• angutun yaptığı en büyük angutluk ölen eşinin yanıbaşında kendisi de ölene kadar beklemek ve onun bedeninden gözlerini ayırmamaktır. bir amerikan filminin sonunda görseydik vay be aşka bak der biz de ağlardık ama bunu yapan bir kuşsa önce angut gibi bakmak sonra da aptal anlamına gelen angut sözünü dile yerleştirmektir yapılacak en doğru şey. oysa ne kadar romantik ve sadık bir kuşmuş angut dediğimiz. şimdi sevgiliye angut gibi bakma desek iyi bişey mi demiş oluruz yoksa hakaret mi ederiz? zor tabii bunu söylemek pat diye.
  • angut kuşu hakkında bazı alıntılar:

erkek angut kuşu eşini avda ya da herhangi bir nedenle kaybederse, 7 sene boyunca bir başka dişi angutla çiftleşmezmiş. angutların sayıları bu yüzden artmıyor.

bütün kuşlar uçarken rüzgârı karşısına alır, öyle kanat çırpar.. yerden bir iki karış yukarı çıksın yeter.. gövdesinin altına aldığı havayla yukarılara yükselir..bir istinası var, kuşlar yere inerken de rüzgârı önlerine alır, öyle manevra yaparlar.. aerodinamik sisteminin esası da bu zaten.. bir tek angut kuşu rüzgârı arkasına alıp uçmaya çalışır.. inerken de yüzünü rüzgâra vereceği yerde arkasına alır.. ayağı yere değer değmez üç beş takla atar ...

kısaca bir tür kuştur "angut" ve onun da kaderi , hayvanlar aleminin en güzel yaratıklarından bir olmasına rağmen " ( algılama rahatsızlığı)"nın kurbanlarından biri olarak anılmasıdır . ayı , deve , öküz vb. gibi
  • bir gün;
    böyle diktatör falan olursam, bu angut lafını hakaret ya da karşısında ki denyoları tanımlamak için kullananları sallandıracağım, yağlı urganların ucunda.
    - ne istiyonuz lan? güzelim kuştan.
    renkli, neşeli, sadık.
    tamam;
    geri geri uçamıyor, iniş takımlarında biraz sorun var. biraz saf bir hayvan ama bu kadar üzerine gitmeyin.

ayrıca;
    entry ve nick uyumu'na bakınız olarak verene kafam girsin.
  • "angıt" veya "ankut" denen kuşun isminden gelmiş olması muhtemel kelime.
    selim somçağ'ın türkiye kuşları kitabından okuduğumuza göre, ne yaptığının farkında olmayan kişilere bu şekilde hitap edilmesinin nedeni, angıtların eşlerine olan aşırı bağlılıkları nedeniyle sergiledikleri bazı davranışlar olabilirmiş. bir avcı ateş edip bir angıtı vurduğunda, vurulanın eşi oradan uzaklaşmak yerine eşinin üzerinde uçmaya devam edermiş, avcı ateş etse bile kaçmazmış.
  • süleyman çobanoğlu şiiri.

umudu kalmamış kuşlara baktım
    ay altında göz kapayan atlara
    bir damla yağımdan ben bunu yaktım
    uzattım, umutsuz kuşlara baktım

sevmekten taranmış sık saçlarına
    rastlasam çevirip bir soracaktım
    tenhaydı, umutsuz kuşlara baktım

diyecek hiçbir şey kalmamış gibi
    susuz ve acıydı öyle bıraktım
    ağladım, umutsuz kuşlara baktım

ben şuncacık şair baktım öylece
    yanlarına usul sokulacaktım
    görmedim, umutsuz kuşlara baktım

sevdiği kanamış, göğsü kıpkızıl
    dönüp de havada haykıracaktım
    düşmesem.. umutsuz kuşlara baktım

kupkuruydu her şey hiç umut yoktu
    kalbimi allah'a kadar fırlattım
    allah'a, umutsuz kuşlara baktım

şiir yok darı yok keler yok kurt yok
    ne bir şey bildirdim ne de anlattım
    unuttum, umutsuz kuşlara baktım.
  • türkçe dergilere yazı varirken türkçe kullanmayanlar (bkz: ssg)...
  • ördekgillerden, tüyleri kiremit renginde ve kolay avlanabilen bir kuş türü...
  • anadoluda bir yerde kutsal sayıldığı için vurulmayan, birbirlerine çok bağlı olduğu söylenen - ki aşmışlar olayı bunlar. şöyle ki; bir efsaneye göre birbirinden ayrılan bir çift angut ku$u boyunlarını birbirine dolayarak intihar ediyor. böyle angutça şeylere kurban giden masum bir kuş türü.
  • butun ucan akrabalari, inisi ruzgara karsi guzel guzel yaparken, ruzgarin estigi yone dogru inis yapmaya kasan (ve de bu yuzden takla atan) tek kus. bu sebeple akli kit anlaminda da kullanilir.
  • herkesin (haksız bir şekilde) kullandığı bir ifadedir "angut".
    birisi bir salaklık yapınca bi laftan anlamayınca böyle boş boş bakınca hemen "angut'musun" der günümüzün insanı...

angut'un aslında bir kuş olduğunu bilmeyen bir ton "angut!" var ülkemizde.. angut kuşu'nun eşi öldüğü zaman (yanına o anda başka bir yırtıcı hayvan veya bir insan gelse dahi) gözlerini bir dakika bile eşinin ölüsünün üstünden ayırmadan o da ölene kadar onun baş ucunda bekler...

işte bu canlının yaptığı en büyük"angut"luk budur.. ayrıca bu olay bütün angut kuşları için geçerlidir arada bir görülen birşey değildir.. çok ürkek bir hayvan olmalarına rağmen eşinin ölüsünün başında bekleyen angut kuşuna elini uzatsanız dahi oradan kaçmaz..

hani derler ya "angut gibi bakmasana lan".. keşke herkes angut gibi bakabilse değer verdiklerine..

bundan sonra bazılarına "angut" demeden önce bir kere daha düşünün.. bir "angut" bile olamayan o kadar çok insan var ki artık günümüzde...
hesabın var mı? giriş yap