• rachmaninoffla birlikte rus romantizmini zirveye taşımış olduğunu düşündüğüm kişidir. her ne kadar müzikal yaklaşımları zaman içinde ayrılmış, scriabin tondışı bir anlayışa yönelirken rachmaninoff ölene kadar tonun sınırlarını zorlamış ama asla tondışına çıkmamışsa da bu iki bestecinin birbirine verdiği değer azalmamıştır. rachmaninoff scriabin'in ölümünden sonra onun eserlerini yer verdiği, müziğinin tanıtılmasında rol almış anma konserleri düzenlemiştir.
    op.2 no.1 ve op.8 no.5 prelüdleri rachmaninoff ve scriabinin müzikleri arasındaki benzerliği ve scriabinin rus romantizmini çaykovskinin bıraktığı yerden nereye taşıdığını görmek için dinlenmesini önereceğim eserlerdir.
    hem romantik, hem de modern dönem eserlerinin derinlikli bir okunuşu için sviatoslav richterin yorumları naçizane fikrimce kaçırılmamalıdır.
  • skyriabin sevdiğim bir bestecidir. hakettiği üne kavuşamadığına inanıyorum.

romantizm ile 12 ton'un erime noktasında, müzik tarihi'nin en kişisel ve ruhani külliyatlarından birini bırakmış şahsına münhasır bu üstaddan ve musikişinas sözlük ahalisinden defalarca özürler dileyerek şu bkz'ı da vermek zorunda hissediyorum.

(bkz: sike yarrağa bin)
  • etüdleriyle beni kendine hayran bırakan rus besteci. o etüd op.8 no:12 nasıl bestelenmiştir, o nasıl bir ruh halidir hala aklım almıyor...
  • the poem of ecstasy isimli senfonik şiiriyle dinleyiciyi, en azından beni, müzikal bir transandansa sokan, senfonileriyle ve piyano için yazdığı ilk dönem prelüd, etüt ve sonatlarıyla rus romantizmini kendine has armonik geçişleriyle süsleyen, ilerleyen dönemlerde de çok özgün, mistik, hatta tabiri caizse kozmolojik ve kimi zaman anlaşılmayı imkansız kılacak derece çılgın bir müzikal üslup yaratmış, aşmış bir bestecidir.
  • moskova konservatuvarini sinif arkada$i sergei rachmaninoff'un ardindan 2. olarak bitirmi$ mistik besteci..
  • konserlerde kullanmak üzere, her notayi bir rengin temsil ettigi bir klavyeyi icad eden müthis insan, "towards the flame"in bestecisi.
  • skriyabin, aleksandr nikolayeviç - (1872-1915) piyanist ve besteci. moskova'da doğmuş ve müzik öğrenimini yine aynı şehir konservatuvarında yapmıştır. ilk eserlerini arkadaşı mutrofan belayef'in teşviki ile yazmıştır. ayrıca konser seyahatları yapmış, bu arada 1906 yılında amerika'ya gitmiştir. dönüşte 1908-1910 yılları arasında belçika'da kalmıştır. bıraktığı sonat, etüd, prelüd ve noktürnleri ile chopin etkisi derhal göze çarpar. bestecinin aynı zamanda dini fikirlere ve hint felsefesine inancının etkileri de eserlerinde gözükür. piyano yaratmalarından başka "poem of ecstasy" ve "poem of fire" adlı iki orkestra şiiri vardır. skriyabin, yine moskova'da ölmüştür.
  • 1872-1925 yılları arasında yaşamış rus besteci ve piyanist. moskova da kan zehirlenmesinden ölümüne kadar had safhada bir hipokondriyak tı.
  • op.50 den oncesi romantik, 50den sonrası baya bi modern sayılan besteci.
  • 1872-1915. çağına ve coğrafyasına uygun, sıradışı besteci, mistik.

uktesi: himalayaların eteğine özel olarak kurulmuş bir amfitiyatroda, dansları, korosu, klavyelerden yayılan koku ve renkli ışıkları, zeplinlerden sallanan çanlarıyla insanlığı arındıracak mahşeri bir başyapıt.

benim gözdem: "vers la flamme".
hesabın var mı? giriş yap