• metalin ihtiyaçlara cevap vermesi için özelliklerini değiştirme işlemi. paslanmaz demir, beyaz altın, çelik gibi olumlu sonuçları vardır. olumsuz özelliği ise metallerin iletkenliğini düşürmesidir.
  • iki yolla oluşturulabilir.

- yer değiştirme : kristal yapıları aynı, ve yarıçapları farkı %15'in altında olan atomlar kristal yapısında birbirinin yerini alır.

- örgü boşluğu : alaşıma katılacak atomların yarıçapları farkı büyükse, küçük olan ana kristal yapısı değişmeksizin kristal örgüdeki oktahedral ya da tetrahedral boşluklara yerleşir.
  • çelik alaşımlara verilebilecek en güzel ve en yaygın kullanım alanı olan alaşımdır. demir ve karbon yüksek sıcaklıkta birbiri içinde çözünür ve bu karışıma alaşım denir.
  • dc comics in evreninde bulunan, isimlerini yapılmış oldukları metallerden alan metal adamların, zor durumlarda voltran ı oluşturuyoruz edasıylan birleşerek vücuda geçirdikleri canavar. netekim ben ilkin dc million comics serilerinde -yanlış değildir umarım- 30bin küsür senesinin süpermeninden dayak yerken görmüştüm. ayrıca eklemek isterimki anlatmaya çalıştığım sayının tek hikmeti bu değildi, hoş bir kurguya , şık bir olaylar örgüsüne sahipti...

hizmette sınır tanımıyorum,ingilizcesi için..
    (bkz: alloy)
  • örn. pirinç.
  • katı + katı halde bulunan homojen maddeler.
  • metalin özelliklerini değiştirme yada yeni özellikler kazandırma işlemi.
  • bir metal elementin en az bir başka element (metal, ametal) ile homojen karışımı.
  • iki metal elementin bir araya gelmesiyle oluşan homojen karışım.

abd'deki sandia ulusal labaratuvarı'nda çalışan bir grup araştırmacı yeni bir platin (pt)- altın (au) alaşımı üretti. dünyanın aşınmaya karşı en dayanlıklı malzemesi olduğu düşünülen alaşımın en güçlü çelikten yüz kat daha dayanıklı olduğu belirtiliyor. öyle ki eğer bu alaşımdan bir araba tekerleği üretilseydi, arabayı kaydırarak ekvator'un etrafında 500 tur atmak mümkün olurdu.

kaynak: advanced materials
  • elementlerden birinin metal olması şartıyla iki elementin birleşimden oluşan bileşiktir.kimyasal bir bağlanma değildir.
hesabın var mı? giriş yap