• bir karakterin yaptığı bir şeyin tersini söylemesi, ya da söylediği şeyin tam tersini yapması; ve ardından gelen kahkaha efektleri.
  • a - tuvalette hic kitap okumam ben. ne kadar igrencsin ki boyle bir sey soylersin...
    b - kotu anlamda soylemedim ki
    c - tatlim tuvalette unutmusun kitabini al
    (bkz: kahkaha efekti)
    b - gercekten mi?
    c - tabii tuvalete kutuphane kurdu, ha bir de tez yaziyo orda simdi
    b - eheh
    a - c'ye bi siktir git cay koy b'ye sen de bi siktir git
    (bkz: kahkaha efekti)

aslinda kolaymis eger boyleyse ben de yazarim be sitcom...
    kolayligini alinan $ukelalardan anlayacagiz hadi bakalim...
  • normal bir ev hayatının aksine sitcom evleri umumi yerler gibidir.
    habire kapı çalar ve alakasız birileri girer. hatta bazen kapı çalmadan girerler.
    bir komün hayatı yaşanıyor izlenimi verirler.
    tamam anladık kanka ya da akrabasınız ama hiç mi özel hayatınız yok ?
    bir de eve giren kankalar hemen espriyi ya da durum komedisini gerçekleştirip giderler.
    hani -aaa hoşgeldin gel otur bir soluklan, ne içersin çay kahve?- demek de yok. gelen kahkaha efektini çaktırıp gidiyor.
    sanırım herkesin ocakta yemeği var ya da sekiz blok ötede bile otursa kapıyı açık bırakıp geldi koşarak, espri kaçmasın diye.
  • *evin babası günde iki dakika çalışarak eve para getirir geri kalan zamanını evde geçirir.
    *mutlaka saplantılı bir komşu vardır.mekkeye ibadete gider gibi eve günde üç öğün ziyaret taksiminde bulumayı ihmal etmez.
    *gecenin bi yarısı üstlerinde cübbemsi sabahlıklarıyla üçer kiloluk dondurma kaplarından dondurma yemeyi ihmal etmezler.
    *okul servisi hep zamanında gelir,çocuklar hiç okuldan kaçmazlar.
    *mutlaka salondan sonraki oda mutfaktır.ve aradaki kapı iki tarafa da açılabilir cinsten olmalıdır.
    *okulun sorumlu öğretmeni iki haftada bir ev ev dolaşarak ailelerin çocukları hakkında bilgi almasını sağlar.(ya da hep bize denk geliyo mına koyim sadece bizim takip ettiğimiz aileler ile konuşuyor.)
  • eğer aile komedisi ise evin kadını mükemmel eş, evin erkeği ise spor düşkünü, vurdum duymaz, biraz maço ama yufka yüreklidir. evin erkeği her zaman eşinden gizli kapaklı işler çevirir ama sonunda mutlaka yakalanır. daha sonra tartışırlar ve en nihayetinde bi şekilde olay tatlıya bağlanır. ( bu na uymayan tek dizi love and marrige'dir ama o dizi hiç bir klişeye uymaz.)

according to jim: cherly-jim
    every body loves raymond: debra-raymond
    grounded for life: cloudia-sean
    roseanne: roseanne-dan
    dharma & greg
    mad about you: jamie-poul
    malcom in the middle: louis-hal
    the king of qeens: doug-carrie

mutlaka aptal ve sakar ama sevimli bir karakter olur. ( bu krakter tipine kramer'i dahil etmeye kalkan olursa döverim)

perfect strangers: balki
    friends: joe-phoebe
    according to jim: andy
    everybody loves raymond: robert
    frasier: buldog
    dharma & greg: pete
    news radio: matthew

aykırı, uyumsuz veya "loser" bir karakter olmazsa olmaz.

grounded for life: eddie
    sanfield: george
    according to jim: dana
    scrubs: jd
    mad about you: ira
    malcom in the middle: francis
    becker: bob
    the king of qeens: danny
  • dizideki evler mutlaka yayla gibidir. mutlaka suburbde triplex veya dublex şeklindedir. eğer öyle değilse de tek bir kişi 5+1 bir apartman dairesinde yaşar.
    ayrıca mutlaka öküz koca yaptığı bir şeyi karısından saklar ama dizinin sonunda yaptığı şey ortaya çıkar kadın kızar ama sonra tekrar sevgi yumağı olurlar.
  • evin çocukları birbirinden nefret eder görünür ve her fırsatta birbirlerine hakaret yağdırırlar lakin zor bir duruma düştüklerinde bir birlerini aslında ne kadar da çok sevdiklerini anlarlar.
  • aile mutlaka kahvaltı yapar. kimsenin işe-okula gecikme derdi yoktur. ya da "yok ben çıkayım yolda pohaça simit bişeyler yerim" demez kimse
  • ana karakter bişeyler içerken şok edici* bir haber alır ve içtiği şeyi ağzından püskürtür.
hesabın var mı? giriş yap