• gelişiyle bir yılın daha geride kaldığı gerçeğini iyiden iyiye yüzünüze çarpan ay.

zaman su gibi akıyor ve siz hala hayatta istediğiniz noktada değilsiniz. takılı kaldığınız yanlışlar artık bir adım daha uzakta. belki yine kendinize yeni başlangıçlar için sözler vereceksiniz ve belki yine aralık ayı geldiğinde bir arpa boyu yol katedemediğinizi göreceksiniz. umarım bu sefer bu döngü kırılır.
  • kış mevsiminin en güzel ayı. kış sevemem ama bu ayı seviyorum. neden bilmem beni çok mutlu ediyor.
    simli kartpostallar
    yeni yıl ağacı
    bridget jones
    salep
    kalın oversize kazaklar
    kalın çoraplar (pofidik noel temalı baskılı)
    renkli ışıklar
    yeni kararlar
    başlangıçlar
    hesap kapatmalar
    mısır patlağı eşliğinde love actually izleme veya film maratonu
    birilerine hediye paketi hazırlamak.
    balkabağı çorbası
    tarçınlı zencefilli kurabiye ve evi dolduran kokusu
    falan falan derken geçip gidiyorsun...

aralık seni çok seviyorum, insanları mutlu etmemi sağladığın için. hep benle kal derdim ama çok soğuksun. ben biraz daha sıcak seviyorum.

kış mevsiminin hiçbir ayı sen değil aralık.
  • "harflerinden rakı yazılan tek ay"*
    hadi can cana..
  • belimi büken ay. etkinlik listesi:

1-evlilik yıl dönümü
    2-kızlarımın doğum günü
    3-baldızın doğum günü (hanımın kardeşi sonuçta, hediye almak iktiza eder)
    4-baldızın en yakın arkadaşının doğrum günü
    5-kış ayı (doğal gaz mesarifi)
  • " (...)
    duvarları katı sabır taşından
    kar altındadır varoşlar,
    hasretim nazlıdır ankara.
    dumanlı havayı kurt sevsin
    asfalttan yürüsün aralık,
    sevmem, netameli aydır.
    (...) "

(bkz: karanfil sokağı/#1389229)
  • ığdır'ın ilçesi olan aralık; ermenistan, nahçivan ve iran'a sınır komşusudur. aynı anda 3 ülkeye sınır komşusu olan dünyadaki sayılı ilçelerden biridir.
  • soğukların, doğum günümün, yıl sonunun, en uzun gecenin ve daha bi sürü en güzel şeyin habercisi ay. ne yaza ne temmuza ne de başka bir şeye değişirim bu ayı. tadını çıkarın.
  • kasım'ın şişirilmiş karizmasının yanında hem bunalımların, mutsuzlukların, yılın bitişinin ezikliğiyle bırakıldı. aylar içinde en büyük haksızlık bu aya yapılıyor. yeniliklere gebe, böyle dinamik ve umut dolu başka bir ay var mı? yok. atalım şu kederi artık.
  • breaking bad dizisinin bir sahnesinde jesse ve jane arabada oturuyordur. jesse sanattan konuşmaya başlar. aynen şöyle bir konuşma geçer aralarında:

jesse: biliyor musun hiç anlamıyorum. neden birisi defalarca, düzinelerce bir kapının resmini çizer ki? jane: fakat aynı kapı değildir ki!
    jesse: gayet de aynıdır.
    jane: aynı objedir ama her defasında farklıdır. ışık farklıdır, sanatçının ruh hali farklıdır, her çizişinde başka, yeni biridir artık.

walter'ın her doğum gününde eve giriş sahnesine, karesine bakalım: *

aynı kapı, farklı ışık, walter'ın farklı ruh hali, walter'ın her defasında farklı bir adam olması.

aralık ayına yukarıdaki farkındalıkla baktığımda her defasında farklı bir senaryoda, farklı bir bekleyiş ve farklı bir duygu, hissiyat ile girdiğini farkettim. ben yine benim ama geçen senedeki/senelerdeki ben değilim. seneye de aynı ben olmayacağım. ama aralık öyle mi, hep aynı!

bir kitap biter yada bir dizi. uzun bir seyahat veyahut bir ilişki. kimi örnekte ise zaman. aralık ayı bir sürecin noktası, bitişin notası, z raporu. ama umut dolu ve aydınlık güzel bir geleceğin de habercisi.

gelecek günleriniz geçmiş günlerinizden daha yaşam dolu olsun. aralık yeni yılın kazanımları için tam bir plan yapma ayı. azminiz bol olsun.
hesabın var mı? giriş yap