• kutuphaneden cıkıp 15 dakikalık yurume mesafesınde istanbul cafe adlı bir cafe var evet efendim turkler burada da yerlesmis durumdalar. iceri gidip vay abi istanbul ha super falan gibi muhabbet girip boktan bir donere 12 dolar para verince o ilk mutluluk hemen kayboluyor.
  • alaskanın en büyük şehridir. gerçekten de yüksek dağların arasına kurulmuş, ilginç manzaraya sahip bir yerdir. şehirde bir kaç tane yüksek bina vardır bunlar da zaten o bölgede iş yapan petrol şirketlerine aittir. şehirde söylenilenin aksine 4 ten fazla türk vardır. bunlardan en meşhuru şileli taksici mustafa abidir ki alaskaya giden her türk kendisiyle tanışır. şehirdeki en ucuz hostel 64th. ave. deki jason's international hostel olup sıkı pazarlıkla geceliği 10$ a burada kalınabilinir. yalnız tek sorun bu jason ın eşcinsel olması ve her gelen türk e asılmasıdır (beni de yemeğe davet etmişti). bunların dışında sokakta ayık adam gezmez, uyuşturucu ve içki tavan yapmıştır. bir de the great alaskan bush company adlı bir gece klubu vardır oradan bahsetmeye lüzum yok giden bilir. biz yine de adresini verelim; 631 e. international airport road, anchorage alaska.
  • akla ilk gelenler

ot; 80 yaşında kadının torununa nerede otum sen mi içtin diye bağırıyordu işte bu kadar yaygın, genelde satılmıyor birinden istediğinizde çıkarıp yumruk kadar hediye edebilir. eski konteynerlerin içinde ışık havalandırma sistemi falan kurmuşlar içeride yetiştiriyorlar.

alkol; sudan ucuz , walmartta bira 50 kuruş civarı. insanlar sürekli içiyor, hele kışın hava çoğu zaman karanlık olduğu için bu saatte de içilir mi demiyorsun.

grup seks; tanışıyorsun evine gidiyorsun ev arkadaşları, otel, oda arkadaşları da size katılıyor. odalarının kapısı açık sevişiyorlar gelen gelsin.

filipinliler; her yerdeler kendilerini abd başkanı gibi görüyorlar, çantanıza çarparlar yerdeyse üstüne basarlar ,tip tip bakıp sinir bozarlar, nerede olursanız olun canınızı sıkmak için yaratılmışlar sanki.

vergi : yok , alışveriş için en tatlı yer anchorage, best buy ve wallmart var harika spor mağazaları var, kano falan alasınız geliyor

dövmeciler: dünyanın en ünlü dövmecileri burada, nüfusun çoğu muhakkak bir zaman denizde çalışmıştır denizci dövmeleri muhteşem, dövmeciler çok hızlı becerikli sanatçı dolu. 10x10cm lik dövmeyi 40 dakikada yapıp 65 dolar aldılar.

chilkoot charlies: burasıda en ünlü bar müzik güzel, ortam kızlar her şey güzel .

alaskan bush company: striptiz kulüplerinin şahı 4-5 eyalette gittiğim kulüplere göre temiz ve ucuzu

şehir merkezindeki otobüs terminali: dilenci emo karı dolu, durmadan birilerine uzaklaş diyorsun; para , sigara başka ne görürlerse istiyorlar gençlerin çoğu çalışmıyor dilenip içki alıyorlar. bu emolardan bir kaçına votka karşılığı çaktım.

conocophilips: dünyanın en karlı 18. şirketiymiş maden firması, herkes nefret ediyor durmadan slogan ve yürüyüşler var bunlara karşı. balığa ve denize muhtaç oldukları için madenlerin doğayı kirlenmesine kızgınlar.

otobüslerde çalışan fahişeler; genç kızlar otobüste yanınıza oturup sürtünüyor , elini bacağınıza koyuyor, sonra direkt evlerine çağırıyorlar evin durağına geldiğinde inip vurup 75 dolar verip çıkıyorsunuz , sanırım hepsi taş bağımlısı. nüfusun %20 si metamfetamin kullanıyor ve küçük bir kristal 75 dolar, bir postanın neden 75 dolar oldugunu anlıyorsunuz. ne kadar bağımlıda olsalar güzeller.
  • alaska'nin en buyuk sehri ve de yilin 6 ayi boyunca gunde 21, 22 saat gun isigi altinda olmasina ragmen hicbir zaman kalabalik olmayan bir sehir merkezine sahip huzur dolu bir yer. etrafi karli daglarla, buzullarla, okyanusla, gollerle cevrili. sehrin ici ve disi tum dogal guzelliklere ev sahibi ve o yuzden insanlari her turlu doga sporunu yapiyor. vahsi hayvanlari sehir icindeki patikalarda, parklarda dahi gormek mumkun. alaska'nin her yerine giden gunluk ucak, gemi, otobus turlari var. sehir merkezi'nde basta anchorage muzesi olmak uzere birsuru alaska ile ilgili farkli tarihi, turistik binalar, heykeller, sergiler var. sehre gitmisken kopek kizagi, ayi/bizon besleme, buzdaglarinda hiking, kuzey isiklarini izleme gibi baska yerde yapilamayacak aktivitelerin yapilmasi sehri daha essiz kiliyor.

sozlukte hakkindaki yorumlari genelde work and travel ogrenci tayfasi yazdigindan sehrin bu dogal guzelliginden hic bahsedilmemis. yillar once work and travel yaparken ben de bir ara bu sehre gelmeyi dusunuyordum ve buyuk ihtimal bu dogal guzellikleri gormeyip tamamen baska seyler yazacaktim ama hangi gaye ile olursa olsun kesinlikle gidilesi gorulesi guzel bir yer alaska'nin bu guzel sehri.
  • fairbanks'de yasiyan her zavallinin `ulan sansa bak neden anchorage'da deilim dedigi (bkz: kabal), ama aslinda fairbanks'le ayni bokun soyu sehircik. (200.000)...
  • alaskanın en büyük şehri
  • anders amanders diyorum. bir iki manzarasi filan iyi guzel. hatta glacier'lerin filan etrafindan gecen tren turunu da yapmak da sukela.
    ama sehir tam bir felaket. inuitler tamamen yitmis gitmis. the grey goose adli mekani bir de adini unuttugum baya guzel (ama baya pahali) bir balik restorani aklimda kalmis. alaska halibutu.
  • alaska'nin en kalabalik ve en buyuk sehri olup baskenti olmamasi nedeniyle bir nevi istanbul'udur. yaz aylarinda iklimi ilimandir, sort t-shirtle gezilebilir. work and travel programi cercevesinde sadece birkac gunluk yolcu iseniz bu sehirde elektronik magazalarini mutlaka gezmeniz tavsiye edilir. urunleri vergiden muaf bu sehirde turkiye'deki fiyatinin yari fiyatindan da asagi mp3 player'lar, ipod'lar, digital fotograf makineleri, notebooklar ve bilimum elektronik malzeme bulabilirsiniz. yazin tamamini alaska'da gecirecekseniz begenip de biraz pahali buldugunuz kaliteli sweatshirtleri mutlaka alin, isinize cok yarayacaktir. eger 24 saatten kisa bir sure takilip diger ucusunuza gececekseniz kalinacak yer olarak ilk tercihiniz beles havaalani olmalidir. 1 gunden fazla mesken edinecekler icin ucuz hostellere telefon rehberlerinden ulasilabilir.
  • yapmam gerekenler listesinde orta sıralarda olmasına rağmen şans eseri bir anda kendimi yaz için buraya bilet alırken buldum.

şaka lan insan şans eseri alaskaya gider mi? planlamıştık vahşi hayvanlar köpek kızağı gibi şeyler yapalım diye. daha 6 ay var zaten kesin ya çığ düşer ya da yanardağ patlar biz gitmeden anasını satayım.

not: köpek kızağı olayına karşıyım. asla yapmam, yaparsam döndüğümde köpeciklerimin yüzüne nasıl bakarım..?
  • indikten sonra valizleri almak icin cikilan bolgeye tekrar girilemeyen, ancak restoranlarin neredeyse tamami o alanda bulundugu icin ac kalinabilecek bir havaalanina sahip alaska sehri.
hesabın var mı? giriş yap