• ritüelleri anadolu alevileriyle bir hayli farklılık gösterir. sanki içine bir parça masal katılmış gibidir inançları. anlatması pek kolay değil, ancak gerçekten renkli ve öğrenilesi, bilinesi bir inanç sistemi içinde yaşarlar.

daha önce pek çok arap alevisi arkadaşım olmasına rağmen farklılıkları cancağızım, 12 yıldır ailem olan en yakın dostum sayesinde öğrendim ben de. ancak her lafı açıldığında kendileriyle ilgili detaylar anlatmasına rağmen, 12 yıldır hala şaşırtıcı ve bir o kadar keyifli şeyler öğrenmeye devam ediyorum.
  • 3 gündür büyük provakasyonlara maruz kalan; türkiye'nin aydınlık yüzü olan laik, atatürkçü, cumhuriyet sevdalısı, vatansever halkımız.

(bkz: #67581109)
  • son yıllarda birçok defa hedef haline getirilen halk.

mesela 2023 şubat depremlerinden sonra açık açık bazı o.ç'lerin hedefi haline geldiler ve değişik söylemlere mağruz kaldılar.

kendisi de bizzat hataylı olan eski bir devlet görevlisi tarafından (bkz: antakya'daki deprem felaket değil rahmet) tespiti sıçılmıştı.

şimdi de devlet görevlisi olan bir yaratık tarafından (bkz: cenaze mis kokuyordu suriyeli kardeşimizmiş/#157297433) yorumu yapılmış.

bu ifadelerde aslında kastedilen kişilerin arap alevileri olduğunu aklını kullanabilen herkes tahmin etmiştir. bunu tahmin etmeyenlerse bu ifade üzerine türkçülük oynamaya devam etmektedirler.
  • büyük çoğunluğu suriye, lübnan ve türkiye olmak üzere avustralya, güney amerika ve avrupa kıtalarında yaşayan dini topluluk.

sözlükte haklarında nusayriler, nusayrilik, arap alevileri olarak 3 farklı başlık var.bunlar içinde en doğrusu arap alevileri başlığıdır.çünkü hiçbir arap alevi kendini nusayri olarak tanımlamaz.hatta birçoğu nusayri terimini bile duymamıştır.nusayri kelimesi islamla alakası olmayan farklı bir dine sahip oldukları izlenimi uyandırmak için düşmanları tarafından uydurulan bir kelimedir.

bbc arabic arap alevileri hakkında güzel bir belgesel yayınladı.belgeselde türkiye'de yaşayan arap alevileri'de var.izlemek isteyenler için link
  • can'dırlar.

ilk defa üniversitede antakyalı arap alevisi iki güzel insanla tanımaya başladığım ve varlığından haberdar olduğum grup. onların sayesinde de biçok arap alevisi tanıdım.hepsi birbirinden iyi, dünya tatlısı, yardımsever insanlardı.

(bkz: minnina)
  • antakyalı ve samandağlı olanlarından birkaç arkadaşım var. kültürleri, inançları iç anadolu alevilerinden büyük oranda farklılık gösterir. mesela arap aleviler paskalya'da yumurta boyarlar, reenkarnasyona inanırlar, cemevine gitmezler, dişi hayvan eti yemezler, şıhları israilliler gibi giyinir, vesaire. alevi oldukları için otomatikman açık görüşlü olduklarını düşünürsünüz; ancak yobazları fenadır.
    dillerini sonraki nesillere aktarırlar, hatta yeni nesil kürtlerin kürtçe konuşmamasını eleştirerek, bizde arapça konuşulur diye övünürler. yaşlıları biraz fransızca da konuşur.
    düğünleri çok eğlencelidir, arapça müziklerle danslar edilir, trakya düğünlerinde bile bu kadar rakı tüketilmez.
  • (bkz: #70297565)

nusayri veya fellah denmesinden hoşlamayan, öğretileri gizli ama niyetleri saf ve açık olan topluluk. allah bu ülkede onlar gibi iyi insanların varlığını daim etsin.
  • (bkz: #71081742)
    (bkz: #71082031)
  • 2023 şubat depremlerinden sonra devlet tarafından yalnız bırakılan halk. böyle devam ederse de süreç içerisinde en çok mağduriyet yaşayacak olan halk da kendileri olacak.

(bkz: nusayriler/#150998680)
hesabın var mı? giriş yap