• ara sıra eski entry'lerimi açar okurum, henüz fark edemediğim bir hata yapmış mıyım, yanlış bir şey yazmış mıyım, göreyim diye. yılmaz özdil olmadığımdan, yazdığım her şeyi kayıtsız şartsız doğru kabul edecek bir okuyucu kitlesine sahip olmamam da bu huyumun bir sebebi olabilir.

bugün de eski entry'lerimi gözden geçiriyordum ki "hunların türk olduğu tezi" başlığında andrew'la tartışmamız gözüme çarptı.

bu kısa ve sorunun karmaşıklığı karşısında hayli yüzeysel kalan tartışma, her şeye rağmen ekşi sözlük'te girdiğim en tatmin edici tartışmalardan biriydi sanırım. tarihi değerlendirmenin neticesi konusunda fikrim değişmemiş olsa da (elbette değişmesi de muhtemeldi.) ortada şüphesiz tartışılacak bir mevzu vardı, dolayısıyla tartışmaya değdi.

andrew'un oldukça acımasız eleştirilerinin arasında belki en can atıcı olanı, benim (hadi benim gibi düşünenlerin diyeyim, sonuçta adam kafayı bana takmış değil, bir şey anlatıyor.) meseleyi ele alışımın arkasındaki psikolojik nedenlerle ilgili tahlili idi. üzerinde en fazla düşündüğüm ve genel olarak en çok hak verdiğim iddiası da bu oldu.

kendisine teşekkür etmek isterim. okunmaya değer olduğunu ve yazdıklarının ciddiye alınması gerektiğini düşünüyorum vesselam.
  • yunancada "andreas" denir. sami dillerinde ise "idris" denir.

eski zaman peygamberlerindendir. terzilerin pîridir.
  • yatağımın sağına duvar örmeme sebep karabasan gibidir mübarek.

mahiyetinde link barındıran bir entry girmişse ve es kaza siz bu entrye denk gelmişseniz bir de üstüne üstlük bu link kırıksa kesinlikle kendisine bildirme inceliğinde bulunmayın. he yine bir halt ettiniz ve tüm iyi niyetinizle mesaj attınız diyelim. size ters bir cevapla geri dönecektir. bundan sonrasına ettenşın piliiz. tavsiyem onun mesajına karşılık alttan almanız gerektiğidir. özür dileyin geçin. ben yapmadım pişmanım. (nereden bilebilirdim ki alttan almam gerektiğini).

(ya da hiç uğraşmayın olm. o linkte bulunan bilgileri zaten copy paste yapmıştır entrysine. tecrübeyle sabit.)

tersliğine sertlikle cevap verdiniz diyelim. bir iki mesajlaşma daha olacaktır terse ters, daha ters, oh sert, süper bebeyim daha ters, şeklinde. neymiş efendim kesinlikle içeriğin taşınmış olduğu yeni linki arama motorlarında araştırıp bulacakmışsınız ve o şekilde mesaj atacakmışsınız haşmetmeablarına. bakıııııın bu formatı iyi belleyin gençler. çünkü kendisinin nezdinde bu sizin göreviniz. işte böyle buyurdu andrew.
    en sonunda mallara eklersiniz. ve kendisini de haberdar edersiniz. ohh tam kurtuldum derken bir de bakmışsınız ki bu sefer de nick altınıza entry girmiştir. ve siz bir hata daha yapıp onun nick altına entry girersiniz ve beklemeye başlarsınız.
  • bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan* bir yazar gordugum kadariyla. kendisiyle tartismak eglendirdi beni. butun sozlugun ortasinda ayar vermek yerine yavas yavas ozel mesajla dokundurdum lakin pek anlamadi. yazismalarimizi kendisini hakli cikaricak sekilde eksik ve kopuk kopuk ifsa etmesi ve kendini taoizm konusunda bir otorite olarak gormesi bayaa ilgimi cekti. malesef entrylerinden ayni keyifi ve otoriteligi goremedim. yorumlama kabiliyeti hos, lakin bilgi seviyesini kulaktan dolma bilgilerle tuttugu icin yorumu hakli olmaktan veya kayda deger bir bakısacısına sahip olmaktan cok atip tutmak ve ahkam kesmek seviyesinde kalıyor. yazacagi konularda biraz daha akademik dokuman okursa ve tartismada koseye sikisinca kisisel saldirida bulunmasa veya konu degistirmeye, dondurneye, kivirmaya calısmazsa belki biraz daha guzel seyler yazabilecek insan...

sozlugu kendi deyimi ile "serbest kursu" olarak goren bir zihniyettir ki bence en temel yanlisini burda yapmaktadir.
  • 31 mart vakasi ve enver pasa ile ilgili ardisik kalin entry'leri sebebi ile isyan gunlerinde ask kitabindan etkilenmis olabilecegini dusundugum aydinlatici sozluk yazarinin nick'i.
  • $u vakitten sonra gözümde hic ama hic ya$lanmayacak olan ki$i, abi.

bundan dört sene önce beraber köfte yerken bana $öyle demi$ ki$i: "hicbir zaman hickimseye bir $ey aciklamak zorunda degilsin." (belki o unutmu$tur bunu).

ke$ke türkiye´de ya$amaya devam etseydim de, her gün yanina gidip bana verecegi tavsiyeleri yarim saatligine de olsa dinleyebilseydim.
  • entellektüel birikimiyle farklı bakış açısını harmanlayarak yazdığı entryleriyle, sözlüğü müzik ve tarih'e farklı bakış açıları getiren bir platform olarak gören beni (ve benim gibileri) yazılarını takip etmek durumunda bırakmış yazardır. iyi ki de bırakmıştır, ellerine sağlık. +rep*
  • zamanın ötesine ait olan entrylerinin, neden zamanın ötesine gönderildiğine bir anlam veremediğim yazardır.

son nefesime kadar, savunduğu düşüncelere katılmayacağıma ya da kendisiyle hemfikir olmayacağıma inanmış olsam bile; görüşlerini bu derece ciddi bir araştırmacı kimliği ile yansıtan birisi karşısında şapkamı saygıyla çıkartmam gerektiğine inanıyorum.

karşıt görüşte olan birisinin, emek vererek topladığı bilgileri okumak veya dinlemek; sizinle aynı fikirde olan birisinin her dediğinize körü körüne "amin" demesinden daha verimlidir!
  • bisiklet üstadı.

sağolsun kendisi entryim sonrası ihtiyacı farkedip bisiklet alırken dikkat edilecek hususlar başlığına şöyle yol gösterici bir entry yazmıştır. bisikletimi alayım söz bi tur vericem. hatta ilk kendisine vericem.
  • keko !!!

bizim cahil ,yerli enteller cok ilginc bulur boyle tipleri.
    bazi ilginc yonleri olmasina ragmen aslinda gozlemci insanlar icin o kadar da ilginc degil gibi.
hesabın var mı? giriş yap