• kurtların evcilleştirilmesi sürecini hikayelendirmiş olan sinema filmi. filmin kendisi hakkında değil, içinde sakladığı bir mesaj ile ilgili yazmak istiyorum. bu nedenle yazının gerisi spoiler'lı olacak, bilginize.

--- spoiler ---

çocuk babasıyla, kutsal av için büyük yolculuğa çıktığında, avcı toplayıcı kabilenin lideri olan babanın verdiği mesajlar genellikle şu merkezde:
    acımasız olmayan hayata tutunamaz.
    gerçekten avcı toplayıcı bir toplum için acımasızlık iyi bir özellik. filmin bir yerinde yakaladıkları yaban domuzunu boğazlaması istenildiği zaman çocuk bunu yapamıyor ve bu yüzden eleştiriliyor. çünkü o dönem için sağkalım yönünden olumsuz bir davranış sergiliyor. bir başka sekansta da baba uluyan bir kurdu uzaktan işaret edip alfa olmanın önemini anlatıyor. güçlü durmak, cesur olmanın öneminden dem vuruyor. ama cesaretle ilişkilendirdiği güç, sertlik içeren bir güç.

ilerleyen bölümlerde çocuk eve dönüş yolculuğunu yalnız yapmak zorunda kalıyor ve bir noktada kendine saldıran bir kurdu bıçağıyla yaralıyor.

yine merhamet baskın çıkıyor ve kurdu ölüme terk etmektense alıp iyileştirmeye çalışıyor, besliyor, yarenlik ediyor. böylece bir hayvanı düşman ya da yiyecek olarak görmeyip onu evcilleştirmeyi başarıyor.

babasının alfa tanımı içinde olan bir çocuk, bunu yapamazdı, kurdu ölüme terk edip başının çaresine bakması kabul gören davranıştı. oysa çocuk bunu yapmadı. merhamet, yumuşak bir kalp, insani sıcaklık da ayrı bir güç tipi. o zaman için belki insanlık için çok önemli bir gelişmeyi sağlamış, şimdi ise başka rolleri var hayatta.

her varoluş şekli bir güzellik ve bir güç içerir, film bana bunu anlattı. gerçekten de özgünlük ve çeşitlilik insanın en büyük hediyesi, insanlığın gelişmesinin en önemli nedenlerinden biri, yitirilmemesi gereken bir güzellik.

--- spoiler ---
  • fragmanını gördüğüm günden beri beklenti içerisindeydim, bu sinematik bir beklentinin ötesinde köpek sevgisine yönelik duygusal bir beklentiydi ancak film beklentimi hiçbir yönüyle karşılamadı. mantık hataları, zayıf kurgu, senaryoda kopukluk/tempo ve zayıf final gibi sorunlar çok bariz.

--- spoiler ---

mantık hataları: yaralı bir kurdu diğer kurtlar parçalar, geride canlı hâlde terk etmezler. yetişkin bir kurdu evcilleştiremezsin, hele bunu 2 haftada asla yapamazsın, yavru iken alman lazım.

zayıf kurgu: 20.000 sene öncesine ait paleontolojik bir hikaye anlatacak kadar zahmete giriyor ama "herkes anlasın" kaygısı güdüyorsan ticari zekan yok demektir. çünkü potansiyel izleyici kitleni bu kurgu ile tatmin edemezsin.

senaryoda kopukluk/tempo: av sahnesini gösterip ardından "flashback" yapmanın hiçbir alemi yoktu. film doğrusal ilerleyebilirdi, bu kurgu sayılmaz. alfa sürüye geri dönüyor ama çocuk ile karşılaştığında yanında kalıyor. bu filmin temposunu bozuyor. film gelişemiyor, aksaklık yaşanıyor.

zayıf final: filmin sonunda hiçbir şey hissedilemiyor. çünkü filmin sonu çocuğun ailesinin yanına yürümesinden ibaret. bu sahneden final olmaz.

neler yapılabilirdi? çocuk ölüme terk edildikten sonra bir kurt yavrusu bulup, kışın kar ve soğuk nedeniyle ailesinin yanına dönemeyeceği için, yaz gelene kadar kurt yavrusu ile hayatta kalmaya çalışırdı. bu sırada karakter gelişimi yaşanırdı, hem çocuk olgunlaşır ve bir erkek olur hem de kurt yavrusu büyürdü. 1 sene geçtikten sonra da ailesinin yanına dönüp, kurt sayesinde kabilesini saber/kaplan'dan kurtarıp climax yaşanabilirdi.

--- spoiler ---
  • vangelis'in müthiş parçalarından biri.
  • 20.000 yıl öncesinin insanları kapşonlu bershka kabanları nerden alıyorlardı acaba diye düşündüğüm film. uçları kürklü kapşonlu kabanlar optimum avm'deki paul&shark sezon sonu indiriminden alınmış gibiydi

onun haricinde basit, çıtır zaman geçirmelik hoş bir film.
  • görsel olarak muhteşem olması bir yana hikaye anlatımıyla da enfes bir filmdir. bir kurtun evcilleşmesini konu alması klişe bir hikaye gibi görünse de gayet güzel işlendiği ve son zamanlarda vizyona benzer film pek gelmediği için ilaç gibi bir film olmuştur.

bir kurt köpeğinin gözünden hikaye anlatımı başka bir film için white fang tavsiyedir.
  • fularlilarin elestirdikleri bir baska film. ulan butun filmleri fularlilar begensin diye cekmiyorlar bunu bir anlasaniz!?

gerisi spoiler olabilir, alert veriyorum

filmi tarihci, tarih bilen, sinema bilen, sanat filmlerinden cok anlayan triplerinde izlemezsiniz benim gibi sonlara dogru aglaya aglaya gozunuz cikabilir. ozellikle kurdun kendi surusunu birakip ergen insanimizin pesinde perisan oldugu sahnelerden itibaren gozlerim dolmaya basladi. kesin hayvana bir sey olacak, ha öldü ha simdi ölecek diye bogazimda kocaman bir yumruyla izledim. hayvan dostlari olmayan anlamaz bu hissi. neyse yine moda girmeyeyim.

o sahnelerde ergene sürekli salladim, bok vardi hayvani da kendinle birlikte telef ediyorsun diye. ama o yorgunluga ve bitmislige ragmen, kurt ölmek uzereyken kucağına alip birakmadan kabilesine tasidiginda benden arti puani kapti ergen.

cadirda yatarlarken hâlâ kurdun öleceğini sanıyordum ve artık selpaklik noktadaydim. ajite dizi ve filmlere ne kadar alismissam artik bebekler dogduktan sonra dahi kesin oksuz kalacaklar diye aglamaya devam ettim.

neyse ki son sahnede kurt annis ve bebiklerini sag salim gördüm de icime su serpildi. yoksa dun gece epey kotu gecebilirdi benim icin.

bir yazar daha bahsetmis, hayatta kalmak icin acimasiz olmaya karsi merhametli olmak da islenmis. ve merhametli olan aslinda bunu amaclamamis dahi olsa hayatta kalmayi merhametli oldugu icin basardi. kurdu kurtarmasaydi basta avlanma olmak uzere hayatta kalmasi mumkun olmayacakti.

guzel bir mesaj, tabii anlayabilene.
  • biraz sonra girecegim film.

tam boyle cocukken izlenecek film. cok yuzeysel aslinda ama cocuklarin ilgisini cekecek kopekli hayvanli bir film. tabi bir old yeller degil ama.

--- spoiler ---

asil oglanin duvarda asili kaldigi yerde yagan yagmurun o kadar buyuk bir havzayi o kadar surede doldurmasi imkansiz gibi. ancak bu konuda bir arkadasimin yorumu gunlerce acliktan sonra cocugun halusinasyon gorup kendini birakmis olabilecegi yonunde.

--- spoiler ---
  • çok beğendiğim filmdir. esas oğlanın kurtlardan kaçtığı ve kurdu yaraladığı ağaç var ya o ağaç antik dönemden kalma çam ağacıdır . kaliforniada doğu sierra bölgesinde bulunur. 4800 yıllıktır ve hala yaşamaktadır. geçmiş ile günümüze bağlamak amacıyla filme çok ince bir detay olarak eklenmiştir.

bu çamı nerden mi biliyorum? fotoğraf hafızam çok iyidir..

söz edilen çam
    time lapse
  • vangelis'in 1976 tarihli "albedo 0.39" adlı albümünde yer alan slow bir parça. bu parçayı dinledikçe kendimi şehrin sokaklarında gece yarısı sessizce gezinen bir androidmiş gibi hissediyorum.
  • --- spoiler ---

eğer ki bir tek arkadaşı olmadan geçmiş bir çocuklukta tek dostunuz köpekler olmuşsa ve o köpekler müteveffaysa bir paket selpakla izleyin. o güzel dostlar insanı sürüsünden ayrı kalsa da asla yalnız bırakmaz.
    --- spoiler ---

rahat uyuyunuz lord, pakraş, bıdık, kuki. birgün görüşmek ümidiyle, hepinizi ayrı ayrı özledim.
hesabın var mı? giriş yap