• alman sigorta sirketi. ogrenciyseniz kendinizi bunlara sigortalatmak zorundasiniz.
  • almanya'da okuyan ogrencilerin kendilerini sigortalatabildikleri, ama sigortalatmak zorunda olmadigi saglik sigortasi $irketi.
    ayrica eger turkiye'den almanya'ya okumaya gelmi$seniz ve anne ve/veya babanizdan dolayi sskliysaniz, gecerli olan anla$malar vasitasiyla hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

alternatiflerinden biri icin ise (bkz: techniker krankenkasse).
  • eğer at11 belgeniz yoksa almanya'da okuyabilmek için sağlık sigortası yaptırmanız gerekiyor. bu şirket de bu anlamda en yaygın kullanılanı.

büyük ihtimal üniversiteniz kesin kayıt işleminizi sigorta olmadan yapmayacaktır. peki nasıl yapılıyor bu sigorta?
    -öncelikle belediyeye gidip adres kaydımızı yaptırıyoruz.
    -daha sonra bankaya gidip hesap açtırıyoruz. gerçi bunu çok acelemiz varsa ertesi gün de yapabilirsiniz. neyse, hesap açmak için (bkz: #45329070).
    -bir adet vesikalık foto, hesap bilgilerimiz, adres kayıt belgemiz ve pasaportla şubeye gidiyoruz.
    -görevli bize okula imzalatmamız için bir belge veriyor, bu belgeyle okula kaydımızı yaptırıyoruz. okulumuz boşlukları dolduruyor ve belgeyi geri aok şubesine getiriyoruz.

adres kayıt, banka hesabı açma, sağlık sigortası başlatma ve üniversite kaydı bir günde gerçekleştirilebiliyor.
  • 1884 yılında kurucusu otto von bismarckın olduğu başlangıçta 8200 üye ile başlanan şimdilerde tahminim 28 milyon üyenin olduğu yasal olarak bağımsız kamu kurumu allgemeine ortskrankenkasse yani yerel sağlık sigortası.

61.600 çalışanlı 1.270 şubeli bu sigorta şirketi 2016 verilerine göre 84 milyar € gelir elde edip 20 milyon üyeye (nüfusun %32.5) 78 milyar € harcama yapmış. kişi başına 3.127€ sigorta harcaması yapmış.

almanlar kesin gısganıyordur*

mesela yaşlı anne veya babanıza tekerli sandalye mi lazım? şubeye gidip söylüyorsun sakkadanak veriyorlar hemde beleşe. ya da bakima muhtaç biri mi var evinizde? şubeye söylüyorsun gönderiyor, bak hizmet dediğin bu! 3 4 ayda bir evinize sağlıklı yaşam dergisi gönderirler. içinde güzel tarifler oluyo*

ayrıca benim de üye olduğum pek sıkıntı yaşamadığım sigorta şirketidir. kendi ülkemde ise 3 5 bin tl gss denen haraç duruyor! çokta sikimde!
  • ks. all ok.

lan 2 harf için kısaltma mı olur kafanızı sikiyim ya.
  • açılımı allgemeine ortskrankenkasse olan, 1884 yılında otto von bismarck tarafından kurulan, ve size şöyle bir versicherten karte veren almanya'nın en büyük sigorta şirketlerinden biri.
  • amına soktuğum köy sigortası,

adamlara e-mail evrak yolluyorum at-11 için, bestätigung geliyor evraklarınızı yolladık diye 2 ay geçiyor ne evrak geliyor ne bildirim, 2 ay sonra okul ve işverene yazı yollamışlar bu adamın sigortası bitti uzatmadı diye, açtım aradım tak tak anlattım durumu, wir bitten um ıhre verständnis, es tut uns wirklich leid, der post wird voraussichtlich diese woche bei ıhnen sein diyor, yapacağınız sistemi de sikerimz sigortayı da sikerim salak o çocukları sizi, bizim köyün bakkalı daha ciddi çalışıyor bune lan
  • youtube'da yetişkinlere özel çizgi film parodileri yapan kanal.
  • bu kurumdan sigortalı sözlükçüler varsa güzel bir appleri var. ayrıca bir diğer uygulaması ise aok bonus çeşitli aktiviteler için kullanacılarına para veriyor. örneğin günde 10bin adımı geçerseniz 1 euro biriktirebiliyorsunuz ve bunu ayda 10 kez yapabiliyorsunuz. işe bisikletle gitme maratona katılma veya belirli sağlık kontrolleri gibi şeylerde size 20 euro'ya kadar ödeme yapabiliyorlar. hali hazırda zaten yapılan şeyler için ufakta olsa katkı sağlayabileceğini düşünüyorum.
  • alman sigorta kurumudur.
    güncelde almanya'da çalışmaya gitmek veya iş kurmaya gitmek isteyenler için destek amaçlı bir bilgilendirmede bulunmak istiyorum. konuya ilişkin başka sorularınız olursa mesaj atabilirsiniz.

şimdi size almanya'da fabrikası olup iş vereceğini söyleyen şirket sahipleri vasıtasıyla gitme planınız varsa; öncelikle ikamet adresinizin olması gerekir ve aok kaydınızın olması gerekir. size atanan bir sosyal sigorta numarası yoksa bu işlemler yarım kalır.

bir de aok kaydınızı yaptıktan sonra takibi türkiye'deki gibi olmuyor. diyelim şirketten ayrıldınız ve atıyorum iki ay işsiz olduktan sonra yeni bir yere başladınız. ayrıldığınız gibi aok ile iletişime geçip, çıkışınızı bildirmeniz gerekiyor. eğer işsizlik maaşı hakkınız yoksa, nasıl geçineceğiniz konusunu da sorguluyorlar, açıklamanız gerekiyor. işe başladığınızda da, çalıştığınız şirket girişinizi yapar ve bildirim alırsınız ancak doğrulamanız gerekir. çok fazla mektup yağar bunları sakın yok saymayın ve hepsine olabildiğince cevap verin.

başıma şöylesi geldi diye anlatıyorum:
    alman bir şirkette çalışıyordum ama istanbul şubesinde ancak ben alman vatandaşı olduğum için bordrom ve sigortam almanya şubesindeydi. aok'ya bağlıydı sigortam. eylül sonu ben işten ayrıldım ve şirketin aok'ya bildirim yaptığını düşünerek konuyu takip etmedim. süre zarfında ben kendi işimi kurma hazırlıkları yaptım ve yine almanya'ya kuruluş için gittim. bu sefer aok ile işveren sigortası yaptırmak üzere görüşmeye gittiğimde, işten ayrıldıktan kendi şirketimi kurana kadarki sürede nasıl geçindiğimi bilmek istediklerine dair form gönderdiler. ben işsizlik maaşı talep etmedim ve kendi birikimlerimle geçindim deyince de, sigortasız olma şansınız yok o sebeple o sürede özel sigortalı sayılacaksınız ve bu doğan tutar farkını kendinizin ödemesi gerekiyor diyerek ceza kitlediler.
    yani ben başvuru yapıp, işsizlik maaşı istemiyorum geçim kaynağım var ama bir süre işsiz olacağım deseydim devletin karşılayacağı şekilde sigortalı olmaya devam edecektim. ayağıma sıkmış oldum ama böylece de öğrenmiş bulundum.

edit: çok uzun yazınca bazı hatalar olmuş onlar düzeltildi.
hesabın var mı? giriş yap