• kanimca yazilmis en guzel masaldir. ama bunun yanisira hakkinda cogumuzun bilmedigi guzel detaylari da barindirir.
    bu detaylar bilindiginde zaten kusursuz olan bu masal daha da guzellesiyor.

masala ismini veren "alice" gercek bir karakterdir ve gercek ismi "alice liddel" dir.

alice'in babasi university of oxford'da matematik bolumu baskani ve masalin yazari lewis carroll'da ayni bolumde matematik hocasi.
    bu arada lewis carroll bir mahlas. yazarin gercek ismi "charles dodgson"

henry liddel (alice in babasi) ile lewis carroll ayni zamanda cok iyi iki arkadas.

bir baska ilginc detay ise alice ve lewis'in ayni sinir hastaligindan muzdarip olmalari.
    hastaligin adi "todd syndrome".

bu hastaliga sahip bir insan sık sık halusinasyon gormekte bunun yaninda da objeleri oldugundan cok daha buyuk ya da cok daha kucuk algilamakta.

hikaye, lewis tarafindan alice ve kardeslerine ilk defa 1862 de nehirde yaptiklari bir tekne gezisinde spontane anlatilmis.

alice ve tum aile hikayeden o kadar hoslanmislarki bu gezi sonrasinda her bir araya geldiklerinde lewis carroll dan hikayeyi tekrar anlatmasini istemisler.

chester kedisi ve kotu kalpli kupa kiralicesi aslinda orjinal anlatimda yok. fakat lewis carroll hikaye sıkıcı olmasin diye her anlattiginda icine yeni karakterler eklemis.

1864 senesinde bir noel aksami aile yine israrla ayni hikayeyi anlatmasini isteyince lewis caroll ayni hikayeyi ilk defa bugunku haliyle anlatmis.

eve dondugunde ise kendisi de anlattigi hikayenin zenginliginden etkilenmis olsa gerek hikayeyi yaziya dokmus.

masala ilk olarak "alice in elf land" ismini veren lewis yazdigi hikayeyi bes kopya yapmis ve dordunu alice ve ailesine hediye etmis (birini de kendisine saklamis)

fakat alice masalin ismini begenmemis ve "alice in wonderland" olmasini istedigini soyleyince lewis carroll onu kirmamis ve masalin ismini degistirmis.

masal aslinda 368 sayfalik mukemmel bir macera romani.

kotu karakter belli, iyi karakter apacik ortada, mesaj kaygisi gutmeden sadece eglenmek amaciyla okunsun diye kaleme alindiginj lewis in kendi gunlugunde yazanlardan anliyoruz.

kitap ilk defa 1865 senesinde basiliyor ve bir anda zamaninin en cok satan kitabi haline geliyor.

kralice victoria nin da eline gecen kitap onun tarafindanda cok begeniliyor. (hatta bir efsaneye gore uzun bir sure devamli yaninda tasiyip beraberinde ki hizmetlilere sesli okutuyormus.)

fakat efsane olmayan gayet gercek bir detay daha var. o da kralice'nin lewis carroll la tanismak istemesi.

ıngilizce yi bu denli guzel kullanan biriyle bir an once tanisabilmek icin sehrin en ileri gelen sanatcilari, edebiyatcilari, bilim insanlarini davet edecegi bir balo duzenlemis.

elbette bir davetiyede lewis'e ulasmis. tuhaf olan ise lewis carroll un (kendi gunluklerinden anladigimiz kadariyla) kraliceyi hic sevmemesi. fakat emir buyuk yerden. katilmis davete. hem de alice ve alice'in anne-babasiyla birlikte.

davetin ortalarinda bir yerde kralice lewis carroll un yanina yaklasmis ve ona "kitabinizdan cok etkilendim, eger sizin icin de bir mahsuru yoksa bir sonra ki kitabinizi bana adamanizi istiyorum" demis.

dedik ya emir demiri keser.
    "seve seve kralicem, bu benim icin cok buyuk bir onur olur" diye cevap vermis lewis carroll.

zaman gecmis lewis carroll yeni kitabini yazmis ve kitabin ilk sayfasina "majesteleri kralice victoria'a adanmistir" diyede bir not ekletmis.

yukarida da belirtmistim lewis carroll bir mathematic profesoru ve "alice in wonderland" den sonra yazdigi ilk kitap bir matematik kitabi, ismi ise
    "an elementary treatise on determinants, with their application to simultaneous linear equations and algebraic equations"

kralicenin bu densizlige karsi verdigi tavir bilinmese de cok mutlu olmadigi tahmin edilebilir bir durum.

bu arada lewis carroll un cektigi bir cok alice, ve alice ile kardeslerinin oldugu fotograf gunumuze kadar ulasabilmis.

bu resimde alice en sagda, ortada "ina" solda ise "edith"
    https://eksiup.com/p/xm5804606qcr

bu resimde alice'in kendisinin
    https://eksiup.com/p/jn580461s2qu
  • meb ilk baskı 1946 yılına ait olanını sapasağlam bulduğum lewis carroll kitabı.
    görsel/ görsel/ görsel

bu kitabı 1946'da basıldığı günden beri kimsenin okumadığına eminim. baskı hatası olan sayfaların bir çoğu hiç açılmamış, hala birleşik.
    okumak için sabırsızlanıyorum.
    görsel

kesin edit: kitabı ilk günden beri, 77 yıldır kimse okumamış. neredeyse kitabın yarısının sayfaları bitişik. görsel

debedit: antik kent ve doğa meraklılarını, amatörce kendi başıma çektiğim sayfama beklerim ... / ...
  • ben büyük şeylere öyle ihtiyaç duymam. mutlu olmak imkansız* ancak benim adıma, mutluluğa yakın uçmak için küçük ama özel şeyler yeterli olacaktır. mesela bu güzide eseri farklı şekilde okumak, bende tarifi zor bir duygu yığını oluşturur ve bunu özel birileriyle paylaşmak benim için yeterlidir. nasıl mı? şöyle;

salvador dali ve alice harikalar diyarında eseri bir araya gelirse, tıpkı chopin ve noktürn* ortaklığı ya da schubert ve lied ahengi kadar güzel bir şey ortaya çıkmaz mıydı? cevap elbette evet. öyleyse yeni soru; salvador dali'nin çizdiği alice harikalar diyarında'dan daha güzel bir şey olabilir mi? yeni cevap;

lewis carroll'ın ölümsüz eserindeki harikalar diyarının geçidi olan tavşan deliğinden düşen alice'i ve bütün hikayeyi salvador dali'nin çizdiği bir ortak yapım insanı heyecanlandırır. dali ve lewis carroll'ın eserinin bir araya geldiği bu güzel ortaklık, 1969 yılında random house yayınevi'nin bir parçası olan nyc's maecenas yayınları tarafından yayımlandı. bu ilk baskı, çok nadir bulunan ve aranan bir koleksiyon parçasıdır. ancak daha sonrasında everytype yayınları sağ olsun ki, dali'nin saykodelik illüstrasyonları ile daha da güzelleşen bu eser tekrar yayımlandı ve daha kolay ulaşılabilir hale geldi. huzurlarınızda brahms eşliğinde, dali illüstrasyonları ile alice in wonderland;

-kitabın ilk görseli olan bu çizim ile yolculuğun açılışı yapılır.

-beyaz tavşan ile tavşan deliğinden aşağı düşen karanlık ve hırçın alice.

-muhteşem detayları ile gözyaşı havuzu. alice'in her illüstrasyonda tuttuğu halka dikkat çekicidir.

-caucus yarışı bölümü

-dördüncü bölüm

-bilge tırtıl. afyon tiryakisi bir filozof olan tırtıl, burada iki şekilde karşımıza çıkar; birinde gökyüzünde sürreal bir formda ve diğerinde de sihirli bir mantarın üstüne tünemiş bir halde. alice ise yine halkası ile buradadır.

-domuz ve karabiber. hapşıran düşes'in ve domuzun yer aldığı çizim.

-çay partisi. burada daha önceki görsellerde görmediğiniz üzere, çılgın çay partisi alev almış anahtarla, ağaçla ve köklerle dali'nin the burning giraffe eseri ve eriyen saatlerinin bulunduğu ünlü eseri belleğin azmi* özel konuklar görünümü ile resmedilmiştir.

-kupa kraliçesi tuhaf tokmağı ile kroket oynarken. alice ve halkası, bu sefer gölgesi ile birlikte.

-alice'e denizdeki okula gitmek hakkında garip bir hikaye anlatan kaplumbağa. hikayenin bazı detayları, dali tarafından gökyüzüne yansıtılmıştır.

-ıstakozun sesi. kitabın 10. bölümünde bir şiir şeklinde yer alan bu bölüm, arka planda cennetten cehenneme doğru uzanan bir katman ile (cehennem yükseliyor gibi görünmekte) sunulmaktadır.

-börekleri kim çaldı?

-alice ve kız kardeşi. tavşan deliğinin önünde açmış gizemli bir gül başında sarılan kız kardeşler.

demem o ki, bu gibi küçük ama hoş şeyler bilmek ve bunları özel birisi ile paylaşmak güzeldir.

illa ben kitabı görmek isterim derseniz, şöyle buyrun efenim.
  • tanim 1: hayatimda izledigim en guzel cizgi film.. oyle ki, kucukken her gun videocudan kiralamak zorunda kaldigimiz icin en sonunda yalvar yakar satin alinmistir kendilerinden video.. dusunuyorum da gercekten omrum boyunca izledigim en sacma sey.. o kadar sacma ve o kadar guzeldi ki.. (kucukken karakterlerin isimlerimi bilmedigimi hesaba katarak yaziyorum) "gec kaldim, gec kaldim" tavsan, tombul kedi, alice'in buyuyup kuculmeleri, nargile icen adamdan cikan sekilli dumanlar, hayatim boyunca, gercekten hayatim boyunca gormus oldugum en sacma, en absurd, en anlamsiz sahneleri bir araya getiren deli sapkaci ve cay partisi.. (bayiliyorum ya, gercekten bu kadar eglenceli bir sey olamaz) alice'in gidecegi yolu silen supurge.. alice'in aglamasi, o aglarken kurek ve cekic*in ona eslik ederken yok olmalari.. falan filan.. en son 20 sene once izledim sanirim ama cok net hatirliyorum cogu sahneyi.. eminim ki cok kucuk yasta bu kadar cok izlememden oturu de az cok hayal gucume, yaraticiligima katkisi olmustur mutlaka.. hayatimda izledigim en guzel cizgi filmdi, evet..

--- spoiler ---
    tanim 2: tim burton'in karisi ve kankasini film boyunca daha uzun sure gorebilelim diye kicindan uydurdugu hikaye.. cidden ilk duydugumda oldukca sevinmistim, "ay canim benim conicigim deli sapkaci olcakmis, tim burton abimiz de soyle guzel bir ortam hazirlar, tadindan yenmez.." diyerek.. ancak filme gidince tum bu dusunceler cope gidiyor maalesef.. ortam ve karakterler kotu degil, ona gore bir sey yok.. ama niye gercek alice hikayesini anlatmiyorsun ki timbortin? once bi bildigimiz hikayeyi anlatsaydin, sonra illa istiyosan kendi hikayeni de eklerdin.. aksiyon filmi formatinda alice in wonderland mi olur ya? atlarla kosuluyo, kiliclar ucusuyo, ne bu yuzuklerin efendisi mi? kendi hikayesiymis, bak sen.. kendi hikayeni begenmedim timbortin.. birileri de gitse "edward scissorhands extended edition" diye film cekse, "adamin elleri makas zaten, acaip guzel super kahraman olur bundan, yasasin 3d aksiyon macera filmleri" dese, sonra da "ben ana hikayeye bagli kalmadim, boyle anlatiyorum ben" diye aciklasa.. hosuna gider mi tim ha?

conidep'in yeri bambaska, senle veya sensiz, onu baska bir yere koyuyorum bak.. sana da gotik ergenlerin favori yonetmenine donusmene ragmen, eski gunler hatrina saygim vardi acikcasi.. en azindan edward hatrina.. ama yok, olmamis bu.. yani sifirdan bir hikaye anlatiyor olsan tamam, guzel gercekten.. ama "alice in wonderland" degil bu bence..

neyse.. olmuyo sanirim artik canlarim.. grubu dagitiniz rica edicigim.. eskidendi o gunler galiba.. lutfen insanlarin masallarini ellerinden almayin, bozmayin, degistirmeyin..

gudbay.
    --- spoiler ---
  • o degil de, $u filmle ilgili yorum yapanlardan biri daha "johnny deep super" falan yazarsa bizzat evini bulup tokat manyagi yapicam.

johnny depp oynuyo o filmde. 2 saat izlemi$siniz adamin adini ogrenin bari. lahavlevelakuvveteillabillabi$iler.
  • machiavelli'nin italyalardan yetişip red queen'e hükümdarlık dersi vermiş olduğunu anlatan film: "it's better to be feared than loved"
  • kitaptan ve tim burton'ın diğer işlerinden ayrı kabul edip, dublajsız izlendiğinde beğenilebilir bir filmdir, ben beğendim yani.

--- spoiler ---
    beyaz kraliçenin canavarla karşılaşacak olan alice'e, "kararını kendin vermelisin, o yaratıkla karşı karşıya geldiğinde yanında hiç birimiz olmayacağız" nasihati evlilik kararıyla ilgili sevimli bir göndermedir.

--- spoiler ---
  • alice harikalar diyarından ayrılıp ticarete atılmaya karar verir... (bkz: iktisadi ve idari masallar)
  • bu filmin 3d versiyonunu orjinal dilinde izlemek isteyen istanbullulara yalova yolu görünüyor sanırım. anca orda bir sinemada varmış orjinal 3d... olumlu düşünmek lazım, "hem gezmiş oluruz" falan diye de düşünebiliriz.
    he, ankara'da tanıdık falan varsa oraya da gidebilirsiniz, orjinal 3d bir de orda iki salonda var.

kafam girsin demek istiyorum böyle uygulamaya.
hesabın var mı? giriş yap