• tadı kiviyi andıran ama kivinin ağızda bıraktığı o garip 'fşmhgmhşıh'lığı bırakmayan, güzel meyve.
  • karpuzda nasıl göbeğe doğru tadı güzelleşir kabuğa doğru yavanlaşırsa bu merette olay tam tersi. hey yumurtaya can veren rebbelalemin. ibretlik bir paylaşım yapmak istedim kardeşler.
  • rejim yapanlar ya da kilosuna dikkat edenler için mucizedir kendisi. 100 gram ananas yaklaşık (büyüklük ve olgunluğuna göre) 50-60 kaloridir. kalorisi düşük olduğu gibi glisemik indeksi de düşüktür ve iki saat sonra kan şekerinizi zıplatıp sizi açlık krizine sokmaz. içinde proteinleri parçalamak için son derece yararlı enzimler (bromelain gibi) vardır ve sindirime yardımcı olur.

ananas suyu da takribi 100ml. 46 kalori olan muhteşem bir içecek. meyvasını yiyemeyenler için munis, tatlı bir çözüm. ayrıca eskisi gibi pahalı değil kendisi. marketlerde her şeyini soyup çat diye veriyorlar. takribi 3,5 tl falan.

müthiş bir c vitamini kaynağı olduğu gibi lifli bir besin olduğu için sindirim sorunlarına iyi geliyor. ayrıca ödem, romatizma ve iltihapların geçmesine yardımcı rol oynuyormuş kendisi. hatta ananas erkek olsa eminim iyi bir koca olur, o derece.

şöyle bir tabak meyva salatası 500-700 kalorilik bir rejim için örnek tabak oluyor besleyicilik bakımından.
    1/3 muz (takribi 4 dilim), 1 dilim ananas, 1 tane (salkım değil, tane) üzüm. eğer elinizde varsa üzerine bir miktar (yarım tatlı kaşığı) şekersiz, aromasız protein tozu eklerseniz daha yararlı olur.

afiyet olsun.
  • yiyecek olan kisinin mutlaka gidip kendisinin almasi gereken, sayet baskasina aldirilmis ise kesinlikle sözü edilmemesi gereken gizemli meyve.
  • cok yiyince agizda tahri$ yapar, acitir, yakar derler. $ahsen miktar konusunda sonunda agzimi kan revan icinde birakarak bu konuda $ok edici bir rekora imza attigima inaniyorum.
  • marketlerde soyudurmamanız gereken meyve.

evet biliyorum o görmüş olduğunuz alet çok teknolojik bir his bırakıyor insanın üstünde, sırf nasıl çalıştığını görmek için bile elde ananas ile ona doğru yürüyebiliyorsunuz ama yapmayın.

geçen gün ben de aynı duygularla (ananas soyması da biraz zordur, el kesme ihtimali yüksektir) "yav bunun aletini yapmışlar yaaaa" diye trans halinde elde ananas kendimi görevlinin önünde buldum. cart curt diye iki hamlede bana ananas "soydu". yarısı mundar oldu ananasın, çöpe gitti, kuş kadar kaldı yiğidim ananas. üşenmeyin oturun evde kendiniz soyun ama yavaş yavaş, dikkatli bir şekilde.
  • tayland ve benzeri ulkelerde yolda kırda bayırda satılan meyve.bir koca ananas 20 baht bu da dolar bazında 50 cente tekabul ediyor. satan teyze kocaman bir bıcakla soyuyor,dorde boluyor dork kişilik ekip tarafından bir dakika da yok ediliyor. sonra bir daha isteniyor.

yanlız bu meyve daldan toplanıp yenilmiyor bir iki gun gunesde bırakmak lazım rengi acılıyor,yoksa bayagı sert olup yerken kelek karbuz gibi tadı var. sonra tabii memlekete gelip 8,5 ytl istenince, insan ben bu fiyata tayland ta tarlasını alırım diyor ama nafile tabii.
  • ortasındaki "yenmez" diye bilinen sert kısmı, yaygın kanının aksine, yenir ve hatta yenmelidir. bromelain adlı, kanserden koruyan ve bazı kanser türlerinin tedavisinde bitkisel takviye olarak kullanılan mucize enzim, en çok ortadaki bu sert kısımda bulunur.

ayrıca ananas, ödem çözücü özelliğe sahiptir. solgar,gnc gibi firmaların bromelain tabletleri "ödem çözücü ve iltihap giderici" olarak satılmaktadır.
  • ananas dendiğinde çok eskilerden bir fotoğraf karesi canlanır gözümde. fotoğraf dediysem bildiğin fotoğraf; en küçük boy olanlardan. ananem daha genç ve zayıf, ilkokul yıllarım, teyzemler filan da var. maaile bizim evdeyiz yani. tahminen bundan 15 yıl öncesi.. artık kim aldıysa , nerden geldiyse bir ananas gelmiş eve, herkesin toplanması beklenmiş yemek için. en az 12-13 kişiyiz. elimizde birer ince dilim ananas, ananem elinde ananasın baş kısmını tutmuş halde çekilmiş fotoğrafımız. nerde o ananasın tadı nerde şimdikiler demeyeceğim; ama artık zaman ne kadar değişmişse eşimle markette gördükçe aldığımız ve koca koca dilimlerle doyasıya yediğimiz, 1,5 yaşındaki oğlumun ilk dişlerinin çıkmasıyla birlikte tanıdığı bir meyve. ama bir gerçek var ki o da ananas yediğim için o günkü kadar sevinmediğim gerçeği. biz mi büyüdük yoksa kirlendi mi dünya... ya da bir ananasa bu kadar anlam fazla mı..
  • dün: migros'ta yeşil erik (yumuşamış): 5 küsur lira, starking elma: 6 küsur lira, ananas: 2 küsur lira.

iyi ki bizde yetişmiyor yoksa fiyatı binlerce lira olurdu.
hesabın var mı? giriş yap