• kocanın karısını ayda bir dövmesinin normal fakat birden fazla dövmesinin adli makamlarca yasak olduğu abd eyaleti.
    (bkz: kocamdir dover de sever de)
  • rednecklerin yogun oranda yasadigi eyaletlerden biri. marylandli bir tanidigim burayi "the armpits of america" (amerika'nin koltuk altlari) diye nitelendirmisti. turk aksanini duyunca genellikle dayanamaz ve nereli oldugunuzu sorarlar bu eyalette. "tahmin et" derseniz rus oldugunuzu dusunuyorlar.
  • küçükken, isminden dolayı haritada kansas'ın arkasında yer aldığını sandığım a.b.d. eyaleti.
  • ozan diye, 81 kisinin yasadigi bir ile de sahiptir bu eyalet...
  • bu eyaletin ilgili konudaki repütasyonuna dair klişe bir espri vardır:
    "what do you call a virgin in arkansas?
    a 12 year old that can run faster than her daddy / a girl that can run faster than her brothers"
    spidey de bir hikayede kendisine yardım etmesi için neden nick fury'i seçtiğini belirtirken arkansas'a dokundurmadan geçemiyor: "nick fury could find a virgin in arkansas"
  • eski bir kızılderili kabilesi dilinde "suyun aşağısındaki insanlar" anlamına gelen kelime..
  • mottosu "the natural state" olan, elmas madenleriyle unlu eyalet.

ama ben arkansas'in geri kalanindan cok farkli olan kuzeybati bolgesinden bahsedecegim. birincisi, bu bolge kesinlikle duz filan degil (bkz: #10079025). yokuslar iflahinizi kestigi icin en kisa mesafeleri bile yurumek insanin gozunde buyuyor. ama doga sporuymus, trekkingmis, balik avlamakmis, kamp yapmakmis, dag bisikletine binip camurlarda yuvarlanmakmis gibi aktiviteleri seviyorsaniz bayilacaginiz bir yer. her yer orman ve adim basi ya bir nehir ya bir gol var (bkz: ozark mountains). ikincisi, arkansas tum eyaletler icinde en fakir ikinci eyalet olmasina ragmen, bu bolge goreceli olarak gelismis. wal-mart, tyson ve jb hunt'in genel merkezleri burada. hatta sirf bu nedenden oturu bir havaalani bile var (bkz: northwest arkansas regional airport). adim basi baptist kilisesi goreceginiz, tanistiginiz amerikalilarin %98.54 ihtimalle* ya misyoner oldugu ya da burada dogup buyuyup baska yer gormemis oldugu bu yerde bir de universite olmasindan oturu (bkz: university of arkansas) "yabanci"liginiz daha az yadirganiyor. sonuc itibari ile, arkansas'in geri kalanini bilmiyorum ama northwest kismi dusuk beklentilere sahip olarak yasanabilir bir yerdir.
  • bill clinton 'in memleketi. 1978-1982, 1986-1992 arasinda valilik yaptigi eyalet.
  • baskenti little rock olan, eskisehir gibi sifali kaplicalarin bulundugu, boksitin kesfedildigi eyalet
  • fallout 3 dünyasında, wasteland'de mukim bir küçük yerleşim birimini mayın tarlasına çevirmiş deli ihtiyar.. çok hızlı hareket ediyor ve sürekli yer değiştiriyor.. sıklıkla mahallenin elektrik santraline bakan yamacın köşesindeki yüksek yıkıntının üzerinde bulunuyor.. orada kendine bir ortam hazırlamış, yatağı ve bolca malzemesi var..

yıkık mahallede yaşayan tek insan kendisi ve anlaşılan o ki köle tüccarları ile başı belada.. o yüzden tüm mahallenin içini ve etraftaki yaklaşma istikametlerindeki hemen her yeri, dağı taşı mayınla kaplamış, hurda araçlara bombalar yerleştirmiş ve elindeki keskin nişancı tüfeğini çok iyi kullanıyor.. eğer bu patlangaçlara yakınsanız size değil doğrudan patlayabilecek olan nesnelere ateş edip sizi havaya uçurmaktan çekinmiyor.. mahalleye arka taraftaki tepelerden yaklaşırsanız bu sefer de amcamın etkili atışlarına maruz kalıyorsunuz.. hiçbir şekilde uyarı yapmıyor, doğrudan saldırıyor ve agresifliği çok üst seviyede.. diyalog kurmanız imkansız..

kendisiyle karşılaşıp hakladıktan sonra biraz araştırma yapınca, evvel eskiden kölecilerin birkaç akınını başarıyla uyguladığı tuzaklar ve taktiklerle püskürttüğünü sonra da rahatsız edilmemek için mahallenin hayaletlerle dolu olduğu söylentisini yaydığını öğrendim..

eğer köle tüccarlarıyla anlaşma yapıp aldığınız görev neticesinde kendisini yakalayıp sonra serbest bırakırsanız (ben başka bir görevle gittiğim için hiçbir şekilde diyaloğa giremedim elemanla) size dost oluyormuş diye okudum bir yerlerde.. ancak bu "dostluk" size saldırmaması ile sınırlı, yani yanınızda biri olursa onu gözünü kırpmadan öldürüyor.. asla diyaloğa girmeyen saldırgan ve deli bi herif, temizlemek en iyisi sanıyorum..
hesabın var mı? giriş yap