aynı isimde "annihilation (film)" başlığı da var
  • kitap çok iyiymiş harbiden. ben çok sevdim. aslında önce filmi izlemiştim, filmde sonu dışında bana fena gelmemişti fakat bir şeyler eksik.

neyse şimdi kitapla ilgili bir bölümden bahsedeceğim. neden biyolog olduğunu açıkladığı kısım. filmde bu kısım anlatılmıyor tabi. önce spoiler koyayım dedim ama sonradan düşününce ne filmle ne kitapla ilgili çok bariz şeyler anlatmayacağımın farkına vardım. bence birazdan okuyacaklarınız filmdeki uzaylı tasvirini kafanızda daha da netleştirecek olmalı.

küçükken anne ve babasıyla havuzlu bir evde yaşamaktaymış. şu böbrek şeklinde olan yüzme havuzlardan varmış. sanırım anne ve babası kendi dünyasında bunu pek iplemiyorlarmış. havuzla da ilgilendikleri yok. neyse gel zaman git zaman bu havuz pislenmiş tabi, yosun tutmuş. etrafında kocaman otlar bitmiş. değişik yağmur sularıyla suları taşmış, bataklık gibi bir şey olmuş. böcekler türemeye başlamış. bazı kurbağalar havuzda yaşamaya başlamış. hatta bu kendi akvaryumunu havuza boca etmiş.balıklar şoka girmelerine rağmen hayatta kalmışlar. derken bu havuz kendi ekosistemini oluşturmuş. bu da oturup bütün gün havuzu gözlemliyormuş. bu noktada uzaylı olan kendisi aslında.

bahsedilen bu uzaylı tasviriyle çok ender filmlerde karşılaşırsınız. o yüzden bana enteresan geldi ve kitabı okudum. bunu en fazla stanislaw lem kitaplarında okumuşsunuzdur. amacının kesinlikle ne olduğunu bilmediğin, iletişim kuramadığın, hiçbir şekilde anlamadığın bir “yabancı” dan bahsediyor. o da seni gözlemliyor, taklit ediyor ve değiştiriyor. yani o bildiğiniz dünya’yı ele geçirme planlarından çok farklı. böyle bir akılla karşılaşmak muazzam bir şey olurdu herhalde.
  • enayaleyşın diye okunan kelimedir diyerek anihileyşıncı arkadaslara yardimci olalim.
  • kuantum fiziğinde özellikle harmonik osilatörün kuantum mekaniksel incelenmesinde creation(yaratma) ve annihilation(yoketme) operatörleri bir sistemin enerji seviyelerini arttırma ve azaltma operatörleridir.
    kuantum alan teorisi alanında ise bu operatörler yardımıyla boşluktan yani vakum durumundan parçacık yaratılabildiği gibi aynı zamanda parçacıklar yok edilebilir.
    bu operatörler dalga fonksiyonuna etki ederler.
    for more information http://en.wikipedia.org/…and_annihilation_operators
  • manowar'ın the lord of steel albümünün 9. şarkısıdır.
    another lie
    time to die
    another day
    blown away

another scam
    show you who ı am
    another day
    blown away

hand of justice
    soon will be falling
    vengeance thine
    lord of steel
    annihilation

they will never win this fight
    we have the power and the might
    we have the sacred right
    feel the power here tonight

hand of justice
    soon will be falling
    vengeance thine
    lord of steel
    annihilation

live the life we truly feel
    fighting for the lord of steel
    heavy metal is my life
    heavy metal will never die

hand of justice
    soon will be falling
    vengeance thine
    lord of steel
    annihilation

şahsi görüşümce albümün en iyi şarkılarından olmasına rağmen, manowar'a göre çok ruhsuz bir şarkıdır.
  • ing. bir şeyi karşıtıyla sıfırlama
  • perfect circle şarkısı
    sözleri:

from dehumanization to arms production,
    for the benefit of the nation or its destruction

power, power, the law of the land,
    those living for death will die by their own hand,
    life's no ordeal if you come to terms,
    reject the system dictating the norms

to hasten the nation towards its destruction

to hasten the nation towards its destruction

to hasten this nation towards its destruction,
    it's your choice, your choice, your choice, your choice,
    peace or annihilation
  • netflix yapımı olan film. tabiki amerikada geçiyor. dünya dışı yaşam formunun bir şekilde dünyaya ulaşması ve kendine bir yaşam alanı yaratması üzerinedir. yayınlanma tarihinden önce kadıköy sineması ön gösterim yaptı. iksv tarafından organize edildi. sinema salonunda izlemek ayrı bir keyifliydi açıkçası.

filme gelirsek sonu çok belli olmayan ancak bana göre dünya dışı yaşam formunun dünyaya gelip bozulan formu tekrar özüne çevirme çabasıydı. çünkü insan dahil her şeyi mutasyona uğratarak doğanın bir formuna dönüştürdü.
  • pronunciation'ı en sevdiğim kelimedir. anaıleyşın
  • psikolojide yok olma paniği olarak geçer, başkalarından tamamen kopma ve kendilik duygun dağılmış gibi hissedilir. bu durumu yaşayan biri bu hissi şu kelimelerle anlatmış:

"içim buz gibi soğuk ve üzerimi örten bir derim yok, sanki akıp dökülüyorum ve daha fazla bir arada tutamıyorum. korku beni avucuna aldı ve var olduğum duygusunu kaybettim. yokum."
  • türkçe meali: ortadan kaldırma, yok etme demektir.
hesabın var mı? giriş yap