• tan sağtürk'ün "gay futbolcular var" açıklamasından takribi 15-20 sene önce bu konuyu gündeme getirmiş ancak dönemin palaları arap ismail, rambo yusuf, deli nezihi ve başbakan lemi yüzünden sözünün arkasında çokça duramamıştı. o da kendisine hedef olarak istanbul'a yeni gelmiş samsunlu, al yanaklı tanju'yu seçmişti. tanju için " bu tanju'da bir şey var. homo musun tanju? zaten ismin de tanju " diye yazmıştı. tanju dava açmış ali sami alkış tazminat ödemişti.
  • türk futbol yorumculuğu tarihine enteresan üslubu ve tespitleriyle damga vurmuş biridir kendisi.
    hatırlarım ki 1987 yılında galatasaray rize'de rizespor'a 2-0 yenildikten sonra bu muhterem "şampiyonluk artık matematiksel olarak da, fiziksel olarak da, kimyasal olarak da beşiktaş'ın. hayırlı uğurlu olsun" demiş, 3 - 4 hafta sonra galatasaray eskişehirspor'u yenip şampiyon olunca da ''bu şampiyonluk bizim gibi inananların zaferi'' diye ağlamıştı. hatta şampiyonluk maçından sonra sahaya girip nerden bulduysa futbolcuların boyunlarına asılan çicekle süslenmiş halkalardan birini boynuna geçirip deli gibi koşmuştu.

ayrıca maşallah dediği de üç ay yaşar. vanspor ikinci ligden cıkıp 1. lige yükseldigi zaman spor yazarlar arasında yapılan ankette şampiyon adayım vanspor demişti.
    sonra televizyona çıkıp evet kalıbımı basarım bu sene şampiyon vanspor olur kurthan'da gol kralı olur dedi. lakin vanspor ligde iki sezon dayanamadı ve küme düştü. kurthan'ın da ya ayağı kırıldı ya menisküs oldu. adamın başı bitten kurtulmadı.
  • ayrıca ali sami ağabey maçlarda atılan tüm gollerin antremanlarda calışıldığına inanır. görsün görmesin bir gol oldugu zaman hemen "bunlar zaten antremanlarda çalışılmış goller" der.

ali sami yen de oynanan efsane 3-2 lik real madrid maçında da real'in attığı 2. gole "bu zaten antremanda çalışılmış bir gol" demişti. eh be ali sami ağabey haritada ispanya'nın yerini zor gösterirsin ne zaman izledin real madrid antremanını da golün çalışıldığını gördün. neyse görüşürüz.
  • şu anda elimde tutmakta olduğum "bu kitabı okuyanı vururum" adlı eseri yazmış insan.
    sol üst köşesinde sami alkış'ın pembe gömlek giymiş bıyıklı bir semenderi anımsatan vesikalığını görebileceğimiz arka kapaktaki yazıdan, az sonra yapacağım seçki ile 'şakacı' dediğimiz insan arketipine ve sami alkış'a ilişkin ipuçları yakalanabileceğine inanıyorum:

"...futbolu öğrenip öğrenmediğim henüz kesinlik kazanmadı. ancak etrafıma bakıyorum, alem buysa kral benim!...yüzde üzerine tahminlerde fevkalade başarılıyım...
    bu kitapta neler var, neler...
    türk sporunda ciddiymiş gibi görünen gırgır olaylar; ya da gırgır gibi görünen ciddi olaylar. (gırgır...mış)
    okuyup okuyup gülün...gülüp gülüp okuyun!
    ancak; burada hisseli harikalar kumpanyası gibi sürekli şamata yok...arada kan, kin, öfke, nefret ve gofret var.
    3 kat tat...yeme de yanında yat...
    ...vallahi söz...bir de dansöz...

tek baskı yapan kitap 94 nisanında altın kitaplar yayınevi'nden çıkmış.
  • kulübe yakın kaynaklardan aldığım bilgiye göre telegol ekibiyle beraber zamanında mangal yapmaya içmeye belgrada gidilecektir kahramanlarımız erzakları almışlardır bu erzakların arasında 5 lt su da yer almaktadır ormana gelindiğinde içkilerin * unutulduğu farkedilir ve ali sami ormanda bırakılmak üzere ekip arkadaşları içkileri almak üzere arabalara binerler geldiklerinde ise 5 lt lik suyun bittiğini görürler ve sorarlar

ekip : abi naaptın 5 lt suyu ?
    ali sami : meyvaları falan yıkadım temizledim

kulube yakın kaynaklar sağlamdır bu hikayede ...
  • "lucescu takımı böyle oynatsın ben onun alnından öperim, yanağından makas alırım" sözünü sarf etmiş, ahmet çakara "senin geldigin yola ben asfalt dosedim!" diye cıkısmıs muthis komik sipor yazarı
  • seksenli yılların sonlarına doğru yazı yazdığı güneş gazetesinde "taraftara saygı" başlıklı bir yazısında, aslında türk futbol seyircisinin abartıldığı kadar kaba ve saldırgan olmadığını anlatmak amacıyla, almanya'da gittiği bir maçtaki alman taraftarları "hepsi sarhoş heavy metalci (?!?!?)" diye tasvir etmis kisi.

neyse ki, türlerin ** daha keskin çizgilerle ayrıldığı bir dönemde bu gözlemi yapmiş. yoksa bugün olsa, " bunların hepsi sarhoş melodik black metalci..yok yok atmosferik doom metalci..gerçi bazılarında power metalci tipi de vardı ama..amaan neyse ne" demek zorunda kalabilirdi.
  • bir maçın sonunda spiker odasında kulaklıkla falan oturuyor. maçı x takımı kazanmış hem de iyi oynamış galiba;
    -valla ben x'in bugünkü oyunu karşısında adeta büyülendim. şapka çıkarmak istiyorum, ama şapkam yok ben de bunu çıkarıyorum.
    diyerek kafasındaki kulaklığı çıkardı.
    hey yarabbiim
  • gs-nant maçından önce:
    - umarım bülenti orta sahada oynatmak gibi spastikçe (bkz: oha) bi düşüncesi yoktur sayın lucescu'nun
  • galatasaray'ın bir şampiyonlar ligi maçından sonra artık nasıl girdiyse soyunma odalarının oraya komando gibi sızmış öyle boş boş dolanıyodu kendisi. kendisini fark eden star muhabiri ile canlı yayında nefis bir diyalog yaşattı

-evet ali sami alkış burda, hemen sayın alkışı da araya sıkıştıralım.
    -ne demek araya sıkıştıralım, ben tostmuyum kardeşim.!

muhabir aman efendim falan gibisinden geri adım attı ali sami ağabey'de maçla ilgili 2 - 3 sinirli cümle edip ortamdan uzaklaştı. işte kendisine böyle de nimet muamelesi yapan biridir.
hesabın var mı? giriş yap