• aynı anda zombi, soygun ve aksiyon filmi çekmek yetmemiş olacak ki araya dram sokmaya çalışmış. o da yetmemiş, romantizm katayım demiş. tam bu noktada işler çığrından çıkmış ve ''madem öyle, romantizmi de zombiler arasında yapayım'' demiş. iyice kontrolden çıkıldığı için ''zombiler çocuk da yapsın'' demiş. abi kendine gel diyerek bir yandan kolonya koklatıp diğer yandan yelpaze ile yellemeye çalışırken bir anlık boşluk bulunca ''tamam hadi zaten boku çıktı, kuluçka süresi de 3 saniye olsun'' demiş. senaryoda büyük emek var. maksimum 7 dakikada yazılmış.
  • ülkemizde 21 mayıs günü netflix üzerinden gösterime girecek bir aksiyon filmi. korku ögeleri barındırıyor elbette ama filmin korkutmak gibi bir derdi, niyeti kesinlikle yok. zack snyder dawn of the dead ile hızlandırdığı zombilerini bu sefer akıllı ve organize hale getirmiş. zombi kaplan, zombi at gibi ilginçlikler eklemiş. ortaya escape from new york ve aliens arası bir film çıkmış. feci kanlı bir yapım bu arada. 2 buçuk saat ama pek sıkmıyor. hatta tam bir parti filmi.

filmi izledikten sonra zack snyder, dave bautista, omari hardwick, matthias schweighöfer, ella purnell, ana de la reguera, tig notaro ve nora arnezeder ile röportaj yapma fırsatım oldu.

zack snyder röportajı burada.
    dave bautista röportajı burada
    sürpriz bozmayan bir incelemesi burada
    diğerleri de bu hafta içinde kanalda yerini alır.
  • olmamış bir film. eğlenceli vakit geçirmek için açtım çok fazla bir beklentim yoktu ama yine de olmamış. iki buçuk saatimi piç etti.

zack snyder hazır senaryo veya uyarlama olmadan bomboş adam. iyi filmleri var abi dediğiniz filmlerin hepsi ya uyarlama ya da senaryoyu başkası yazmış. bu adam senaryoyu kendisi yazınca ortaya sadece çöp çıkıyor. bu adama hala nasıl bütçe verip film yaptırıyorlar anlamıyorum.

film hakkında konuşacak birşey yok. başkası adına utanmak isterseniz açın izleyin.
  • zombi filminden çok büyük bir beklenti içerisine girmeden izledim ama senaristin beklentisi benden bile düşükmüş.

--- spoiler ---

daha filmin en başında on araçlık konvoy ile giderken korunması gereken aracın en önden gitmesi, kazadan sonra zombi araçtan çıkınca askerlerin zırhlı araçtan inip olay yerinden koşarak kaçmaya çalışmalarını görünce "napıyor lan bunlar" demiştim, sonra daha da boka sardı işler.

mesela şimdi anlıyoruz ki asıl amaç 200 milyon dolar falan değil, zombi kraliçeyi yakalamakmış, bunu öğreniyoruzç. ama zombi kraliçeyi yakalamak filmin en kolay kısmıydı, iki kişi beş dakikada halletti o işi, demek ki paravan olarak soygun tertiplenmese de gayet kolay halledilebilecek bir şeymiş bu. o halde onca tantataya ne gerek vardı?

sonra tanaka denen adam kendi kasasını soymaya gönderdiği kişilere neden kasanın kombinasyonunu vermiyor da sadece şemalarını verip bir dünya uğraştırıyor? bunlar da hiç garipsemiyorlar bunu. anlamak zor.

scott denen insan azmanı görev dağılımı yaparken coyote ve karanlık lavuğa "siz dışarıda bekleyin" diyor ve bu iki kişi otelden dışarı çıkınca nereye çıkıyorlar? tam olarak zombi bölgesine ilk giriş yaptıkları yere. filmin başında o nokta ile otel arasında iki saatlik bir mesafe olduğunu öğreniyoruz. otele varmak için yaşadıkları onca aksiyon boşunaymış yani. ayrıca kraliçe zombinin kafasını ele geçirmişken, ve zaten başlangıç noktasına dönmüşken doğrudan korunmalı bölgeye dönmek yerine neden otele geri döndüler bunu da çözemedim.

aynı durum en başta da ortaya çıkıyor. ekibimiz karantina bölgesinin dışına çıkmak için otobüse binip saatlerce yol gittikten sonra otobüse ilk bindikleri yere geliyorlar. aynı karakterler, aynı çadırlar ve hatta aynı polis. tamamen aynı yer. "insanlar takılmaz böyle şeylere" diyerek mekan konusu çok düşünülmemiş belli ki.

en sonda da zenci lavuk süper korumalı kasadan havalandırma kanalı ile çıkıyor. kim tasarladı lan böyle kıytırık süper korumalı kasayı? havalandırma kapağına kilit bile koymamış adamlar.

sonra gereksiz atraksiyonlar, duygusal sahneler, zombi kaynayan ortamda askılı tişört ile dolaşılması vs. kızın yaptığı mallıkları hiç saymıyorum bile ama hemen arkasından alfa zombi gelirken ve sadece bir kaç dakika içerisinde kafalarında nükleer bomba patlayacakken helikoptere atlayıp kaçmak yerine helikopterin yanında dikilerek kızıyla duygusal anlar yaşıyor scott.
    --- spoiler ---

sonuç olarak büyük bir beklenti içine girip izlemeyin. herhangi bir beklenti içine girmeden de izlemeyin. yani izlemeyin, bok gibi film. "zaten zombi filmi abi yea, ben çok eğlendim, siz ne bekliyordunuz?" diyenlere bakmayın. gidin iki buçuk saat camdan dışarı bakın daha iyi.
  • ekşi sözlük bir ski beğenmeme timi abartıyor dedim. sonuçta zombi filmi işte, konu önemli değil, zack baba görsel şölen sunar, zombi filmi nasıl çekilirmiş herkese gösterir dedim.

ben böyle rezalet görmedim.

ayrıca, netflix de aynı akp gibi. adamlar vasat seviyor.
  • ilk defa böyle bir entry gireceğim.kusura bakmayın.
    az ve öz değerlendirmek gerekirse, kelimenin tam manasıyla bok gibi film.
    tamamen zaman kaybı.
    senaryo saçmalıklarla dolu.
    efektler berbat.
    mantık sıfır.
    oyunculuklar sıfır.

birkaç örnek vermek gerekirse,

--- spoiler ---

- 1:30 saat sonra nükleer patlama olacak, dışarısı zombi kaynıyor, ama kadın oyuncu başrole aslında onu sevdiği için orada olduğunu söyleme gereği duyuyor, bunu da asansör önünde hiç korunma gereği duymadan yapıyor.sonuç bok yoluna giderek ölüyor.

- ergen desen ergen değil, yetişkin desen yetişkin değil, salak bir kız, bu 1:30 saatlik zaman diliminde kalkıp zombilerin kovanına gitme gereği duyuyor. bu kadar saçmalık olamaz. filmin başında bu kız vurulmaktan korkan ödlek biri olmasına rağmen (ateş ölçümü esnasında) sonlara doğru bu cesarete sahip olabiliyor. ilginç.

- ulan zombi kellesini almışsın, kasadaki paranın on katı eder diyorsun, hem de giriş kısmına da yakınsın, kalkıp tekrar kasaya neden gidiyorsun? hem de şerefsizin tekisin, kalkıp neden haber verme gereği duyuyorsun. madem haber veriyorsun, insanları neden arkada bırakıyorsun gerizekalı. dışarda zaten alfalar var, hepsini alarma da geçirdin, bari beraber kaçın da zombileri alt edin. saçmalık.

- madem dünya orduları istiyor o kelleyi, area 51'da filmin en başından çıkan kargo abd'nindi zaten, o neden almamış gidip tekrar örnek kendi şehrinde. zaten pilot vakayı ürettirdiğine göre, demek ki zaten elinde var. ee japonun yanındakiler de amerikalı askerler. ne bokuma kendi ürettirdikleri vaka için kendi ordularını göndermiyor da saçma sapan kişileri gönderiyor, hem neden gönderiyor ki? zaten elinde örnek var.

- ulan o adam kasadan nasıl çıktı? o çıktıysa, o kattaki zombiler nasıl çıkamadı?

- saçma gerilim unsurlarıyla dolu shitfilm tadındaki bu filmin en son sahnesinde bak ne oluyor? çatı katında herkes helikoptere binmiş, artık havalanacak ya, başrol bekliyor çatıda helikoptere yakın, bomboş konuşma yapıyor. arkasından da pilot vaka zombinin geleceğini biliyor ama. buna rağmen, konuşuyor dümbük . tahmin edileceği gibi zombi de gelip helikoptere zıplıyor. al sana boktan gerilim unsuru.

--- spoiler ---

entryi girdikten sonra imla düzeltmesi için kontrol etme gereği bile duymuyorum. bu kadar boktan bir filmin etnrysine değmez.
  • bugüne kadar izlediğim en kötü film. beğenen öküzler olmuş. hayatınızda izlediğiniz ilk film değilse ve zeka yaşınız üçün üzerindeyse bunu beğenmenize imkan yok aq. film o kadar kötü ki buna zevkler ve renkler bile diyemezsin boku kaşıklayıp ben tadını beğendim demek gibi bir şey amk.

zack snyder olacak beceriksizin de süperkahraman filminden öte bi sik yapamadığını görmüş olduk. o filmleri de ben izlemiyorum zaten belki onlar da bok gibidir.

--- spoiler ---

öncelikle ilk olarak sizin ben klişe baba kız dramanızı sikeyim. ekrana sikimde değil diye bağırasım geldi aq.

kızına da diyo ki sana 15m dolar vercem. kendin napcan aq hamburger çevirmeye devam mı? ne yani o lafı duyunca “aaa kendi için yapmıyomuş yhaaaa kıyamaaam” mı dememiz gerekiyordu? hayır nedir yani bitcoin aldın da çıksın diye mi bekliyorsun nerden geliyor bu özgüven fakir pezevenk.

o kızın evelliyatını da ayrıca sikeyim. zekası lamanın üstünde olan kimse “ama onun çocukları var taaammıaaaa” diyip ölüme koşmaz aq. zaten torba göz teyze de filmin sonunda geberip gidiyo anyway.

zaten o kampı da hiç anlamadım aq niye las vegastaki zombi şeysinin yanına kolormatik mülteci kampı kurmuşlar. kamptaki ultra kötü lavuğun da filmin sonunda double ultra mega lavuk olarak dönmesi klişesinin burdan ta amına koyayım.

pezevenk ekip topluyo eski asker sözde gidip ekibe youtuber alıyo amk? bu youtuber ekibe bi hatun getiriyo, bu random hatunun ekipteki en iyi dövüşçü olmasını geçiyorum, hatun bizimkilerden 10 adım ötede 3 zombi arasında ölürken bunlar mal mal seyrediyo. baya arkada fenerlerini görebiliyorsunuz.

sonra film bi yavaşlıyo. lan kral niye ata binip dolaşıyo kraliçe niye geri gelip bizim sarışın gacıyla kovboya tıslıyo ötekiler niye oturmuş tv izliyo bu ne genişlik aq.

beriki teyze hatun paraları çalarken bir anda “buraya para için gelmedim salak şey anlasana yhaaa” diye tribe giriyo. lan noldu teyze aq o anda adet mi oldun o nasıl bi duygu değişimi aq. neyseki kafa 180 derece rotate oldu da kurtulduk çok kafa sikmeden. bi de yerde sırtındaki surata bizim iri bakıp duygulandı sonra lan ben gülerim aq dkensosn

meğersem esas patronun esas planı zombi kafasıymış. ee amk bunu söylese ya daha ilk sahneden alır giderdiniz kafasını? hayır madem söylemiyon niye milleti satıp öldürüyon ki onlarla hayatta kalma şansın daha yüksek değil mi? amerika askerleri de kendi girip alamıyo o kafayı zaten. kafayı alamayan elemanın kafasını da kaplanın alması. zaten o piçe walking dead’ten uyuz oluyordum iyi oldu.

sarışın biatch da filmin başında “onların kurallarına uymalıyız yoksa anamızı sikerler” diye üç saat nutuk attı, sonra lavuk kraliçenin kafayı keserken “hani götünden kan alıcaktın ya naptın haha şapşal şey” diyo. lan hani kraliçeye dokunmayalım şu ötekini indir filan?

hayır bi de sen filmin başında tanrılara adak adadın da bu öteki göbekli üç teyzeyi direkt götürmüşün adamamışın onlardan hiç?

zombiler krallık kurmuş ama niyeyse her ayak işine hamile kraliçe koşturuyor aq. diğerleri de havuz etrafında toplanmış böğürmekle meşgul. başka da bi numaralarını göremiyoruz anca headshot yiyorlar. lan o kadar asker gg olmuş orada bi kasklarını falan alıp taksanıza madem kafanız basıyor.

filmin başında 6-7 tane askeri tek başına alan zombiden yüzlercesi bunların üstüne koşuyo ama sıkıntı yok reis hallediyorlar. çatana çutana.

unutmadan sizin şu zayıf eleman onu hor gören güçlü elemanı kurtarır klişenize sokam ya. neymiş kendini feda etti, niye? çünkü bi anda bro oldular.

amk kaşarı tutturdu malak bi karıyı kurtarıcam diye hayatında eline silahı ilk kez 30 saniye önce aldı üzerine koşan tüm zombilere ıskasız headshot attı daracık koridorda.

asla hiçbir silahın mermisi bitmiyor amk impulse 101 yazmış orospu çocukları.

9 dakikaya nükleer bomba geliyo ama sen git tabi kızını kurtar kanka ben beklerim. ok.

helikopter gelince de bir an önce binip siktir olup gidelim yok önce şöyle bi yarım saat bakışalım da zombi ebemize atlayabilsin.

o helikopter kazasında gebermedin aynen duygusal konuşma yapamazdın yoksa güneş batarken ardında tepelerin.

müzik seçimlerinizin ta götüne koyim.

son olarak filmin başını hatırlıyor musunuz ta en başını? orada noluyordu aq? bi polis üç tane normal insanı vurdu, sonra kızını arayan bi teyze vardı kızını buldu ama klişe olacak şekilde tam kaçarken yakalandı. peki kızına niye sarıldı amk? hangi anne kızına gel sarılıp geberip gidelim der? hani son bi çabayla itmesi falan ya da arkadan birilerinin gelip alması gerekmez miydi o kızı mal gibi seyrettiler? yediler kafaya sonra konteynırı. peki bunlar sonra niye elde fotoğraflarla fotoğraf çektirdi? neydi olm o olanlar?

vallahi yoruldum ya aklıma gelirse eklerim.

demişken gelen mesaj üzerine yeni saçmalıklar hatırladım.

lan bu kara kaslı çocuğun kasaya ilk vardıklarında hani "belki de bu ölenler bizlerizdir hep aynı döngü dönüyordur" falan diye anlatması ne alakaydı? neydi yani o biri de çıkıp sen ne anlatıyon lan değişik demedi buna aq.

diğer bir mevzu da walker lover sağolsun söyleyince hatırladım bazı (bkz: alfa) zombiler, hani şu headshot yeme konusunda alfa olanlar. headshot yediklerinde baya kafalarından kıvılcım çıkıyordu aq. mavi bi ışıkla beraber, sanki robotlarmış gibi. o neyin nesiydi?

bak bu zack olacak hıyar çıkıp dese ki ben hepinizle taşak geçtim o zaman her şey daha mantıklı olacak. diğer türlü birileri hala "ay ben beğendim valla şekerim" minvalinde entri giriyor daralıyorum.

--- spoiler ---

1/10
  • herkes demiş ki altı üstü zombi filmi. beklenti içinde olmamak gerekiyormuş. yalnız '28 gün sonra' gibi bir zombi filmi de izlemiştik.

(bkz: 28 days later...)

t: kötü film, bayağı kötü.
  • hala "zombi filminde mantık aranmaz" yazan davarların olduğu film. kardeşim kimse zombi filminde mantık aramıyor, saçma sapan diyaloglar, boş beleş espriler, saçma sapan oyuncular, en baştan başlayan klişe sahneler filan filmi izlenmez kılıyor. esas senin mantıkla her fantastik filmi çok beğenmen lazım, çünkü fantastik filmde mantık aranmaz o yüzden herkes beğenmek zorunda.
  • hayatını zombilere adamış biri olarak söyleyebilirim ki;
    arada güzel sahneler var ama genel olarak baktığınızda yarrak gibi filmdir.

rehber kızı didem soydan'a benzeten bir ben miyim merak ettim :/
hesabın var mı? giriş yap