• gelen müşteri aynanin önüne yatirilir, "sende kimyasal silah varmiş itoğluit" dendikten sonra tekme tokat dövülür. ağzi burnu kirildiktan sonra adam havaya atilir, tutulur ve "biz bu müşteriyi yakaladik yaşasin heyo aferim bize modern dünya kurtuldu" denilir... işte amerikan traşi budur...
  • bu tıraşın asıl adı "ali brus" gibi bir şeydir. tamamen türk malıdır. dallama amerikalılar sahiplenmiştir. zaten noel baba da, abraham lincoln de, elvis presley de türktür. ne mutlu türküm diyene!
  • berber’ e gidip yaptırıp eve döndüğünde anne’ den yediğin dayaktır. sonra ağlayarak evden çıkartılmışsındır, apartmanda bir an evvel gözyaşlarını sildikten sonra utana sıkıla gidip berber’ e ;

- abi ben amerikan traşı istemiştim ya, annem sıçtı ağzıma, çok uzun olmuş sonrada çok çabuk uzayacakmış, 1 hafta sonra yine gelip sana paramı verecek mişim, sen bu gavat kafasını kes en iyisi sonrada subay traşı yap bana, hep o sınıfa sonradan gelen cem piç’ inin işleri bunlar, geldi huzurumuzu kaçırdı, sapsarı saçları yetmiyormuş gibi birde amerikan traşı çatlatıyo her hafta sonu, hızlı koşmak onda, çalışkanlık onda, ışıklı spor ayakkabı onda, alarmlı saat onda her bok o pezevenkte. adamın kaykay’ ı var, ben hala blok flütte kar’ a basma iz olur diyorum. biz güzel kızlara eziyet ederek asılırken, adam aslı ‘ya seni seviyorum demiş servis’ te. hem benim neyime lan amerikan traşı, tipsizim bi kere oğlum, amerikan traş olsak ne olur. yalandan yere heves yaptık işte amerikan’ ı koyarım, hafta sonu da kursa giderim annemin bayramda aldığı spor ayakkabılarla, zaten sivil giyiniyoruz kursta, bide baklavalı kazağı patlattım mı kızlara şeklim olur demiştim neyse. yarın bigün ten ten traşı çıkacak daha onu yaptırıcam ne rezilliklerim olacak daha bi bilsen.
  • amerikan traşı 10 yıldır falan ülkemizde uygulanan bir saç traşı şeklidir, saçın arka bölümüne "hop hop yarım top" şekli uygulanir, ön taraf da subay trasindan biraz uzundur, tavuk gotu diye tabir edenlere, "tiksindim senden" türü bakışlar atmak en doğal haktır; kadın milleti, erkekte, amarkan traşını pek sever.
  • "ırak'a demokrasi götüreceğiz!"
  • neredeyse 13 sene olmuş bu tarzı denemeyeli. şu an kafamda tas varmış gibi gölgeme baktığımda. ya da kafam bir çeşit mantar formuna dönüşmüş gibi. insan kendisi alışamadığı gibi, arkadaşları da alışamıyor. bir kaç arkadaş mahallenin bıçkın tiplerine benzetti epi topu bir saç kesimi yüzünden. harbiden haraca çıksam başarılı sonuçlar alacağıma inandım. gideceğim sıraya ulaşmak için de amfinin en önünden gitmek suretiyle bir tur atarak dolaştım. bütün sınıf eşrafına "bakın işte yeni eşşeğiniz geldi" mesajı veriyor gibi hissettim. uzun zamandır bu traşı olan yokmuş gibi baktılar, çok acınası baktılar. bir kaç tanesi yüzünü yere eğdi, bir kaç tanesi içinden "ahah tipini siktiğim" diye geçirdi. arkadaşım bile gülerek ve manalı olarak "sıhhatler olsun" dedi.

uyduruyor da olabilirim tabi.
  • kapitalist kafa. çocukluğumuzda saçlarımız sarı diye amerikan traşı olduğumuzda yaşlılarımız "abooouuw aynı alman çocukları gibi maşallah" derlerdi.

ulan traş amerikan, milliyet alman, kendim türk... aptal ettiniz bizi aptal. nesi var alman çocuğunun, "aynı almanlara benzemiş ne güzel", lafa bak yahu!. hadi kız olsam da "aynı alman turist kızlarına benzemiş" deseler bir nebze, hayır aslan gibi adamım.
  • ortaokuldaki müzik öğretmenimin iddiasına göre halis muhlis türk traşı imiş. eskiden çocukların kafasına tası koyup açıkta kalan yerlerin kesilmesi ile gerçekleşen ve kafa mantar şeklini aldıktan sonra tepedeki bir tutam saça boncuk takılıp; çocuk koşup durdukça boncuğun kafada yaptığı delme işlemi sayesinde(masa tenisi raketlerinin topa iple bağlı olan şeysi gibi vur kaç vur kaç prensibiyle çalışan) veletin uslanmasını amaçlayan bir aile politikası olduğunu iddia etmişti kendisi. bu hikayeyi anlatırken kalemle yanındaki çocuğun kafasında uygulamalı olarak da göstermişti ki o çocuk şimdi ne halde kim bilir.
    (bkz: aksiyom)
  • sınıftaki çocuklara bakıp bakıp özendiğim bir zamanlar çok revaçta olan saç modeli. berbere her gidişimde bu sefer 'amerikan traşı' olcam diye gidip, eve varınca saçı gören babanın çemkirmesiyle ertesi gün '3 numara' ya dönerdim.
  • sarışın ve kumrallar yaptırdı mı artistik, esmerler yaptırdı mı amele gibi duran tıraş.

not: esmerim
hesabın var mı? giriş yap