• nba'in en özel oyuncularından biri olmasını bekliyor ya da umut ediyorum. en iyi, en faydalı, en efektif oyuncusu olacak demiyorum veya şu kadar şampiyonluk kazanıp şu kadar kez mvp seçilir de demiyorum. belki yüzüksüz biter kariyeri. belki bir kez mvp seçilir. bunları kriterden saymıyorum.

türkiye'deki nba severlerin bu konudaki kriterleri aslında epey ayrıştırıcı. sabah kalkıp işe/okula gidecek bir insanın gecenin 2'sinde uykusundan feragat edip ekran başına geçmesi için, iyi bir oyuncu olmanız veya 30 sayı 15 ribaund ile oynamanız yetmez. kenneth faried cayır cayır double-double yapıyor mesela. var mıdır faried'i izlemek için alarm kuran? sanmıyorum. bir oyuncunun alarm kurdurmak için bundan çok daha fazlasına sahip olması, özel bir şeyleri barındırıyor olması gerek.

davis henüz 21 yaşında. 22.8s, 9.6r, 2.8b ile oynuyor. onu izlenir kılan bu istatistikler mi? değil elbette. misal iverson'ın da istatistiklerine bakan biri, ortalamanın üzerinde yetenekli bir oyuncu görür sadece. ama savunma ribaundunu çektikten 3 saniye sonra elektrik gibi rakip potada belirip 360 dönerek bastığı smacı, herkesin elinin titrediği anlarda tereddüt etmeksizin attığı şutları veye 4-3'lük 76ers - raptors serisini izlemeden iverson'ın ne kadar özel bir oyuncu olduğunu anlamanıza imkan yok.

jordan böyleydi. iverson böyleydi. kobe ve lebron böyleydi. davis'in de böyle olmasını bekliyorum. çok başka bir biçim oynuyor. biraz da tecrübelendikten sonra neler yapabileceğini ise hayal etmek bile insanı keyiflendiriyor.

kobe'yi uğurlamaya hazırlanırken gözbebeğim john wall ile birlikte anthony davis'in varlığından oldukça hoşnutum.
  • formasının içine giydiği yarım kollu atlet yüzünden nba'e alınmaması gereken insan. formanın içine yarım kollu atlet giyen adamdan hayır mı gelir lan. annesi giy olum terini tutar diyordur muhtemelen.
  • manipülasyon ve halkla ilişkiler çalışmaları lakers, pelicans ve davis taraflarindan sürüyor.

son "sızdırılan" haberlere göre, davis'in takas edilirse uzun vadeli sözleşme imzalamayı kabul edebileceği takımlar bucks,clippers,lakers ve knicks olarak belirtiliyor.

bu takımlardan lakers hariç hiçbiri anthony davis için makul bir takas teklifinde bulunabilecek durumda değil. ama bu sızdırılan haber ile davis, takas isteği sanki sadece lakers'a gönderilmesini sağlamak için değilmiş gibi bir hava yaratıyor. artı, listeye milwaukee bucks gibi bu takası gerçekleştirmesi neredeyse imkansız bir "küçük şehir" takımını ekleyerek, "benim tek derdim şampiyonluk ve başarı, bunun için her takımda oynarım, adres önemli değil" mesajını vermiş oluyor.

davis için pelicans'a "çekici" teklifte bulunabilecek takımlardan nuggets, suns, celtics, raptors,76'ers gibi takımlar ise tabi ki davis'in "uzun dönem kalmak isteyeceği takımlar" arasında sayılmamış.

yıllardır lebron james ile klutch sports group arasındaki ilişkiye nba tarafından göz yumuldu. hoş ne yapılabilirdi emin değilim ama bir kişinin hem nba'in en önemli oyuncusu, hem de bir menajerlik şirketinin gizli ortağı olmasının nba'i getirdiği nokta bu. nba artık takım sahiplerinin değil, yıldızların yönettiği bir lig. iyi veya kötü bilemem, ama gelinen nokta bu. ve lebron james'in tarihe "tüm zamanların en iyi oyuncusu" olarak geçip geçmeyeceği tartışılır olsa da, "oyuncuların tüm gücü kendi ellerine almaları" hareketinin lideri olarak geçeceği kesin.
  • kendisi hakkındaki en ilginç detay, lise son sınıfa geçmeden önceki bir sene içerisinde yaklaşık 20 santimetre uzamış olmasıdır.

bundan 2 sene evvel -boyu 1.90 civarlarındayken- pek çok kişiye göre ncaa division 1'daki herhangi bir okuldan burs alması bile çok zor görünürken, bir senede 2.08'e ulaşıp senior yılında 32 sayı, 22 ribaund, 7 blok civarı ortalamalar tutturarak lise basketbolunu domine edince, bir anda kendi yaş grubunun en gözde oyuncularından biri haline geldi.

son dönemde kentucky wildcats forması giyen her büyük yetenek gibi one and done olmayı tercih edip 2012 nba draft'ına girer mi? ncaa'de geçireceği sadece bir sezon, nba'de barınabilmesi için gereken asgari fiziğe ulaşması için yeterli olur mu? kilosu 3 hanelere çıktığı zaman da bu atletizmini muhafaza edebilecek mi? bunlar şu an kendisi hakkındaki soru işaretleri. ancak her ne olursa olsun, oldukça önemli bir yetenek.
  • lakers davis takasiyla soygun yapmis diyenler var.

bakin bu adamlari kaydedin, seneye mart civarlarinda "takimda davis haric adam yok ben bu pelinka'ya cakayim" diyecek ayni adamlar gorursunuz. simdiden ss alirsaniz misirlar daha patlak olur :)

ad mukemmel bir oyuncu tabii ki, ama bu sene lakers kazandi kazandi, kazanamazsa seneye 36 yasindaki lebron+ad ile batida sarap falan icerler anca.

zor dostum zor yani. o 3 draft hakkini fena arayacak bence lakers. griffin akilli hareket ederse bu takas tarihi bir maglubiyet olarak bile anilabilir ilerde, melo-knicks takasinda oldugu gibi.
  • en baştan yazalım lakers'ın assetlerini ki tam uygun bir değerlendirme olsun. paragraflara yazınca kayboluyor sanırım vermek istediğim mesaj.

(bkz: brandon ingram)-drafte girdiği gün 86 kiloydu, draftin üzerinden 2.5 yıl geçti hala 86 kilo. 3 sezondur kazandırdığı toplam maç sayısı 4. yüzde 30'la üçlük atıyor, hücumu savunma zaaflarını kapatacak kadar iyi değil.

(bkz: lonzo ball)-2017-2018 lakers kadrosu bu adama uygun kuruldu, o kadroyu eline yüzüne bulaştırdı. babasının biricik pazarlama harikası. kolejde yüzde 40'la üçlük attığı için tercih edilen ball yüzde 33'le üçlük atıyor, yüzde 41'le de serbest atış. hücumu rezalet, savunması orta karar. draft bust diyebiliriz.

(bkz: kyle kuzma)-tavanı hala belirsiz. ideal 6.adam da olabilir, ilk 5 parçası da. iyi skorer, kötü savunmacı. bir takım risk almak istemezse hayatta bulaşmaz.

(bkz: josh hart)-tam 20 dakikalık rotasyon 3&d oyuncusu. ötesi değil.

(bkz: ivica zubac)-tipik yugoslav pivot. temeli sağlam. ama sözleşmesi bu sezon bitiyor, 30 takımdan minimum bile bulamayabilir. kendi suçu değil bu, çok az fırsat buldu (tişikkirlir liki wiltin) o fırsatları iyi kullansa da takımlar uzak durabilir. sözleşmesi bitmese hart gibi bir asset sayılabilirdi ama sözleşmesi bitiyor, herhangi bir takımın isteyeceğini sanmam.

(bkz: kentavious caldwell pope)-sözleşmesi bitiyor, ayrıca trade kicker'ı var, asset değil.

(bkz: rajon rondo)-sözleşmesi bitiyor, asset değil.

(bkz: lance stephenson)-(bkz: michael beasley)-(bkz: javale mcgee)-(bkz: tyson chandler)-rondo'nun durumu.

(bkz: sviatoslav mykhailiuk)-o da çok beğendiğim bir oyuncu ama fazla şans bulamadı, bulduklarını da kullanamadı. şu an furkan korkmaz durumunda. bir takımın isteyeceğini çok zannetmiyorum şu an, seneye daha iyi katkı verebilir.

(bkz: mo wagner)-seneye sakat girdi, onun dışındaki maçlarda da çok ham durdu. onun için bu adam için de erken.

(bkz: isaac bonga)-aldığı dakika sayısı 28, direk geçiyorum.

lakers'ın elindekiler bu. bir de draft hakkı var, bu sene en iyi ihtimalle 14.sıra hakkı olacak ki lebron'ın dönüşü ile lakers muhtemelen playoff göreceği için ilk 15 altına düşecektir. gelecek sene haklarını da kimse istemez çünkü contender takım planı varsa ve davis-lebron işbirliği olacaksa o hakların da değeri düşük olacak. dolayısıyla yeniden yapılanma kollayan new orleans pelicans'ın sıcak bakacağı bir paket yok ortada.

pelicans'ın bu adamlara anthony davis bırakacağını zanneden varsa sussun, takaslar espn'deki gibi trade machine'de maaşları eşitleyince gerçekleşmiyor. davis gitmek istiyor olabilir fark etmez. kawhi leonard da los angeles'a gitmek istiyordu (clippers ya da lakers). sonuçta toronto'ya gitti, takımı da aldığı assetler ve koçu (zaten popovich olmasa o takas bu kadar işlerine gelmezdi) sayesinde yeniden yapılanmaya girmeden yeniden yapılandı. san antonio an itibariyle batı 5.si, o takas gerçekleşmese kesinlikle yeniden yapılanmaya gideceklerdi. o yüzden takımı ikna etmeniz şart. lakers bu assetlerle bu çapta bir oyuncuyu alamaz. davis'in bu adamların oluşturduğu bir paket karşılığı gelmesi için ancak jimmy butler gibi kaos yaratması lazım, o da yok.

boston'ı bir kenara bıraktım, tüm lig draft hakkı manyağı olduğu için hep boston örneği veriyordum. contender olmaya daha yakın bir takım alamaz mı davis'i? mesela portland çıkıp cj mccollum+yusuf nurkic+2 tane 1.tur hakkı verse bu daha iyi bir paket değil mi? ya da clippers çıkıp montrezl harrell+tobias harris(sign and trade)+shai gilgeous alexander+2020 1.tur hakkı verse? (hoş bu pek içime sinmedi) bu paketler lakers'ın şu verebileceği paketlerin üzerinde ve daha önemlisi yeniden yapılanan bir takımı bir nebze rahatlatıp 2020 serbest pazarına eli dolu sokabilecek paketler. üstelik bu sayede jrue holiday'in de olası bir takasını istemesi olayının da önüne geçilebilir. portland paketi için konuşursak ellerinde holiday-mccollum-randle/mirotic(maaş boşlukları var, sözleşme verebilirler ikisinden birine, hatta mirotic için cap bile aşabiliyorlar yanılmıyorsam)-nurkic gibi dişe dokunur bir çekirdek olur ve üzerine ekleme yapabilirler. şunu göz ardı etmeyin, davis gittiği anda jrue holiday yüzde 90 takasını isteyecek. iyi bir paketle iş yapar bir çekirdek elde edebilirler ve jrue holiday'i de kalmaya ikna edebilirler. ama içi boş bir paket olursa gelecek sene sürünürler.

lakers'ın önünü tıkayan işte bu. davis daha iyi bir pakete gidebilir ve işin kötü tarafı gittiği takım ona arzuladığı başarıyı verebilirse 2020'de o takımla sözleşme uzatıp lakers'a adım bile atmayabilir. bu filmi biz paul george'la izledik. lakers'ın elinde cidden iyi assetler olmasına rağmen (henüz fos çıkmamış ingram, clarkson, randle, 2017 2., 27., 28.sıra hakları, nance jr) nasıl olsa bize gelir diye hamlede bulunmadı ve eline yüzüne bulaştırdı. şimdi lakers'ın eli boşa yakın ve sırf bu film tekrarlanmasın diye çırpınıyor. halbuki zamanında harekete geçilse, d'angelo russell ve timofey mozgov'un nets'e takaslanmasıyla yeniden yapılanma terk edilse bugün lakers'ın elinde contender bir kadro vardı ve warriors davis'in gelmemesi için duacı olacaktı. her şey assetleri zamanında kullanmaktan geçiyor. 2-3 sene boyunca tüm celticsliler danny ainge'e küfretti brooklyn pickini kullanmadığı için ama adam öyle bir yerde kullandı ki isaiah thomas+collin sexton*+ante zizic+jae crowder karşılığında kyrie irving aldı. bugün bu pakete irving istense gm gülmekten ölür.

tanım: lakers'ın ölümüne istediği ama elinde kozu olmadığı için alamadığı müthiş uzun.

edit: trade kicker'ı yanlış yazmışım, @woolrock'a uyarısı için teşekkürler.

* editi: @namussuzbela dedi ki oraya collin sexton yazınca sanki boston'daymış da oradan cleveland'a gitmiş gibi duruyor. collin sexton boston'ın cleveland'a yolladığı 2018 1.tur hakkı ile seçildiği için direk yazdım.
  • bi papyon versen ayni bizim zipcikti cafer.
  • kaşları alır nba'e gelince.
  • nba'in tipiyle dalga geçilen çocuk'u olmaya aday ismi. harbiden de çocuğun kaşı yok, kaşın çocuğu var..

http://www.youtube.com/watch?v=nb2wgessnnu
  • woj'un kulübe yakın kaynaklardan aldığı habere göre lakers pakete cenk akyol'un draft haklarını da eklemiş.
hesabın var mı? giriş yap