• oncelikle tiksinen bir insan oldugumu belirtmek ve sozlukte ne kadar cok kampanya oldugunu da bildigimi gostermek icin (ara: kampanyasi) diyor ve basliyorum.

yillardir sure gelen, bir tarihi yok etme cabasi uzerine dellenen bir insanin actigi kampanyadir efendim. amaci/amaclari , bircogumuzun degil, hepimizin cocuklugunda yasanilan en buyuk kahkaha travmalarinin sahibi olan bir filme ve onun kadrosuna "az da olsa kalmis olan" saygiyi kurtarmaktir. para icin yapilan devam filmleri ile suregelen hababam sinifi rezilligi'ne bir son vermek, bir cok super insanin mezarlarinda rovesata cekmesini engellemektir.

turkiye'de insanlarin bir huyu vardir. birsey tuttu mu ya taklit edilir, ya da devami yapilir. oyle ki sadece kendi mallarina degil, yabanci markalara bile yaparlar bunu. sirf filmde degil, elektronik sektorunde, giyim sektorunde, cadde sektorunde (bkz: cadde insanlarinin bir ornek olmasi)... vesaire. fakat kendine nerede dur diyecegini bilemeyen insan evladi, para kazanma hirsi ile gozu burunmus bir sekilde "abüüü bü zömönöndö çök tütmüstü, yönüsünü çökölümmmm!" diyerek bir tarihe, bir sanata, bir mirasa saldirinca ve bunu birden fazla kez yapinca bunun tecavuzden bir farkli kalmiyor. lakin ben artik zevk almaya calismaktan bikmis olmakla beraber, son traileri izledikten sonra turk film sektorundne tiksinmis bir insan olmaktayim (bkz: hababam sinifi uc bucuk/@polifonik osuruk). allah icin birakin güdük necmi, inek saban, domdom ali, damat ferit, hayta ismail, kel mahmut, hafize ana bizim sadece hatiralarimizda kalsin. para icin benim ve benim gibilerin cocuklugunu yemeyin, hatiralarimi satmayin dedigim kampanyadir.

eger ki bir gun cok zengin olursam -ki tahminimce bu uzun bir sure lacak ve o zamana kadar hababam sinifi alevli kemal pasa tatlisi, hababam sinifi mahmut hoca nin laneti, hababam sinifi loves kizlar sinifi tarzi ne kadar tiksinc film varsa cekilecektir- bu kampanyanin ismi "beklediginiz hasilat neyse ben vereyim, siz hababam sinifi cekmeyin kampanyasi" olacaktir.

--- spoiler ---
    today's trivia : ayni para gozlulugun, dunyayi kurtaran adam icinde yapilmakta oldugunu biliyor muydunuz ? gectigimiz yillarda cuneyt arkin'in saka yolu ile "ikincisinde isik sacan osmanli palalari olucak, cok super olucak." diyerek guldugu film icin, yapimcilar harekete gecmis, dunyada en kotu film secilmesine ragmen bir kült haline gelmis bu filmin bile devamini cekecekmis. ama bu sefer "komik olmak icin" yapacaklar. yani onceki filmdeki ciddiyet yok. cuneyt arkin'in taslari tirmalayarak antreman yatigi sahne ilk filmde ne kadar ciddiyet ile cekilmis ise, ikinci filmde de o kadar senaryo da yazdigi, seyircinin bekledigi bu oldugu icin cekilecek. biri cocuklugumuzun en guzel hatiralarini öldürüyor ama kim...
    --- spoiler ---

not : bu entry'nin altina "sozlukte kampanya yapan zihniyet" tarzi ayar vermeye calisan entryler giren, dombilidir, taocudur; sabah 6'dan aksam 8'e tuvalet molasi olmadan yeni nesil hababam sinifi filmlerini arka arkaya izlemeyi haketmistir.
  • bugun herhangi bir kitap/romanin sinemaya uyarlanmasi icin telif hakki, eser sahibi yasamiyorsa yasal varisleriyle turlu hukuki anlasmalar ve daha nice prosedur gerekirken, ulkemizin artik neredeyse milli degerlerinden sayilabilecek hababam sinifinin sirf adini kullanarak osuruktan tayyare filmler cekmek icin bahane bulan zihniyete isyan edenlerin harekete gecmesidir bu kampanya. bir peter jacksonin the lord of the ringsi cekecek diye gotunden kan aliyorlarsa artik ayni muameleyi hababam sinifi'ni somurmeye niyetlenenlerden baslayarak uygulamak gerekmektedir. hayir agresifligimin temel cikis noktas su: mehmet ali erbil cikiyo diyor ki "yok boyle bir film, bu en sahane en komik hababam filmi oldu" oysa neticeye gulebilen tek kisiler ceplerine zibilyon ytl'yi indirip utanmadan arlanmadan, bombok bir film oldugunu bile bile hababam sinifini alet ederek daha ne kadar somurebilirim insanlari diye dusunenlerdir. rifat ilgazin türk halkina, belki de gencligine biraktigi en buyuk mirasi yok etmeye devam etmek icin kasanlari durdurana, üstada yapilan bu saygisizligi sona erdirene kadar sürmesi gereken kampanyadir, misyonu ve vizyonu bu olmalidir.
  • bir insan babasına ancak bu kadar ihanet edebilir.
    (bkz: ferdi eğilmez)
    (bkz: ertem eğilmez)
  • yeni bir hababam sınıfı filmi çekmeyerek destek vereceğim kampanyadır.

edit: harbiden
  • basa gelen edit : guncel adresler, yeni forumlar, sinema sayfalari buldukca ve alakadar olacagini dusundugum kose yazarlari, sinema elestirmenleri buldukca adresler guncellenecektir.

hemen once ; (bkz: #8681927).

bir sekilde baslayan, lakin destekleyen insan sayisini gorunce artik elden geldigince resmiyete dokmülmesi gereken kampanyadir. soyle ki ; asagida yazan maili yine daha asagida bulunan adreslere, forumlara, vesairelere yollayarak kampanyayi daha resmi hale getirmek; en azindan eksi sozluk disina cikartmak mumkun olacaktir. yazinin hemen basinda "ben x yasinda bir insan olarak" kismindaki "x" ; maili yollayan kisinin yasini temsil etmekte olup ; degiskendir. kimse cikip bana "ben alti yasimdan beri..." tarzi espriler ile gelmesin, üzerim. bunun disinda destekleyen, desteklemeyen herkesin cani saolsun kampanyadir. amacina ulassa da ulasmasa da biz hababam sinifi sevenler; deger bilenler olarak en azindan denemis olalimdir.

mail su asagidadir. ben kendimce birseyler yazdim ; lakin bu kalipta oynama yapilabilir. kopirayt falan yoktur. herkes bu maile kendi dusuncelerini ekleyebilir vesaire. ahanda mail ;

"sayin yetkili ;

ben x yasinda bir insan olarak; hababam sinifi filmleri ile buyumus, orta okul ve lise yillarimda sinifca yaptigim her haylazlikta "bak hababam sinifi gibi olduk." benzetmesini yapmis bir insan olarak, son yillarda nacizane gorusumce sadece yapilmis olmak icin yapilan, ismi kullanilarak izleyici cekmeye calisan, komik olmayan, maddiyatin on planda oldugu, oncekilerin basarisinin yanina bile yaklasamayan hababam sinifi filmlerinin, bir film olmaktan cikip; eski filmlerde oynayan kadrosuna saygisizlik hakaret oldugunu dusunmekteyim. nasil ki "taklitler gercegini yuceltir" ise, yeni cekilen filmler bir taklit olmaktan oteye gidemeyip, sadece "eskiler daha iyimis" dedirtmektedir. lakin eger ki bu filmler taklit olup, sadece gercegini yuceltmek amaci ile yapiliyorsa cekilmemeli ; ozgun birsey yapildigi dusunulerek cekiliyor ise ismi degistirilmeli , "cilginlar sinifi" , "deli cocuklar bunlar" ya da "eglenceli okul" gibilerinden degisik isimlerle vizyona girip ; bizim hababam sinifi olarak tanidigimiz, bildigimiz, sevdigimiz insanlarin hatiralarini yikmamalidir; cocuklugumuzu satmamalidir.

oncelikle ilk cekilen film olan hababam sinifi merhaba ile baslayan yeni hababam sinifi serisi; aslinda ozgun bir senaryo olmayip , sadece oncekilerin taklidi olup, uzerine 2 3 tane modern espri ekleyerek yapilmistir. belki yeni serinin en basarili filmi olup; hemen akabinde hababam sinifi askerde adli ikinci film cekilmistir ki tamamen bir fiyaskodur. bizim yillarca mahmut hoca'dan kacarken gordugumuz, inek saban'a okulda essek sakalari yapan "lise ogrencileri" nin askerde ne isi vardir, niye boyle bir senaryo yazilmistir, nasil bir zihniyetin urunudur diye kendimizi sorgulamamiza sebep olmustur. lakin bazi insanlar bu tarihi mirasi yeterince karalayamamislardir ki hababam sinifi uc bucuk adinda, bu sefer de bir korku filmi sekli almis yeni nesil bir hababam sinifi ile karsimiza cikmaktadir. yillar icerisinde serinin devami niteliginde olacak/olmasini bekledigim "hababam sinifi kizlar sinifina karsi" , "hababam sinifi evleniyor" , "hababam sinifini biri gozetliyor" , "hababam sinifi televizyonu" ; hatta ozet ile "hababam sinifi x yapiyor" kalibi tarzinda uretilebilecek her turlu filmin cekilmemesi; defalarca yazdigim gibi bir mirasin daha fazla rezil edilmeden, kirletilmeden birakilmasinin en buyuk taraftariyim.

bu vesile ile baslatmakta oldugumuz "artik hababam sinifi cekilmesin kampanyasi" na desteklerinizi bekliyoruz. lütfen bu rezillige dur dememize yardim edin;

bir tarihi, mirasi yikilmaktan, daha fazla kirlenmekten kurtarin.

bir hababam sinifi hayrani."

bu maili yollayabileceginiz adresler/forumlar/web siteleri :

beyazperde.com forumu : http://www.beyazperde.com/forum-index.asp (konu kismindan kültür sanat secilerek)
    e-kolay ulasim sayfasi : http://www.e-kolay.net/…yazin/dusunceler.asp?kanal= (konu kismindan kültür sanat secilerek)
    cnn turk ulasim sayfasi : http://www.cnnturk.com.tr/…zin.asp?konu=k�lt�rsanat
    sky turk - en heyecanli yeri programi : enheyecanliyeri@skyturk.com.tr
    sinemafanatik.com : direcor@sinemafanatik.com
    intersinema.com iletisim formu : http://www.intersinema.com/intersinema/iletisim/
    sinema.com iletisim adresi : uyelik@sinema.com
    sinemadefteri.com iletisim adresi : sinemadefteri@sinemadefteri.com
    divxplanet.net iletisim formu : http://www.divxplanet.net/iletisim.php
    divxplanet.net forumlari (uye olanlar icin. sahsen ben degilim, lakin uye birilerinin burda da yazmasi guzel olur) : http://forum.divxplanet.net/

edit :

matarama su ko tarafindan yollanan yeni adresler ;

telifhaklari_sinema@kulturturizm.gov.tr
    ozelkalem@kulturturizm.gov.tr
    hukukmus@kulturturizm.gov.tr
  • adamların hemen filmini çekecekleri kampanyadır. tüm rolleri hala sağ olan orijinal hababam sınıfı filmlerindeki karakterler oynar; adamlar zaten yaşlı, maddi-manevi zor durumda olduklarından "yapmayın abicim, günahtır" rolünü çok iyi oynarlar. hayat verdiği karakterlerin üç kuruş için hamdi alkan skeçleri seviyesinde filmlere malzeme edilmesine karşı çıkan tulum hayriler, güdük necmiler, damat feritlerin isyanı konu edilir.
  • 6 ocak'ta vizyona girecek olan "hababam sınıfı üç buçuk"tan sonra gittikçe büyüyen bir katılımla devam etmesini istediğim ve gönülden destek verdiğim kampanya. ilk filmden beri giderek eriyen kadro en son "hababam sınıfı dokuz doğuruyor" gibi kötü bir film çekmesine rağmen en azından öğretmen kadrosu saygıyı hak ediyordu. son yıllarda çekilen ve para için bir efsanenin adını kirletmekten başka hiçbir işe yaramayan bu filmler ise kötü filmler olmalarının üzerine bir de mehmet ali erbil ve hülya avşar gibi medya gülleri ile beş gıcık tip (bkz: maskeli beşler intikam peşinde)eklendi. hele hele bu son filmde seda sayan ve kibariye'nin oynadığı gördüm ve gerçekten yüreğim cız etti. hayır, çekiyorsunuz bari halit akçatepe'yi bu rezalete bulaştırmayın.
  • ayakta alkışlayacağım kampanya.
    (bkz: hanım ceketimi getir)
  • mehmet ali erbil'in elini etegini cektigi takdirde pek de gerek olmayacak bir kampanyadir zira diger elemanlar komik degildir belki ama memedali bey ozellikle tiksindirici bir etkendir ve onun sayesinde cocuklarimiz belki hababam sinifindan nefret bile edebilecektir...
  • (bkz: arkandanım)
hesabın var mı? giriş yap