• başlık amd ekran kartı hakkında, üstteki yazar da işlemcinin ısındığından bahsetmiş. olaya ne kadar vakıf olduğunu anlayarak, yaptığı yorumun dikkate dahi alınmaması gerektiğini kendi belirtmiş. fiyat uygunluğu bu yüzdendir diyerek de beni 7nm 7nm gülmeye sevk etmiştir.
    edit: garibim silmiş entarisinigörsel
  • 7 sene sonra oyunların ana menüsünün yanı sıra oyunların kendisini de canavar gibi çalıştıracak karttır. 6 yıl önce çıkmış gtx 980'imle şu an oynayamadığım hiçbir oyun yok, öyle low ayarlarda falan da değil. mediumun altına düştüğüm oyun yok. bizzat o övdüğünüz konsol zaten oyun teknolojisi gelişiminin önünde kaya gibi engel olarak durduğu için çalıştıracak.

edit: #115052540 ithafen
  • 3 aydır referans modelini kullandığım muhteşem güzel şey. ilk bir bir buçuk ay mavi ekran, wattman, siyah ekran, dual monitor dead vs vs envai çeşit hatayı bana göstermiş olmakla birlikte bir aydır güncellemeler sayesinde muhteşem ötesi performans sunan, hatasız kullandığım ekran kartım. buna sovenler ya güncellemeleri yapmıyorlar ya da bilemiyorum. fiyat olarak 2070s superden çok uyguna alabilir ve 2070 süper ile denk performansta kullanabilirsiniz. ben referans model ısınmasın diye undervolt yaptım mesela, çoğu oyunda performans artışı aldım düşen sıcaklık sayesinde. hala 2070i geçtiğini düşünüyorum ki msı gaming x gibi modelleri 2070 süperi pek çok benchmarkta geçiyor görünüyor, denk olmayı geçtim.

ayrıca niyetlenenler için ayarlarda ufak bir kısmaya gidip 4k 60fps ve hatta üzerini neredeyse bütün oyunlarda alabilirsiniz.

beğenmeyenlerin aslında neden beğenmediğini biraz anlıyorum, nvidia ekran kartları güzel performans ve sıfır sorunla gelir. fiyatı daima yüksektir. amd ekran kartları ise biraz uğraşma ister. yalnız doğru soğutma çözümleri ve overclock ile çok çok yukarı performans alabilirsiniz. bu sebeple 5700xt ile 2080e yaklaşan geek kardeşimlerimiz beni şaşırtmadı.

velhasıl kelam eğer param var, verir alırım en sorunsuz kartı, güncelleme beklemem, üstüne düşünmem vs diyorsanız tabiki nvidia alın, yok ben kurcalamayi severim, uygun fiyata yüksek performans olsun diyorsanız, arkadaşlar 5700xt çok iyi bir karttır. hatta daha da uğraşırım daha ucuz olsun derseniz 5700 alın, kartla oynayıp 5700xtye performans yükseltmesi yapıyor millet.
  • siyah ekran sevdalıları varsa alabilirler bu amına kodumunun kartını.

tanım: amına kodumunun kartı.

burada yazdığım siyah ekran ve ardından restart sorununu 750w +80 gold psu alarak çözdüm.biosda dahi sorun yaşıyordum,benzer sorunu yaşayanlar deneyebilirler.

biraz sorunlu olsa da f/p olarak iyi bir 2k kartı.
  • 1440p oyun oynamak için topladığım bilgisayarımda tercih ettiğim ancak kasım 2019'dan bu yana yaşadığım deneyimler sonucu pek de tavsiye etmeyeceğim ekran kartı.

öncelikle ürün kağıt üzerinde 1440p için tam bir fiyat/performans ürünü. ben 11.11 kampanyasında gigabyte'ın gaming oc modelini 3000 tl'ye aldım. peformans anlamında da sorunsuz çalıştığı zamanlarda beklentimi karşılıyor ama karşılaştığım sorunlar da gayet can sıkıcı.

öncelikle kartın kesinlikle sıcaklık sorunu var. varsayılan fan hızı ayarlarında örnek olarak gears 5 ve metro exodus oyunlarında gpu 90 dereceleri gördü. adrenalin software ayarlarında sıcaklık/rpm ayarlarını yapınca 77 derecelere indirilebiliyor ancak fan hızında ötürü bayağı bir gürültü oluşuyor. adrenalin üzerinden undervolt da denedim ama bu sefer oyunlar hiç açılmadı. araştırdığım kadarıyla aynı seviyedeki nvidia kartlar (rtx 2070, 2070s) maksimum 70 dereceye çıkıyor. bu sorun sadece gigabyte'ta değil neredeyse bütün üreticilerin kartlarında mevcut. en iyisi sapphire nitro+ deniyor.

yine metro exodus ve gears 5 oyunlarında belirli bir oyun süresinden sonra sürekli crash'ler yaşadım. forumları kontrol ettiğimde msi afterburner uygulamasının kapatılması önerisi bende işe yaradı. uygulamayı tamamen sildim.

ara ara yaşadığım ve amd'nin aylar geçmesine rağmen hala çözemediği en büyük sorun ise monitöre giden sinyalin kesilmesi ve bilgisayara hard reset yapmadığın sürece görüntünün tekrar gelmemesi. en son the witcher 3'te bu sorunu yaşadım ve çıldırma noktasına geldim. çözüm olarak da forumlarda gördüğüm bir çözümü uyguladım ve gölge ayarlarını medium'a getirdim. bunu da oyun içinden zaten yapamıyorum çünkü oyuna girer girmez no signal hatası alıyordum. ben de oyun dosyalarında bu ayarı bulup değiştirdim ve sorun çözüldü. çözüldü çözülmesine ama benden de bayağı bir küfür yedi amd.

sonuç olarak performans anlamında neredeyse muadili olan rtx2070s'ten 1500-2000 tl daha ucuz olduğu için tercih ettim ama ileriki yıllarda gpu'mu upgrade edecek olursam büyük ihtimal amd tarafına girmem. bu yaşadığım sorunlar tabii ki sürekli yaşadığım sorunlar değil ama yaşandığı zaman da çok can sıkıcı oluyor. işin kötü yanı da kart çıkalı neredeyse 1 yıl oldu ama hala sorunları çözülemedi. şahsi fikrim eğer paranız varsa hiç uğraşmayın nvidia alıp geçin. eğer bütçeniz daha kısıtlıysa ve bu sorunlarla da yaşayabilirim diyorsanız alınabilir bir kart.
  • hemen bir üstteki entriye katılmakla birlikte geçtiğimiz hafta birden bire başlayan siyah ekran çözümünü kasım güncellemesinde buldum. msi'in referans modelini kullanıyorum ve siyah ekran dışında böyle canımı sıkan sorun olmadı, undervolt ile sıcaklık 75-80 arasında kalıyor zaten ki redditte göre 90 dereceye hiç bir sıkıntı yok. undervolt sadece kartın ömrünü uzatmak adına.

sorun yaşıyorsanız eski driver sürümlerini öneririm, ne yazık ki amd bu konuda biraz zayıf kalıyor.
  • tam bir kumar amd nin diğer ürünleri gibi kimi sorunsuz deneyim yaşarken kimini cinnete getiriyor
  • 5700xt özelinde "asus tuf" serisinden uzak durun! tasarım problemi sebebiyle vram sıcaklıkları 105 dereceleri görüyor ve asus bu kartı hala satmakta üstelik iade de almıyorlar!
  • peynir ekmek gibi satılan gpu. hbm kullanmayı sonunda bırakan amd, nvidia’nın böbreklerine çalışmaya başladı. 5800 xt çıkınca oluşacak şamatayı sabırsızlıkla bekliyorum. 1200 dolara kart çıkartan zihniyetin sürünmesini görmek çok zevkli olacak. umarım olur.
hesabın var mı? giriş yap