• klibini ilk kez izlediğimde lokantada dondurma yeme yarışması yapan çocuklarına sevgiyle bakan annenin cebini kontrol ettiğinde hesabı ödeyecek kadar parasının olmadığını gördüğü andaki hüzünlü gülümsemesi hüngür hüngür ağlamama sebep olmuş şarkıdır.
  • suddenly something has
    happened to me
    as i was having my cup of tea
    suddenly i was feeling depressed
    i was utterly and totally stressed
    do you know you made me cry
    do you know you made me die

and the thing that gets to me
    is you'll never really see
    and the thing that freaks me out
    is i'll always be in doubt
    it is a lovely thing that we have
    it is a lovely thing that we
    it is a lovely thing, the animal
    the animal instinct

so take my hands and come with me
    we will change reality
    so take my hands and we will pray
    they won't take you away
    they will never make me cry, no
    they will never make me die
    and the thing that gets to me
    is you'll never really see
    and the thing that freaks me out
    is i'll always be in doubt

the animal, the animal,
    the animal instinct in me
    it's the animal, the animal,
    the animal instinct in me
    it's the animal, it's the animal,
    it's the animal instinct in me
  • cranberries'in klibi "mevzuya ekstra güzellik getiren klipler" listesinde vallahi bir tanedir. anneliğin en harbi "animal instinct" olduğu tespitinden hareketle, damardan bir klip çekmiştir arkadaşlar. izlerken göz pınarları coşar insanın.
  • insanda bir yerlere çekip gitme arzusunu körükleyen çok başarılı bir cranberries şarkısı.
  • anlı şanlı the cranberries klasiklerinden sadece biri. sizi bilmem ama beni geçmişe götürüyor. elimde, cebimdeki tüm paramı vererek büyük bir hevesle satın aldığım, kapağında masmavi bir gökyüzünün hakim olduğu bury the hatchet albümü. omuzumda, türlü türlü dünya yüklerinin olduğu zor bir yıl: 1999. yerçekimi beni ne kadar ağırlaştırsa da bu şarkıyı her dinleyişimde hafifliyorum. ayda yürüyen ve ağırlığı dünyanın 6'da 1'i olan astronotlar kadar rahat ve özgür hissediyorum kendimi. şarkının muazzam melodilerinin ve dolores'in güzel sesi arasında kaybolmam yetiyor.

az önce hz. winamp sayesinde bir kez daha dinledim. yine hafifledim, yine gülümsedim ve şarkının yıllandıkça değerine kaybetmediğine şahit oldum. viva the cranberries!
  • 22 temmuz 2010 the cranberries istanbul konseri'ne damgasını vurmuş parçadır.
    suddenly something has happened to us anasını satıyım.
  • dramatik bir klibe sahip eskimeyen bi şarkı.

klibinde yoksulluk içerisinde zor günler yaşayan bi annenin masada çocuklarının oyuncaklarına bakarken birden canına tak etmesiyle klip başlar. ( suddenly something has happened to me. as i was having my cup of tea)

annenin kafası çark eder ve çocuklarını bakımevinden kaçırmak için arabasına atlar. (its the lovely thing, the animal instinct)

nereye gideceklerini bilmeden yola koyulurlar. bir restaurantta genç anne çocuklarına yemek ve dondurma söyler fakat parasını ödeyemez. klibin burasında dolores saçında papatyalardan örülmüş tacı ve beyaz elbisesiyle "so take my hands come with me we will change reality" diye devam eder şarkıya. çocuklar masada dondurmalarını yerken parasının yetmeyeceğini fark eden annenin bozuntuya vermemesi ve gülümsemesi takdire şayan saniyelik bir andır.

klibin ilerleyen dakikalarında çiçeklerle örtülü bir tarlada çocuklarıyla beraber oyuna dalar genç anne. 2:57 deki görüntüde çocuklarına sarılıp onları öptükten sonraki uzaklara bakışı yarının ne olacağının belirsizliğidir. klip boyunca hem düşünceli hem çok mutlu bi anne profili vardır karşınızda.

klibin 3:11 dakikasında artık yüzünden yorgunluk akmaktadır. sabahında tekrar yola koyulurlar. arabaları arıza yapar ve otostop çekerler. klibin başından beri olduğu gibi nereye gideceklerini bilmeden bir tıra binerler ve klip biter.

animal instinct yani annelik içgüdüsü klipte mükemmel biçimde işlenmiştir.

bonus: http://www.youtube.com/watch?v=ky4cdn0x58a&ob=av2n
  • gizli ibne miyim, saklı emo'muyum anlamış değilim ama bu şarkıyla ilgili bir şey varsa o da bu şarkının insanları duygulandırdığıdır kardeşim.
    bu şarkının ben de bir göz dolmasına sebep olduğu da bir gerçek evet.
    zira üniversiteye gidinceye ve eli iş güç tutabilecek hale gelinceye kadar hep bir anne kanatları altında büyümüş olmamın ve sanki o yanımda olduğu sürece başıma hiçbir zaman hiçbir şey gelmeyeceği duygusunu bana aşılamış annemden ayrılmak zorunda olabilme korkusunun sarmasındandır belki de.
    zira gerek klibinde gerek şarkı sözlerinde yatan, iki çocuğundan ayrılmak zorunda kalan bir annenin isyanını konu edinmektedir şarkı. ortaokul daydık o zamanlar. klibini ilk gördüğümde tüylerim diken diken olmuş, mazoşist bir bakış açısıyla yetersiz ingilizceme rağmen sözlerini incelemiş ve neden animal instinct dediğinin farkına varmıştım.
    şimşöyle efenim, insanların hayvanlaştığı anları bir göz önünden geçirirsek: karın doyurmak, hacet gidermek, kavgaya tutuşmak, sevişmek, ne olduğunu bilmeden bağırmak, (hayvanlıkta favorim) kafa kafaya tokuşturmak, koklaşmak vb... ama en önemlisi annelik duygusu! en tehlikeli hayvan, çocuğu tehdit altındaki annedir; işte bu duygu, hayvanlarla aramızdaki içgüdüsel olan en belirgin duygumuzdur. haliyle işlenen konu itibariyle buradaki şarkı ismi de bunu çığırmaktadır.
  • kendilerini bakım evinden kaçırmak isteyen ve normalde sarışın olan annelerini siyah perukla tanımayan çocukların arabaya gidene kadar ki korkuları ve hemen akabinde annenin saçındaki peruğu çıkarıp arkada korkudan büzüşen çocuklarına bakıp gülümsemesi görülmeye değerdir.

sırf o çocukların yüzündeki gülümseme için bile sevilir bu şarkı. bi sevinç kaplar bünyeyi o sahnede.

ne zaman aynı kadının, çocuklarının yediği yemeğe verecek parasını olmadığını anlatan sahne gelir işte o zaman dağılırsınız!

ayrıca burdan dolores'e sesleniyorum; o ne güzellik allahsız!
  • dolores bu şarkıyı ilk çocuğuna, doğumdan az önce ya da az sonra yazmış. "suddenly something has happened to me" kısmı sancıların başlangıcını, "do you know you made me die?" bölümü de şiddetini simgeleyen öğeler falan heralde.. öyle dinleyince daha bi "heaa.." diyosun..
hesabın var mı? giriş yap