• son almanya milli maçı ile birlikte kafaları karıştıran önerme. olaya türkiye tarafından bakınca kafalar karışsa da denklem almanya tarafında gidildiğinde daha kolay çözülebilen bir denklem. golleri almanya'da yetişen futbolcularımızın attığı ve milli takımda almanya'da yetişen futbolcu bolluğu hesaba katıldığında "türkiye kazanınca biz de kazandık" daha doğru bir önerme. e haliyle almanlar yenilince yenilen bizler almanya kazanınca kazanmış oluyoruz. kim kaybetti peki sorusuna ise daha yanıt bulamadım ama mevcut durum yunanistan gibi gösteriyor. araştırmam lazım....
  • önümüzdeki dünya kupası için fifa'nın koyduğu yeni bir kural.
  • bende hep tarih kitaplarini 7-8 yaslarinda uyuz bir veledin yazmis olabilecegi hissi uyandiran sacmalik. bana ne bana ne yenilmedik biz, almanya yenilince biz de yenilmis sayildik. cocuk musunuz lan! biraz olgun davranin, yenilgiyi de tum sonuclariyla kabullenin. yok neymis istanbul cok adilane alinmis, kimseye dokunulmamis, iran ile yapilan savaslarda daglar musaade etmemis, yoksa iran ordusunun bi basarisi yok, osmanli zaten doguda dogal sinirlara ulasmis. viyana kusatmasinda ordu ac kalmis, o yuzden alinamamis. yunanlilar kalles, ingilizler zaten kalles. ne bicim tarih anlayisi bu, guluyorum ben buna.
  • gülünçtür ama tamamıyla yanlış değildir. bütün müttefikleriniz düşünce, kendi sınırlarınızı savunabilmişseniz bile, düşman ittifaki karşısında boyun eğmek zorunda kalırsınız.
  • hatırlarım hocama şöyle sormuştum ilkokuldayken...
    öörtmenim: almanlar yenilince biz de yenilmiş sayıldık.
    tduirlaan: öörtmenim niye biz yendiğimiz için almanlar da yenmiş sayılmıyor?
    öörtmenim: eee...ööö...hadi tenefüse
    tduirlaan: yuppiii!!!
  • osmanli imparatorlugu'nun almanya'dan once ateskes istedigi malum. fakat 17 aralik 1918 tarihli ingiliz daily news gazetesinde bu konuya soyle deginilmis:

"constantinople confusion
    --
    meeting-place of armies of all nations
    --
    ...
    those german and austrian soldiers who swarm in the streets were active enemies but yesterday, and if germany had not signed her armistice might have become the same again directly they left turkey. forced to tolerate their presence until the end of the month, which had left them to clear out of turkey, the allied troops could do simply nothing but ignore them.
    ...
    the inhabitants of constantinople, who are of a less indeterminate race, have each according to his nationality a different attitude towards the overthrow of the turkish empire. the turks themselves strive to maintain an attitude of dignity. they have not, acclare many of them, been defeated in the war. they made peace by compromise.
    ..."

(mealen: istanbul sokaklarinda halen alman ve avusturyali askerleri gormek mumkun. bu askerler bizim aktif dusmanimizdi ve eger almanya, ateskes anlasmasi imzalamamis olsaydi halen oyle olacaklardi. ay sonuna kadar istanbul'da kalmalarina izin var, o zamana kadar yapilacak tek sey onlari gormezden gelmek.

istanbul halki ise daha kararsiz bir kitle. insanlar kendi milletleri dogrultusunda, ittifak askerlerine karsi farkli farkli davraniyorlar. turkler ise daha gururlu bir sekilde olaya yaklasmaya calisiyorlar. onlar, daha dogrusu cogu, savasta yenilmediler ve baris onlar icin bir fedakarlik.)
  • almanlarin "dolchstoßlegende" (arkadan bicaklanma efsanesi) dedikleri hikayeye gore de, almanlar aslinda hicbir savasta yenilmemis fakat ulke icindeki sivil idarecilerin, marksistlerin ve yahudilerin yuzunden arkadan bicaklanarak savasi kaybetmistir.

(bkz: it ite it de kuyruguna)
  • ingiltere'nin muhtemelen ve mecburen yunanistan yenilince biz de yenilmiş sayıldık versiyonunu kullandığı kalıp. daha kalıcı ve geçerlidir üstelik
  • tarafsız tarih yazıcılığının efsanevi örneği...
  • kurtuluş savaşı hakkında da soru işaretleri oluşturan cümle, şöyle ki; eğer almanya, osmanlı imparatorluğu ve müttefiklerimiz birarada itilaf devletleri ile başa çıkamamışsak, savaş bitince sadece osmanlı imparatorluğu olarak nasıl itilaf devletlerine karşı galip gelmişiz?
hesabın var mı? giriş yap