• "life is too short to learn german" denir şaka yollu. meğer lydia davis improving my german adlı kısacık bir şiir yazmış ve tam da bu konuya değinmiş:

"all my life i have been trying to improve my german.
    at last my german is better
    —but now i am old and ill and don’t have long to live.
    soon i will be dead,
    with better german."
  • ben türkçe'yi de 28 harf kullandığım için almanca'da " r" harfinin okunuşu sıkıntı olmuyor (bkz: swh)

bir süredir her gün öğreniyorum ingilizce-almanca şeklinde ve mükemmel gidiyor.öğrendikçe yüksek tempolu geçen epl maçından aldığım haz gibi haz alıyorum (bkz: swh)

edit büdüt : amme hizmeti olsun diye sizlere buraya 33 gb lık tüm seviyeleri içeren bir set bırakıyorum

33 gb lık almanca kaynaklar.
  • sıfır bilgi ile c1-c2 seviyesine ne kadar sürede gelinir merak ediyorum.
    ayrıca bu seviyeye gelmek için ne yapmak gerekir ?
  • çok sevdiğim dil. çocukken tatile gittiğimizde otobüsten iner inmez almanca sesleri duymaya başladığımdan beynimde tatil ve mutluluk gibi kavramlarla mı eşleştirdim nedir, sevgim geçmedi hiç. buna rağmen unuttum, dil değil biz dile nankörüz.
  • a1-a2 yi bana cok hizli hatirlatacak not ariyorum, normalde kendimiz calisirken ozet notlar cikartirdik kaybettigim icin olupta paylasip yonlendirebilecek olan varsa cok iyi olur
  • spotify'da bulunan podcastlerle de öğrenebileceğiniz dil. en azından ben yeni keşfettim bunu.* deutsche welle'nin bir sürü podcast yayını var, her seviyeye göre. onun dışında keşfettiğim deutsch lernen durch hören diye bir podcast var diyaloglar şeklinde ilerliyor, özellikle başlangıç seviyeler için çok faydalı olacağını düşünüyorum. güzel tarafı almanya'da karşılaşabileceğiniz şeyler hakkında farkında olmadan bilgi de almış oluyorsunuz. mesela havaalanında valizinizi kaybettiniz ne yapacaksınız, yolda bir kazaya denk geldiniz nereyi arayacaksınız, komşunuz gürültü yaptığınız için sizi şikayet etti gibi gibi durumlar. baya başarılı buldum bu podcasti.
    ekleme: yeni podcast önerileri geldi. coffee break german, slow german, news in slow german. artık hangileri ilginizi çekerse*
    not: bazı podcastler ingilizce almanca karışık(yani önce ingilizcesini sonra almancasini söylüyor kelimelerin, cümlelerin falan) benden söylemesi.
  • gaza gelip keyfine öğrenmeye başladığım dil.
  • a2 - b1.1 seviye konuşma partneri olsa fena olmaz dediğim. 15 yıl önce de b1.1 dim bu arada, araya zaman giriyor ve benim seviyem ilerlemiyor. sanırım bu kırılma noktasını geçersem güzel şeyler olacak.

bu seviyelerde konuşma pratiği yapmak istiyorsanız yeşillendirin.
  • aylardır personalpronomenlar ile ilgili sıkıntı yaşadığım bazı noktaların aslında ne denli kolay olduğunu fark ettikten sonra anında öğrenmeme yardımcı olan aydınlanmaya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

nominativ--->akkusativ--->dativ

ich--->mich--->mir
    du--->dich--->dir
    er--->ihn--->ihm
    sie--->sie--->ihr
    es--->es--->ihm
    wir--->uns--->uns
    ihr--->euch--->euch
    * sie--->sie--->ihnen
    * sie--->sie--->ihnen

ezberlerken ich, du, wir ve ihr ile zaten sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. er, sie, es ve * sie için aşağıdaki tabloları ezberlediğinizi düşünerek, * kolay ezberleme tekniğini paylaşıyorum.

nominativ--->akkusativ--->dativ

der--->den--->dem
    das--->das--->dem
    die--->die--->der
    * die--->die--->den

---`:der:` akkusativ'de den oluyor, değişiyor, yani 'er' hem değişip hem de sonuna 'n' alıyor. (ihn)
    dativ'de 'dem' oluyor, değişiyor, yani 'er' hem değişip hem de sonuna 'm' alıyor. (ihm)

---`:das:` akkusativ'de 'das' olarak kalıyor. yani değişmiyor. 'es' , 'es' olarak kalıyor. (es)
    dativ'de 'dem' oluyor, değişiyor, yani 'es' hem değişip hem de sonuna 'm' alıyor. (ihm)

---`:die:` akkusativ'de 'die' olarak kalıyor. yani değişmiyor. 'sie', 'sie' olarak kalıyor. (sie)
    dativ'de 'der' oluyor, değişiyor, yani 'sie' hem değişip hem de sonuna 'r' alıyor. (ihr)

---`:çoğul die:` akkusativ'de 'die' olarak kalıyor. yani değişmiyor. 'sie', 'sie' olarak kalıyor. (sie)
    dativ'de 'den' oluyor. değişiyor. (ihnen)
  • zor bir dildir, ingilizce gibi yeaa diyip ingilizce biliyorum ben kolay öğrenirim sanan insanlar ekseriyetle helak olurlar. benzer yerleri var ama kurtarmıyor malesef.

dünyanın her yerinden almanca öğrenen insanların olduğu almanca discord'u mevcuttur, schreiben geliştirmek için kendinize konu seçip kompozisyonlar yazıp burada insanlara kontrol ettirebilirsiniz.

german learning and discussion
    https://discord.gg/german
hesabın var mı? giriş yap