• 60 vilayetten al çek bu nakaratı kimse konuşamıcaktır.
  • türkçede sevinç, rutin, şaşkınlık, üzüntü, sinir, isyan vb. durumlarda kullanılan cümle. genelde cümlenin sonunda kullanılsa da farklı yerlerde de kullanılabilir. genelde erkekler tarafından kullanılsa da günümüzde kadınların da sıklıkla kullandığı görülmektedir. bunu kullanan kişi kafasında cinsel bir olgu düşünmez. sadece kullanır.

hay amına koyim yine son ayakta yattık! (üzüntü)

gooooaaal gol gol amına koyim gol gol!! (sevinç)

geçen arkadaşla gidiyoz amına koyim... (rutin)

ben böyle hayatın amına koyim. (isyan)

amına kodumunun hakemi golu vermedi. (kızgınlık)

vay amına koyim nasıl olur ya? (şaşkınlık)
  • uzun sure yurt ortaminda kalindiginda noktalama isaretlerinin yerini alan soz obegi amina koyim
  • yoresel bir lezzet ihtiva eder, koyuldugu cografi bolgelere gore donusur, degisir bambaska bisey olur da olur.
    mina koyiim
    hımına goyam
    hamına sogayım
    mcıını sigiyim gibi gibi...
  • türkçede bunun kadar joker bir kullanım var mı bilemiyorum. nereye istersen koy istediğin anlama göre kullan. tdk'nın hakettiği değeri vermesi gerekir diye düşünüyorum amına koyim.
  • askerlik görevi esnasında binbir tane versiyonunun ( amuna koyam , amına goduum , amcuha çakam.. ) duyulduğu ve öğrenildiği küfürdür.çünkü bu küfür askerde her allahın günü yüzlerce kez ayrı aksan ve şekillerde duyulur , ister istemez değişik formlarda beyninize kazınır.burada önemli olan sivil hayata çıkıldığında amına koyım küfürünün kullanımında kişisel standardı sağlamaktır.
  • çok sık kullanılan ama kullanımı sakıncalı olan kelime topluluğudur. msn dilinde bu aq, ak, amk şeklinde kısaltmalar yapılarak kullanılır. her cümlenin sonuna konabilir ve anlamı bozmaz.

-kıza baq vay amına koyim**

-oğlum geç kalıcaz amına koyim hadi ya*

-akıllı ol lan amına koyarım çocuk senin*

-amına koyim ya keşke atmasaydık onu bak lazım oldu*

(bkz: amuğa goyum)
  • her cümlenin sonuna eklendiğinde farklı bir etki bırakan küfür.
  • a.q. ve a.k. kullanımını tasvip etmedigim, kullananın amına koyim dedigim yanık küfür.
hesabın var mı? giriş yap