmeyen set fotoğraflarını yayınlamaktadır.
  • ertem eğilmez filmlerinin çoğunu (belki de tamamını) restore edilmiş ve sansürsüz olarak youtube'a koyarak takdirimi kazanmış olan yapım şirketi. helal olsun.
  • youtube'a yukledikleri filmleri kirparak yukluyorlar, pek cok sahne eksik. yahu siz filmin sahibisiniz, sizin resmi kanalinizdan kirpilmamis, sansursuz sekilde izleyemeyeceksek nerede izleyecegiz?

banker bilo'ya bakiyorum, bir suru sahne kesilmis. neden ama neden?
  • kendileriyle ilgili nahoş bir anım var. şöyle ki;

2-3 sene önce, instagram hesaplarını takip ediyorum. aile şerefi filminden yadigar atın vurulduğu sahneden bir kare paylaşılmış, bir takipçi de 'bu ata ne oldu uyuttular herhalde ölmedi di mi :(' gibi bir şeyler yazmıştı. yıllar önce cüneyt arkın'ın okuduğum bir röportajı geldi aklıma, malum at ve jön birlikteliğinde kendisinden tecrübelisi yok. bir filminde atıyla büyük bağ kurduğunu ama film için öldürmek zorunda kaldıklarından çok üzüldüğünü söylemişti. ben de daha okuyunca üzülmüşüm ki aklımda kalmış, yorum bırakan kullanıcıya eskiden yeşilçam'da böyle şeyler oluyormuş maalesef diye bir cevap verdim. o da ne, arzu film sosyal medya ekibi kraldan çok kralcı tavırla ne saçmaladığımı ne küstahlığımı bıraktı, hatta beni üstü kapalı sapık troll ilan ediverdi. o kadar ki 'tepkiniz biraz fazla değil mi yorumda abartı bir şey yoktu' yazan takipçilere bile 'böyle insanlara gereken cevap verilmeli, belki fazla ama yükseldik biraz ;)' türünden yanıtlar yazıldı. tepkinin boyutunu görünce 'atları öldürüyolardı işte o.pu çocukları' falan mı yazdım da böyle tepki görüyorum diye inanamadığımı hatırlıyorum. şimdi koskoca şirketin resmi sosyal medya ekibisin, bir takipçi yanlış bilgi veriyorsa bile resmi bir dille düzeltir doğrusunu söylersin, musallat oluyorsa da engellersin. şirket hesabına yakışan budur. külhanbeyi ağzıyla laf yetiştirmek, küfredilmiş bile olsa (ki atın öldürülmüş olabileceğini söylemekten başka hiçbir şey yoktu) birebir kavga moduna girmek falan nedir, bu nasıl bir seviye yoksunluğu? bunlarla uğraşılmaz kafayı çekmişler herhalde diyip engelleyerek kurtulmuştum gelen bildirimlerden.

bunu yıllar sonra neden yazdım, bugün yılmaz güney'in yol filmi için yapılan 'oradaydım' belgeselini izledim. nurlar içinde yatsın tarık akan tüm film sürecini anlatıyor, çektikleri zorlukları, senaryo yazımından ödüle giden tüm süreci. belgeselin ortalarında atın vurulma ve karnını yararak ayaklarını atın içine sokup donmaktan kurtulduğu sahneyi anlatıyor (daha sonra filmde kullanılmamış). atla çok derin bir bağ kurduğunu ve yapabileceğini düşünürken yapamadığını, yönetmenin kendisine kızdığını, neyse sonunda atın vurulup sahnenin çekildiğini.. dinlediğim an arzu film ekibiyle olan bu olay geldi aklıma, hey gidi dedim. elinde koca bir arşiv var, sektörün içinde çalışıyorsun ve bir izleyici kadar bile yeşilçam tarihi bilmediğin gibi takipçilere laf yetiştiriyorsun.

umarım ekip şu an nihat doğan'ın sosyal medya ekibi olarak falan çalışıyordur, arzu film gibi bir kaliteye yazık çünkü.
  • gulsah filmin yap(tir)makta oldugu hd restorasyon olayini kendilerinden de beklemekteyiz. umarim ellerinin altinda servet yattiginin farkindalardir.

(bkz: hd kalitesinde kemal sunal filmi)
  • instagram hesapları efsanevi, bu kadar yoğun paylaşım yaptıklarına göre eldeki kaynağın haddi hesabı yok.
  • youtube hesaplarindan 1080p filmlerini yayinlayan kral sirket.

https://www.youtube.com/…v=hz0t6u3oh7a&spfreload=10
  • instagram hesaplarında açıkladıklarına göre yeşilçam klasiklerini dvd ve bluray setler halinde satışa çıkaracaklarmış. her ne kadar 1080p tvrip'leri henüz yeni arşivimize kazandırmış olsak da piyasaya sürülecek ürünler sansürsüz olmalarının verdiği avantajla kapış kapış gidecektir.

https://instagram.com/p/zsfjybm6ea
    https://instagram.com/p/zxlw2xm6vo
hesabın var mı? giriş yap